שתף קטע נבחר

סוריה האשימה את ישראל בתקיפת בסיס T-4, דיווח על נפגעים איראנים

כלי תקשורת בסוריה דיווחו כי מטוסי חיל האוויר תקפו את הבסיס האווירי שבו פועלים כוחות איראניים. דיווח: "התקיפה כוונה נגד כוחות איראניים ומיליציות תומכות אסד, ככל הנראה ישנם הרוגים". סוכנות הידיעות הסורית SANA: "מערכות ההגנה הצליחו ליירט את האיום, אחד המטוסים נפגע"

 

 

כלי תקשורת בסוריה דיווחו אמש (יום א') כי "ישראל תקפה בבסיס T-4 שליד תדמור". עוד דווח כי מערכות ההגנה הופעלו. לדיווח אין אימות מטעם גורמים ישראליים. לא דווח על נפגעים כתוצאה מהתקיפה. סוכנות הידיעות הסורית SANA טענה זמן קצר לאחר התקיפה כי "מערכות ההגנה הצליחו לסכל תוקפנות ולפגוע באחד המטוסים הישראליים" - אך גם לכך אין אישור מכל מקור ישראלי.

 

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי בין ארבעה לשישה טילים התפוצצו בתוך שטח הבסיס וכי נגרם נזק לרכוש. ערוץ "אל-מיאדין", שמקורב לחיזבאללה, ציין כי "מערכות ההגנה הצליחו להפיל כמה טילים". המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם דיווח כי התקיפה כוונה "נגד כוחות איראניים ומיליציות תומכות אסד" וכי "ככל הנראה ישנם הרוגים".

 

בחודש אפריל הותקף בסיס T-4 והיעד היה ככל הנראה מערך מל"טים של הכוחות איראניים המחזקים את אחיזתם במדינה. על פי הדיווחים הרשמיים, בתקיפה נהרגו לפחות 14 בני אדם, בהם ארבעה "יועצים צבאיים" איראניים. רוסיה, סוריה, ארה"ב ואיראן ייחסו את התקיפה לחיל האוויר הישראלי.

 

איראן בסיס T4 T-4 ()
אחרי התקיפה באפריל

איראן בסיס T4 T-4 ()

חודשיים קודם לכן נערך עימות צבאי בן כמה שעות בין ישראל לסוריה, שבו היו מעורבים הבסיס המדובר וכלי טיס בלתי מאוישים של איראן: מטוס ה-F-16 של חיל האוויר שהופל ב-10 בפברואר מאש נ"מ סורית תקף זמן קצר לפני כן את T-4, משם המריא כמה שעות קודם לכן מל"ט איראני שחדר לישראל. סביר להניח שמאז פעלו הכוחות האיראניים בסוריה לשקם את היכולת שנפגעה באותה פעולה.

 

בסיס T-4, הממוקם סמוך לעיר תדמור שבמרכז סוריה, משמש באחרונה מיליציות שנתמכות בידי איראן. הוא נבנה במיקום אסטרטגי סמוך לשדות גז סוריים והיה תחת שליטת דאעש עד שצבא אסד השתלט עליו בגיבוי של כוחות צבא רוסיה.

 

תקיפה ברקע הישגי אסד

התקיפה שדווחה אמש מתרחשת ברקע ההישגים שרשם צבא אסד בימים האחרונים במאבקו מול המורדים בדרום סוריה. שלשום חגגו הכוחות הסוריים את ההישג במחוז דרעא, והניפו את דגלי סוריה ותמונות של בשאר אסד במעבר נסיב בגבול ירדן.

 

החיילים הסורים סיירו יחד עם וכוחות רוסיים לאורך נתיב סחר חשוב בגבול ירדן שבו החזיקו המורדים במשך שלוש שנים. "הממשלה השתלטה על מוקד כלכלי חשוב שמחבר את סוריה למדינות אחרות, בראשן ירדן וארצות המפרץ", אמר גורם בצבא הסורי.

 

בשבוע שעבר תגבר צה"ל את אזור הגבול עם סוריה בכוחות שריון וארטילריה. הכוחות נפרסו כחלק מההיערכות ומוכנות צה"ל למול ההתפתחויות ברמת הגולן הסורית סמוך לגבול.

 

כוחות התגבור כוללים פלוגות טנקים וסוללות של תותחים שונים, בהם כלים של ארטילריה מדויקת, שנפרסו בקרבת הגבול. תגבורי כוחות דומים נרשמו בשנים האחרונות כמה פעמים בגזרת הגולן כשעלתה המתיחות מול סוריה.

 

ביום שישי תקף צה"ל מוצב סורי שממנו בוצע ירי של פצצת מרגמה שנפלה במרחב החיץ, מזרחית לגדר הגבול ובסמוך לה. הירי של פצצת המרגמה היה במסגרת לחימה פנימית המתבצעת בין המשטר למורדים.

 

בדובר צה"ל הבהירו כי צה"ל אינו מעורב בלחימה הפנימית בסוריה, ולצד זה, ימשיך לעמוד על מימוש הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974, ובתוכם שמירה על מרחב החיץ.

 

ביום רביעי שעבר ביקרו הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש אגף המבצעים אלוף אהרון חליוה, ראש אגף התכנון אלוף אמיר אבולעפיה וראש חטיבת המחקר תת-אלוף דרור שלום בעוצבת "הבשן" ברמת הגולן. במהלך הביקור קיים הרמטכ"ל הערכת מצב בנושא הלחימה בסוריה ומוכנות פיקוד הצפון מפי מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק ומפקד עוצבת "הבשן", תת-אלוף עמית פישר.


פורסם לראשונה 08/07/2018 22:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים