שתף קטע נבחר

קינות מחוץ לרבנות: "תשעה באב שלי התחיל השנה מוקדם יותר"

הרב הקונסרבטיבי דב חיון שנחקר משום שהשיא זוגות בניגוד לעמדת הרבנות, הוביל קינות של עשרות רבנים ורבניות מחוץ לבית הדין הרבני בחיפה: "תשאלו את עצמכם איפה הייתם כשחוקקו בכנסת חוקים מפלים", אמר. "איפה הייתם כשרדפו אחרי נערה בבית שמש, איפה הייתם ומדוע שתקתם כאשר עצרו רב משום שהשיא זוג כדת משה וישראל"

 

 

קרוב ל-300 מחברי התנועות המסורתיות בחיפה ובישראל השתתפו בצהריים (יום א') בתפילת מנחה ואמירת קינות ליד בית הדין הרבני בחיפה. המתפללים מחו על עיכובו לחקירה לפנות בוקר של הרב הקונסרבטיבי, דוב חיון, ראש קהילת "מוריה" בעיר, ביום חמישי האחרון, בהנחיית בית הדין, בתואנה שהשיא זוגות שלא באמצעות מוסד הרבנות.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

לפני תחילת התפילה, שבה שימש הרב חיון כחזן, אמר כי מטרת העצרת היא איחוד של כל עם ישראל, ולא אחידות. "השחורים שיושבים מאחורי הדלתות האלו רוצים גם הם להפוך אותנו לעם מאוחד, אבל אחיד לחלוטין", אמר. "זה לא הגיוני ולא יכול להיות. צריך להיות עם שיש בו צבעים שונים, גוונים שונים: שחורים, אפורים, צהובים, אדומים. שיהיו בו רפורמים, קונסרבטיבים, חילונים, אורתודוכסים, אולטרא-אורתודוכסים, חרדים – ושנחייה כולנו יום של אהבת חינם זה לצד זה".

 

תשעה באב בערוץ היהדות : 

 

הרב הוסיף כי "אפשר לנהל מחלוקות, כמו בבית שמאי ובית הלל. אפשר להמשיך להתווכח מתוך אהבה, ולשבת יחד באותו שולחן". הוא סיפר כי מאז חקירתו ביום חמישי קיבל ללא הפסקה תמיכה מישראל ומהעולם, גם מזרמים אורתודוכסיים.

 

תשעה באב של הרב דב חיון, מחוץ לרבנות חיפה (צילום: אחיה ראב
תשעה באב של הרב דב חיון, מחוץ לבית הדין הרבני בחיפה(צילום: אחיה ראב"ד)

 

"עד כניסת השבת קיבלתי טלפונים", סיפר. "אחד המרגשים שבהם היה מהרב אבי וייס, ראש ישיבת חובבי תורה, אחד מגדולי המנהיגים בארה"ב, שבקול בוכים התנצל בשם היהדות, כאב וחיבק. אחרי שהוא סיים אני בכיתי. קיבלתי את השבת בבכי. תשעה באב התחיל אצלי מוקדם יותר, וזה עצוב.

 

"הרב וייס דיבר איתי על התדמית של מדינת ישראל בעולם, זה הנורא מכל. בית הדין הזה פגע במדינת ישראל, לא בי אישית, ועל זה המאבק; לשנות את התדמית של מדינת ישראל על ידי זה שנשנה את בית הדין הזה".

 

"היכן הייתם?"

בהמשך פנה הרב חיון לקהל, וציין את פנייתו של האלוהים לאדם, "אייכה". "היכן היית ומה עשית, כאשר בית הדין הרבני מאחורינו פה התאנה לזוגות רבים לאורך השנים, וממשיך להתאנות", אמר.

 

"אייכה, היכן היית ומה עשית כאשר חוקקו בכנסת חוקים מפלים ובלתי שיוויניים? היכן היית ומה עשית, אדם, כאשר רדפו נערה בגלל לבושה בבית שמש, והמשטרה לא מיהרה לעצור אף אחד שם? היכן ואיפה היית, אדם, כשחוקקו חוקים המונעים מבני אדם להיות הורים? הלא זו זכותו של כל אדם באשר הוא אדם - גבר, אישה - מבלי הבדל דת, מין או העדפה מינית".

 

הוא המשיך: "אייכה, היכן היית ומדוע שתקת כאשר עצרו רב ב-5 וחצי בבוקר על שהשיא זוג כדת משה וישראל? ואני עומד מאחורי זה. מצדי, שיבוא שוטר ויעצור אותי,זה היה כדת משה וישראל. אייכה, היכן היית כאשר שנאת חינם מילאה את הארץ?... שאלת ה'אייכה' מחייבת תשובה שתיאמר בקול גדול. שאלת ה'אייכה' מחייבת תשובה במעשה".

 

"להפיל את מחיצות השנאה"

ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל, אמר כי התנועה עומדת לצדו של הרב חיון. "אנחנו מחזקים אותו לאחר מעצרו השערורייתי שנובע משיכרון הכוח של בית הדין הרבני", אמר. "הרבנים והרבות שלנו ימשיכו לקיים חופות כדת משה וישראל, ועל פי דרכנו ואמונתנו.

 

תשעה באב של הרב דב חיון, מחוץ לרבנות חיפה (צילום: אחיה ראב
תשעה באב של הרב דב חיון, מחוץ לבית הדין הרבני בחיפה(צילום: אחיה ראב"ד)

 

"הציבור בישראל רוצה יהדות פתוחה ומקבלת ללא כפייה, ובעיקר כזו שמכבדת איש-איש לפי דרכו ומנהגיו. הגיע הזמן שישראל תחדל להיות המקום היחיד בעולם המערבי שבו יהודים לא נהנים מחופש דת. ישראל מאבדת את החשוב בכנסיה האסטרטגיים - העם היהודי בתפוצות".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר כי "באופן סמלי אנו מפגינים היום למול שערים סגורים ואטומים של בית הדין הרבני. אנו מקווים שקול הזעקה שנשמע בימים האחרונים ברחבי הארץ נגד אפליה, חוסר שוויון והדרה, יפיל את המחיצות של שנאת החינם. יחד עם קהלים נוספים בחברה הישראלית נמשיך להאבק למען שוויון וכבוד מתוך הבנה שבלעדיהם הבית השלישי של העם היהודי יהיה תחת סכנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
הרב דב חיון
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים