שתף קטע נבחר

עימותים מול נשות הכותל: "מסרבות להיכנס למכלאה"

למרות הנחייתו המפורשת של היועמ"ש - סירבו נשות הכותל להיכנס למתחם הנפרד שהוקצה עבורן לתפילה החודשית, ובמקום עימותים בין קבוצת הנשים למתפללים ומתפללות המתנגדים להן. נשות הכותל: "זכותנו להתפלל כמו כולן". הקרן למורשת הכותל: נבחן הוצאת צווי הרחקה נגד פעילים משני הצדדים

סירבו להיכנס למתחם המגודר: נשות הכותל (צילום: נשות הכותל)
סירבו להיכנס למתחם המגודר: נשות הכותל(צילום: נשות הכותל)

 

נשות הכותל קיימו ברחבת הכותל המערבי תפילה חגיגית לרגל ראש חודש תמוז, במהלכה קראו בספרי תורה וסירבו להתכנס למתחם נפרד שהקצתה עבורן המשטרה. מדובר בהפרה של הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בדבר סדרי התפילה של חברות הארגון האתר הקדוש. בעקבות כך התפתחו במקום עימותים בין קבוצת הנשים למתפללים ומתפללות המתנגדים להן. מהקרן למורשת הכותל נמסר כי תיבחן הוצאת צווי הרחקה נגד פעילים משני הצדדים שהפרו את הוראות היועמ"ש.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

נציגים ממשרד המשפטים נכחו ברחבת הכותל במהלך התפילה על מנת לעקוב מקרוב אחר האירועים ולבדוק האם הנחיות היועמ"ש נשמרות. נשות הכותל אמרו כי הן "מסרבות להיכנס למכלאה, שמוצגת כאילו נועדה להגן עלינו, אבל בפועל הפכה לכלי שרת בידי רב הכותל כדי לדכא, להדיר ולהשפיל אותנו". הן הוסיפו כי "זכותנו להתפלל כמו כולן"

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בקרן למורשת הכותל האשימו כי "גם הבוקר הגיעו נשות הכותל אל רחבת הנשים, עוררו פרובוקציות והפרו את הסדר הציבורי בשעה שבמקום התקיימה תפילת המונים של ראש חודש תמוז". עוד טענו בקרן כי למרות המאמצים להפריד בין הצדדים "בחרה אותה קבוצה להיטמע בין הנשים האורתודוכסיות, ובכך יצרה מהומה ומחלוקת בניגוד להנחיות משרד המשפטים".

 

הם הבהירו כי בימים הקרובים תתקיים ישיבה משותפת של גורמי המדינה המוסמכים לשם קבלת החלטות. כמו כן, תבחן נקיטת צעדים נגד אלו שפעלו למחות נגד קבוצה זו בניגוד לנהלים".

 

עימותים בתפילה (צילום: מרכז ליבה)
עימותים בתפילה(צילום: מרכז ליבה)

 

ארגון "נשים למען הכותל", המתנגד לתפילת נשות הכותל, ביקש אמש, לקראת חצות הלילה, מבית המשפט להוציא צו מניעה נגד קיום התפילה החודשית, לאור כוונת המארגנות להפר את הנחיות היועמ"ש. הבוקר האשימו "נשים למען הכותל" את "נשות הכותל" בפרובוקציה נוספת, וקראו למערכת המשפט לעשות סוף ל"התנהלות הפוגענית והאלימה" שלהן.

 

"מתי משטרת ישראל תפנים כי עליה להתייחס לאירועים הללו בדיוק כפי שהיא מתייחסת להפגנות אלימות אחרות ברחבי הארץ?" תהו בארגון. "נשות הכותל מזלזלות במערכת המשפט ובמשטרת ישראל ואין פוצה פה".

 

סירבו להיכנס למתחם המגודר: נשות הכותל (צילום: נשות הכותל)
סירבו להיכנס למתחם המגודר(צילום: נשות הכותל)

 

במרכז ליב"ה קראו לרב הכותל שמואל רבינוביץ' "לגלות אומץ ולאכוף את הסדר האמצעותן הרחקתן מהכותל בראשי חודשים".

 

איומים בצווי הרחקה

אמש (יום ד') נודע ל-ynet כי המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמניץ, הודיע לארגון הנשים שיוצאו צווי הרחקה נגד חברותיו באם הן יכניסו ספרי תורה לרחבה המרכזית באתר הקדוש, בניגוד לנהלים שקבע הממונה במקום. קמניץ שיגר אליהן מכתב אזהרה בנושא, לקראת התפילה החודשית המתקיימת כמדי ראש חודש, היום (ה').

 

סירבו להיכנס למתחם המגודר: נשות הכותל (צילום: נשות הכותל)
ספר התורה הוכנס למרות ההנחיה(צילום: נשות הכותל)

 

המכתב הזה מגיע שבוע אחרי הנחייתו כי נשות הכותל לא יורשו עוד להתפלל ככל הנשים ברחבת הכותל המערבי, אלא רק במתחם נפרד ומגודר שתקצה עבורן המשטרה והממונה במקום, ובו הבהיר כי אם יפרו את ההוראה הן יסתכנו בהרחקה מהאתר הקדוש. בכך אימץ היועמ"ש פרשנות חדשה ומחמירה לפסיקת בית המשפט, שהתירה לקבוצת הנשים להתפלל ברחבה המרכזית ללא תנאי.

 

ההחלטה התקבלה בעקבות בקשת המשטרה והקרן למורשת הכותל להפריד בין מניין התפילה החודשי שמקיימות חברות הארגון לבין הנשים האחרות המבקרות במקום, על מנת למנוע חיכוך שעלול להביא לעימותים בין הצדדים.

 

רב הכותל קיבל גיבוי מגבוה

בחודשים האחרונים מנהלת קבוצת הנשים מאבק משפטי נגד רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ', שאוסר על מתפללים ומתפללות להכניס ספרים פרטיים לאתר הקדוש. לטענתן, בעוד לגברים יש אפשרות לקרוא בספרי התורה ה"ציבוריים" במקום, לנשים המבקשות לקיים קריאה משלהן אין אפשרות להתפלל כמנהגן, משום שהספרים נמצאים בעזרת הגברים ולהן אין גישה אליהם.

 

עד להכרעת בג"ץ בסוגיה נוהגות נשות הכותל להפר את ההנחיה על דעת עצמן, ומעת לעת מבריחות לעזרת הנשים ספרי תורה שהן מביאות עמן - למורת רוחו של הרב רבינוביץ'. כעת, לאחר שחזרו על המעשה גם בתפילה מצומצמת שקיימו אתמול מנהיגות הארגון, זוכה רב הכותל לגיבוי מגבוה - כולל "אור ירוק" להשתמש בסמכותו כממונה ולהוציא להן צווי הרחקה.

 

 "נודע לנו כי הבוקר, ל' בסיוון, הוכנסו ספרי תורה לרחבת הכותל בניגוד לנהלים וללא תיאום", כתב אתמול המשנה ליועמ"ש. "להווי ידוע כי לעת הזו וכל עוד לא נקבע אחרת על ידי בית המשפט, הכנסת ספרי תורה לרחבת הכותל אסורה על פי הנהלים. נבקש כי הדבר לא יישנה, בוודאי כל עוד הנושא תלוי ועומד בבית המשפט, ולא הוצא צו ביניים הקובע אחרת, על אף בקשתכן". הוא הדגיש: "ככל שפעולה זו תישנה, תישקל על ידי הגורמים המסומכים הוצאת צווי הרחקה אף בעניין זה".

 

מכתבו של עו"ד קמניץ הועבר שבוע לאחר קביעת היועמ"ש כי נשות הכותל לא יורשו עוד להתפלל ככל הנשים ברחבת הכותל המערבי, אלא רק במתחם נפרד ומגודר שיקצו עבורן המשטרה והממונה במקום. הן הוזהרו כי אם הפרת ההוראה עלולה להוביל להסתכנות של הרחקה מהאתר הקדוש. בכך אימץ היועץ פרשנות חדשה ומחמירה לפסיקת בית המשפט, שהתירה לקבוצת הנשים להתפלל ברחבה המרכזית ללא תנאי.

 

ההחלטה התקבלה בעקבות בקשת המשטרה והקרן למורשת הכותל להפריד בין מניין התפילה החודשי שמקיימות חברות הארגון לבין הנשים האחרות המבקרות במקום, על מנת למנוע חיכוך שעלול להביא לעימותים בין הצדדים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
התפילה החודשית לא עברה בשקט
צילום: AFP
מומלצים