שתף קטע נבחר

כבוד אחרון ללוחם החרדי: הוכר כחלל צה"ל

יצחק דרקסלר נפצע קשה במלחמת יום כיפור ומאז הקדיש את חייו להנצחת הנופלים החרדים. לפני כחודשיים הלך לעולמו בעקבות סיבוך של הפציעה ההיא. כעת הודיע משרד הביטחון כי הוא מכיר בדרקסלר כחלל צה"ל. בנו: "אבא היה חרדי, לוחם בצה"ל וגיבור ישראל, וזו המורשת שהשאיר לנו"

יצחק דרקסלר (באדיבות המשפחה)
יצחק דרקסלר(באדיבות המשפחה)

 

משרד הביטחון הודיע כי הוא מכיר ביצחק דרקסלר כחלל מערכות ישראל. דרקסלר, שנפצע קשה במלחמת יום כיפור ומאז הקדיש את חייו להנצחת הנופלים החרדים, הלך לעולמו לפני כחודשיים, ערב יום הזיכרון, בעקבות סיבוך של הפציעה ההיא. כעת, 45 אחרי שהטנק שבו לחם נפגע בקרבות הבלימה עם הסורים בגולן, כשהוא לכוד בתוך כלי הבוער וכל גופו נשרף, הוכר דרקסלר כחלל צה"ל.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אמש קיבלה האלמנה רבקה הודעה רשמית מאגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, המאשרת כי בעלה נפטר עקב נכות המלחמה שלו, שכבר מוכרת. בהתאם לכך הוכרה האישה כזכאית לזכויות על פי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בנו של יצחק, חזי דרקסלר, הביע סיפוק בעקבות ההחלטה, ואמר: "ההכרה הרשמית מעניקה נופך נוסף למה שכבר ידענו: אבא, לצד חבריו השריונאים הגיבורים שהצילו את מדינת ישראל במלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן, הקריב את חייו למען מדינת ישראל".

 

"אבא היה חרדי, לוחם בצה"ל וגיבור ישראל", הוסיף הבן, "שלושת ההגדרות תאמו את חייו זה לצד זה ובאותה מידה. אם יכולתי לשאול אותו עכשיו מה המורשת שהוא השאיר אחריו, אין לי ספק שהוא היה אומר ששילוב בין היותו חרדי לבין שירותו כלוחם בשירות צה"ל, ובסופו של דבר ללוחם צה"ל שהקריב את חייו למען תקומת ישראל, זו המורשת שהוא רוצה להשאיר לנו".

 

סמל המלחמה

יצחק דרקסלר התגייס ליחידת הנח"ל החרדי (בגלגולה הראשון), ובשירות המילואים שלו לחם בשריון, כתותחן בטנק צנטוריון שנפגע בקרבות הבלימה נגד הסורים בגולן. הוא הצליח לחלץ עצמו מהכלי הבוער כשהוא סובל מכוויות בכל חלקי גופו, ולאחר אשפוז ממושך בבית החולים, שכלל יותר מ-70 ניתוחים ושיקום ארוך, הוכר כנכה מלחמה בשיעור של 95%.

 

יצחק דרקסלר במהלך השירות הצבאי ()
יצחק דרקסלר במהלך השירות הצבאי

 

כאדם חרדי ששילם מחיר אישי כבד כל כך בשדה הקרב, הפך דרקסלר לאחד מסמלי המלחמה ההיא. הוא גדל בבני ברק, היה ממייסדי ההתנחלות החרדית עמנואל ובשנותיו האחרונות גר בעיר אלעד והקדיש את חייו להנצחת חללי צה"ל החרדים, שזכרם לעתים נשכח. בנוסף היה שותף להקמת "הנח"ל החרדי" הנוכחי - גדוד נצח יהודה.

 

בראיון נרחב שהעניק ל-ynet ביום הזיכרון לפני שמונה שנים, סיפר על מלחמתו להנצחה ושימור זכרם של חללי חיילי הנח"ל החרדי שסיפוריהם נופלים לתהום הנשייה - הן בציבוריות הישראלית והן בקרב מגזרם. בעקבות הכתבה החליטו באגף הנוער והנח"ל ובאגף לשיקום משפחות חללים לפעול לשינוי המצב הנוכחי, כולל אפשרות להקצאת תקציבים.

 

ל-ynet סיפר אז כי עודכן בעניין על ידי אנשי אגף הנוער והנח"ל, שבין היתר גם מטפחים את גדוד "נצח יהודה" – הנח"ל החרדי. לדבריו, נמסר לו כי הכוונה היא להביא להנצחה ראויה של חללי היחידה, כולל בגלגולה הקודם (אז שירת בה דרקסלר עצמו) – "ולא רק באחזקת מצבות וקברים". היה זה אחד הניצחונות בקרבות הגדולים של חייו.

 

"קיוויתי שזה יעזור, אבל לא ידעתי כמה מהר זה יהיה", אמר דרקסלר, שקיבל את ההודעה מאגף הנוער והנח"ל ימים ספורים לאחר פרסום הכתבה. "אני בהחלט מקווה שאנחנו על המסלול הנכון בדרך להקמת מפעל הנצחה ראוי שיכבד את זכר החללים".

 

"מפעל הנצחה מהלך"

דרקסלר היה "מפעל הנצחה מהלך", וזכר בעל-פה את סיפורי הנופלים, חי אותם מחדש בכל יום. "זה נפל בבקעה וזה יצחק טובל הי"ד, קיבל את עיטור המופת בקרב על המזח, בו קפץ על רימון והציל את הלוחמים במקום", סיפר בראיון. "13 חללים יש מהנח"ל החרדי על גליגוליו ועוד חרדים ששירתו במסגרות אחרות ואין שום דבר חרדי שינציח אותם", טען.

 

במקביל. הקדיש מזמנו לטובת פעילות ציבורית לגיוס מי "שתורתם אינה אומנותם", כהגדרתו. השאיר אחריו שישה ילדים – מהם שניים שבחרו במסלול צבאי – ונכדים רבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
יצחק דרקסלר ז"ל
באדיבות המשפחה
מומלצים