שתף קטע נבחר

שופרסל נקנסה ב-8.9 מיליון שקל; תוגבל יכולתה לפגוע בתחרות בקניונים

רשת הסופרמרקטים נקנסה בגין הפרת חוק המזון, בכך שהאריכה הסדרי בלעדיות ב-18 סניפים באזורים בהם היא דומיננטית. הוסכם ששופרסל תבטל את כל הסדרי הבלעדיות שלה בקניונים ובמרכזים מסחריים, לפיהם אסור לכאורה לרשתות אחרות לפתוח סניפים במתחם בו היא פועלת

פוגעת בתחרות: שופרסל תשלם עיצום כספי מוסכם בסך 8.9 מיליון שקל בגין הפרות של חוק המזון, כך הודיעה היום (ב') הרשות להגבלים עסקיים.

 

מכה לסופר-פארם: תוותר על בלעדיות בקניונים

תחרות לשופרסל ומגה בתוך הערים: 40 סניפים של רמי לוי בשכונה

 

לפי בדיקת הרשות, שופרסל האריכה 18 הסדרי בלעדיות להם הייתה צד. זאת, בניגוד לחוק המזון שאוסר על התקשרות בהסדרי בלעדיות במקרקעין או בהארכת הסדרי בלעדיות קיימים, באזורים בהם יש לקמעונאי גדול נוכחות משמעותית של מעל 30% מהחנויות באזור.

 

 (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
(צילום: ניצן דרור)

כמו כן, הממונה על הגבלים עסקיים הגיעה להסכמה על צו מוסכם עם חברת שופרסל לביטול כל הסדרי הבלעדיות של הרשת בקניונים ובמרכזים מסחריים. במסגרת הסכמי הבלעדיות, מי שמחזיק בעסק באזור מסחרי מגיע להסדר האוסר לכאורה על רשתות המתחרות לו - לפתוח סניפים בתחום האזור המסחרי.

 

מהרשות להגבלים עסקיים נמסר כי "מהלך זה צפוי להקל על כניסת מתחרים העוסקים בממכר מוצרי מזון (לרבות מאפיות, חנויות לממכר פירות וירקות ומעדניות) לקניונים ומרכזים מסחריים".

 

בהודעה לעיתונות נמסר: "במסגרת הצו המוסכם התחייבה שופרסל לבטל בתוך שישה חודשים כ-180 הסדרי בלעדיות בהם התקשרה בנכסי מקרקעין שכורים בהם היא מפעילה את סניפי הרשת וכן להודיע לבעלי נכסים נוספים במקרקעין שבבעלותה, כי היא אינה עומדת על זכותה לבלעדיות בנכסים אלו וכי לא תנקוט הליכים לשם מימוש זכות זו. שופרסל תוכל להיות צד להסדרי בלעדיות עתידיים ביחס ל-25 סניפים חדשים בלבד ולמשך 3 שנים לכל היותר. לאחר מכן, לא תוכל שופרסל להתקשר בהסדרי בלעדיות במקרקעין כלל".

שופרסל בלעדיות  ()

גם סופר-פארם נדרשה לבטל הסדרי בלעדיות

הסדרי הבלעדיות בהם עוסק הצו המוסכם הם הסדרי שכירות והסדרים דומים שמונעים מבעלי קניון או מרכז מסחרי להשכיר חנויות לעסק המתחרה בשוכר. כך מבטיח השוכר את הגבלת התחרות בסביבתו המסחרית באופן העלול לפגוע בתחרות ובצרכנים.

 

הסכמים כאלה נהוגים גם בתחום הפארם והובילה אותם רשת סופר-פארם שגם עניינה התגלגל לפתחה של הרשות. לפני כשנה הגיעה הממונה על הגבלים עסקיים להסכמה על צו מוסכם עם סופר-פארם לפיו נדרשה סופר-פארם לבטל את רוב הסדרי הבלעדיות להם הייתה צד, למעט מספר סניפים חריגים.

 

מהרשות נמסר: "טרם הסכמה זו, ב-2005 קבעה רשות הגבלים עסקיים שהסדר בלעדיות במקרקעין שבין בנק דיסקונט לבין קניון הראל במבשרת ציון מהווה הסדר כובל אסור. אמנם מאז התמעטו הסדרי הבלעדיות במקרקעין, אך שופרסל נמנעה מלבטל בעצמה את הסדרי הבלעדיות להם הייתה צד ועל רקע זה מצאה הממונה לנכון להביא לסיומם של הסדרי הבלעדיות כאמור, ולהטיל על שופרסל עיצום כספי מוסכם".

 

הרשות להגבלים עסקיים אישרה לאחרונה לשופרסל לרכוש את ניו פארם. בכך תתחרה רשת המזון הגדולה בישראל ישירות בסופר-פארם, השולטת בתחום הפארם, אבל גם תחזק מאוד את כוחה מול הספקים בתחום הפארם.

 

בנוסף אישרה הרשות לרמי לוי לרכוש את קופיקס וסופר קופיקס, כך שהוא יוכל להיכנס ביתר קלות לתוככי הערים כדי להתעצם מול שופרסל הדומיננטית באזורים אלה מול מגה. לוי גם רכש מחצית מסניפי גוד פארם, כדי להתחזק מול שופרסל גם בתחום הפארם.

 

כך נוצרת לכאורה תחרות בתחומים אלה, אך על חשבון מתחרים קטנים וספקים, בעוד שרשתות חזקות כמו שופרסל מתחזקות יותר ויותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: ליאור חלוני
סניף שופרסל
צילום: ליאור חלוני
מומלצים