שתף קטע נבחר

"אלוהים רוצה שנבלה": מכתב פתוח ליעקב ליצמן

"יש בי תחושה שאולי אתה וחבריך לא מבינים את פשר המילה בילויים, ואני לא מאשים אתכם. אולי אתם תינוקות שנשבו בתוך הקבוצה הזו, שמרוב חשש לקיומה היא מקשה את הנמצאים בתוכה כמו דבק אפוקסי כך שכלום לא יזוז. אבל מתחם בילוי זו לא עורלה שאתה יכול להסיר מגופה של עיר מודרנית"

 יעקב ליצמן מחנה יהודה ירושלים (צילום: AFP, מוטי קמחי)
שוק מחנה יהודה בירושלים. "למה זה מפריע לך, יעקב ליצמן?"(צילום: AFP, מוטי קמחי)

 

רציתי לפנות אליך, יעקב ליצמן, שר הבריאות, באופן אישי. תרשה לי, נכון? כן, אתה, שרוצה שראש עירית ירושלים הבא שייבחר יתחייב מולך לסגור את מתחם הבילויים במחנה יהודה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

זה מאוד מעציב אותי, יעקב. אותי, ובטח שגם את הציבור הענק שמתפעל אותו ושמבלה שם. למה אתה כזה? מה עשו לך המבלים בשוק מחנה יהודה, או במתחם התחנה?

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

יש בי תחושה שאולי אתה וחבריך לא מבינים את פשר המילה בילויים, ואני לא מאשים אתכם. אולי אתם תינוקות שנשבו. נשבו בתוך הקבוצה הזו, שמרוב חשש לקיומה ולהישרדותה היא מקשה את הנמצאים בתוכה כמו דבק אפוקסי כך שכלום לא יזוז, כלום לא ישתנה. שנחזור לשאוב מים מהבאר, כי ככה אלוהים רוצה.

 

אז זהו, שלא. אחדש לך משהו, יעקב. אלוהים רוצה גם שנבלה. אני יודע את זה. לא רק אתה וחבריך בקשר מתמיד איתו. גם אני.

 

מה זה עושה לך? למה זה מפחיד?

"בילויים" זה לא זנות. אתה מבין את זה, נכון? לידיעתך, המילה בילויים בגימטריה היא 108, שזה גם "אלוהינו". ולמה אני מציג לך את הגימטריה-בגרוש הזו? בשביל שתבין שגם לבילויים בגרוש (בעיניך) יש מקום ביהדות בגרוש (בעיניי), גם לזו שרוצה להשתלט לנו על החיים.

 

"בילויים", יעקב, "מתחם חיי הלילה", אלה שמות שככל הנראה מפחידים אותך. מה זה עושה לך? למה זה מפחיד? אם זה בגלל הרעש שמפריע לחבריך השכנים מחסידות גור להיהרג באוהלה של תורה - תשלח פקח שייתן קנסות. זה באמת לא נעים להשתמט מגיוס כאשר ברקע יש רעשים של חיים.

 

אבל לסגור את המתחם? איפה זה פוגש אותך? למה אתה סובל מהנאות של אחרים? גם לי, כמוך, יש שורשים פולנים (יותר נכון שורש אחד), אבל אני משתדל לא לסבול כשאני רואה אחרים נהנים.

 

היהדות שאתה מייצג היא לא מציאה גדולה

יעקב, חשוב לי שתבין. מתחם בילוי זוהי לא עורלה שאתה יכול להסיר מגופה של עיר מודרנית. אתה יודע מי מבלה שם? בחורים ובחורות צעירים בעיקר, שעשו צבא. חלקם אולי איבדו חברים (לא בעולה של תורה. באמת) ועכשיו הם רוצים לבלות. לבלות, יעקב.

 

מה שאתה עושה זה להמאיס אותך ואת שכמותך על רוב עם ישראל השפוי (לפרקים). כן, גם על חלק מהאנשים המאמינים, שלהם לא מפריע שאחרים מבלים. באופן אישי, לא תצליח לגרום לי לשנוא אותך, אבל בדבר אחד אתה נוחל הצלחה עקבית: הצלחת לגרום לי לחשוב שהיהדות שאתה מייצג, איננה מציאה גדולה. יותר מכך, היא עול על צווארנו. שחרר אותנו, יעקב. בבקשה ממך.

 

אני מקווה שלא יצליח לך ולחבריך הרוצים לעקור כל דבר שמריח טרי יותר מ-3,000 שנה. למה? מה אכפת לכם? ממה אתם מפחדים? שמדינת ישראל גם תשגשג וגם תבלה? מה אתה מתעסק במתחמי בילויים עכשיו? אתה זוכר תקופות שחורות שבהן סגרו בתי כנסת? עקרו אותם ממקומם?

 

הפכתם להצגה של הלכות ואיסורים, שכל מה שמאחד ביניהם זה פחד מהחיים. "חיים", יעקב. לדרוך לאנשים על החיים ולמנוע מהם לבלות בשעות הפנאי שלהם, זו כפייה דתית מהסוג העצוב ביותר.

 

במעשים אלה אתה וחבריך מניחים ידיים על הגרון של רוב העם הזה בצורה כוחנית, בעודכם משתמשים בפוליטיקאים חסרי ערכים, שעל מנת לשבת עוד טיפה על כסאותיהם המרקיבים, עוד עלולים לתת לך את מבוקשך. אבל יש מי שלא ירשו לך. לפחות עדיין. רובם דוממים.

 

תן לנו לחיות, יעקב

אז מה אכפת לך שגברים ונשים צעירים ומבוגרים עושים את מה שהם אוהבים לעשות? אתה חושב שאלוהים לא מחבב אנשים שמבלים? אלוהים אוהב אנשים טובים. כשהוא רואה את הגישה שלך, כואב גם לו.

 

מי שייתן לך לסגור את מתחם "מחנה יהודה" בעד כיסא של ראש עיר, יהיה איש קטן ועלוב. מה שמביא אותי לחשוב שלא ממך אני חושש, אלא מכנסת ישראל, שהופכת בשנים האחרונות לעבד של גחמותיכם.

 

יעקב, תן לנו לחיות. מדינת ההלכה שאתה אולי מדמיין, לא תפציע. יש כאן רוב חילוני ומסורתי מתון. אבל אני חושש שלבך גבה. זו ההתנהלות שלך המכוערת שמרגיזה. אתם קבוצת מיעוט, ולכפייה שיש לכם על הרוב אין אח ורע במדינות דמוקרטיות.

 

איך שלא תסביר את זה, יעקב, יש כאן שורה תחתונה אחת: מצד אחד, אתם לא מטים איתנו שכם בשמירה הפיזית על הארץ הזו, ומצד שני, דורשים לעצב את חיינו הפיזיים. זה לא יקרה. אנחנו לא ניתן. אתה מוזמן להמשיך לשכשך בביצה העכורה המשלבת דת ופוליטיקה, אבל תניח לנו. ואם תרצה אי-פעם לחזור הביתה ליהדות השפויה – בוא הביתה, יעקב. מחנה יהודה יקבל אותך תמיד באהבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים