שתף קטע נבחר

שווה להיות חבר: מפעל החנינות של טראמפ

שלושת הנשיאים שקדמו לטראמפ לא חננו שום אסיר בשנתיים הראשונות לכהונתם - הוא חנן כבר חמישה. המשותף למקבלי החנינה: מפורסמים, בעלי קשרים לטראמפ או מתנגדי אובמה. מבקרי טראמפ חושדים בפרוטקציות ומזהירים ממנהל לא-תקין: אסירה קיבלה חנינה בזכות קים קרדשיאן

ארגוני זכויות אדם, דמוקרטים וגם רפובליקנים בארצות הברית מביעים דאגה הולכת וגוברת מהשימוש שעושה הנשיא דונלד טראמפ בסמכות שלו להעניק חנינה לאסירים. מאז כניסתו לתפקיד חנן טראמפ חמישה אסירים, ובעודו בוחן ברצינות את האפשרות להעניק חנינה לעשרות אסירים נוספים חושדים מבקריו כי הזוכים לחנינה משתייכים לאחת משתי קבוצות: ידוענים – או אנשים שנמנים עם תומכיו שלו ועם מבקריו של הנשיא לשעבר ברק אובמה.

קים קרדשיאן דונלד טראמפ בית לבן ()
קים קרדשיאן בבית הלבן עם טראמפ. התיק שקידמה קיבל "הנחת סלב"?

בשבוע שעבר העניק טראמפ חנינה לדינש ד'סוזה, סופר ויוצר סרטים שמרן הנחשב למבקר חריף של ממשל אובמה. ד'סוזה העיד כי כשטראמפ חנן אותו הוא אמר לו שההאשמות נגדו היו מפוקפקות: "הוא אמר 'דינש, אתה תומך גדול בחירות. אני חייב לומר לך, גבר אל גבר, שדפקו אותך". דינש נידון בשנת 2014 לחמש שנות מאסר על-תנאי לאחר שהודה כי הפר חוקים הנוגעים למימון של מסעות בחירות כשתרם לקמפיין בחירות בשמם של אנשים אחרים. ד'סוזה טען כי הרשעתו נבעה מאינטרסים פוליטיים – הנשיא אובמה כעס בגלל סרט שד'סוזה הכין עליו.

הסופר ויוצר הסרטים דינש ד'סוזה (צילום: רויטרס)
דינש ד'סוזה. "גבר אל גבר, דפקו אותך"(צילום: רויטרס)
 

ג'ו ארפאיו (צילום: AP)
ג'ו ארפאיו. ניסה להוכיח שלאובמה אין תעודת לידה אמריקנית(צילום: AP)

בשנה שעברה חנן טראמפ את השריף לשעבר ג'ו ארפאיו מאריזונה, מי שהיה אחד מתומכיו הבולטים בבחירות לנשיאות ונהג לשאת נאומים בעדו בעצרות בחירות. ארפאיו נודע כמי שנקט יד קשה בענייני הגירה בלתי-חוקית וכמי שחקר את אמיתות תעודת הלידה האמריקנית של ברק אובמה בימי נשיאותו.

 

חנינה העניק טראמפ גם ללואיס "סקוטר" ליבי, עוזרו הבכיר לשעבר של דיק צ'ייני כשזה היה סגן הנשיא. ליבי הורשע ב-2007 ששיקר ל-FBI כשהיה עוזרו של צ'ייני. התובע המיוחד שטיפל בעניינו של ליבי היה תובע שמונה על-ידי ג'יימס קומי, יריבו הגדול של טראמפ. קומי הודח בשנה שעברה על-ידי טראמפ מראשות ה-FBI בעיצומה של חקירת פרשת "רוסיה-גייט", ויש הטוענים כי החלטת הנשיא להעניק חנינה לליבי נועדה להרגיז את קומי. ביום שבו חנן את ליבי השתמש טראמפ בביטוי שבו רמז כנראה לקומי ולסגנו דאז אנדרו מקייב – "מאורה של גנבים ובזויים".

המתאגרף ג'ק ג'ונסון (צילום: MCT)
אחרי 105 שנה: החתימה על החנינה למתאגרף ג'ק ג'ונסון(צילום: MCT)

אליס מרי ג'ונסון (צילום: AP)
אליס מרי ג'ונסון (משמאל) עם בתה. "אסירה למופת"(צילום: AP)

בשבוע האחרון העניק טראמפ חנינה לשתי דמויות ידועות. אחת מהן היא המתאגרף במשקל כבד ג'ק ג'ונסון, גבר שחור שהורשע ב-1913 בגלל חוקים גזעניים אחרי שנחשפה מערכת יחסים בינו לבין אישה לבנה. השנייה היא אליס מרי ג'ונסון, אישה בת 63 מטנסי שנידונה למאסר עולם בגין עבירת סמים – שהייתה הראשונה שלה. כוכבת הריאליטי קים קרדשיאן הובילה מאבק משלה לשחרורה של ג'ונסון, וכדי להביא לכך נפגשה עם טראמפ ועם חתנו ויועצו הבכיר ג'ארד קושנר. ג'ונסון ריצתה כבר יותר מ-20 שנות מאסר, ודוברת הבית הלבן שרה סנדרס אמרה השבוע כי במשך תקופת מאסרה היא הייתה "אסירה למופת".

 

"אף שממשל טראמפ ינקוט תמיד יד קשה בנוגע לפשע, הוא מאמין שמי ששילמו את חובם לחברה ועבדו קשה כדי להשתפר בעודם בכלא ראויים להזדמנות שנייה", אמרה הדוברת סנדרס. מרגרט לאב, עורכת דין ששירתה בעבר במחלקת החנינות של משרד המשפטים האמריקני, אמרה השבוע כי היא מסכימה שג'ונסון ראויה לחנינה, אבל הוסיפה כי האופן שבו הובא עניינה לידיעתו של טראמפ – מסע יחסי ציבור של קרדשיאן שכלל פגישה בבית הלבן – הוא חסר תקדים ומעורר דאגה בכל הנוגע להגינות. "זה לא נעשה מעולם", אמרה לאב. שלושת הנשיאים שקדמו לטראמפ, אגב, לא חננו שום אסיר בשנתיים הראשונות לכהונתם.

ראש ה-FBI המודח ג'יימס קומי. טראמפ: "מאורה של גנבים ובזויים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש ה-FBI המודח ג'יימס קומי. טראמפ: "מאורה של גנבים ובזויים"(צילום: AFP)

מרתה סטיוארט (צילום: AP)
מרתה סטיוארט. הנחתה ספין-אוף של התוכנית של טראמפ(צילום: AP)

גורמים בבית הלבן אמרו בימים האחרונים כי הנשיא בוחן כעת את עניינם של עשרות אסירים שהוא מאמין כי נפלו קורבן לחוסר צדק של מערכת המשפט. בין השאר הוא שוקל להעניק חנינה לכוהנת הלייף-סטייל מרתה סטיוארט, שהורשעה בעבירות על חוקי ניירות הערך, בשימוש במידע פנימי ובעדות שקר, ולמושל אילינוי לשעבר רוד בלגויביץ', שנידון ל-14 שנות מאסר משום שניסה לסחור במושב שפינה ברק אובמה בסנאט כשנבחר לנשיא.

 

לסטיוארט ולבלגויביץ' היו קשרים לתוכנית "המתמחה" של דונלד טראמפ: בלגויביץ' הופיע בתוכנית ב-2010 וסטיוארט הנחתה ספין-אוף שלה. מתן חנינה לסטיוארט יכול להיתפש אף הוא כנקמה בג'יימס קומי – קומי טיפל גם בעניינה. הבית הלבן דחה בשבועות האחרונים את הטענות כי טראמפ מגלה התלהבות יתרה לבחון את בקשות החנינה של ידוענים, אבל בהודעתו על החנינה לד'סוזה ציין טראמפ כי הוא מכיר את פועלו משום שקרא עליו בעיתונים וראה אותו בטלוויזיה.

רוד בלגויביץ' (צילום: AFP)
רוד בלגויביץ'. התארח ב"המתמחה"(צילום: AFP)

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס (צילום: EPA)
דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס. יש מקום להזדמנות שנייה(צילום: EPA)

ברוב בקשות החנינה בארה"ב מטפלת המחלקה לענייני חנינות במשרד המשפטים, המקבלת אלפי בקשות חנינה מדי שנה. בדרך כלל נבחנת כל בקשת חנינה על-ידי כמה וכמה תובעים ממשלתיים – ורק אז מועברת לנשיא. יש המאשימים את טראמפ כי הוא מנצל את זכותו להעניק חנינות כדי לפגוע במעמדו של משרד המשפטים, שאיתו הוא נמצא בעימות מתמשך על רקע החקירות שמנהל המשרד נגדו ונגד אנשיו. ארגונים הפועלים לקידום השקיפות והדמוקרטיה הזהירו כי החנינות שהעניק טראמפ עד כה עלולות לאותת למקורביו כי גם אותם הוא עשוי לחון.

 

השבוע פנתה קבוצה של דמוקרטים בבית הנבחרים ליועץ הבית הלבן דון מקגן והביעה דאגה מהחנינות שנתן הנשיא עד כה. "אין סימנים לכך שהמשרד לענייני חנינות במשרד המשפטים המליץ על התיקים האלה לנשיא", כתבו לו. הם שאלו את היועץ אם טראמפ התייעץ איתו בנוגע למי מהמועמדים שקיבלו ממנו חנינה, וגם הביעו תמיהה גם על הצהרתו של טראמפ השבוע כי אם יועמד לדין ויורשע בפרשת "רוסיה-גייט" או בפרשה אחרת יש לו הזכות להעניק לעצמו חנינה.


פורסם לראשונה 07/06/2018 22:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טראמפ עם קים קרדשיאן בבית הלבן
מומלצים