שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  המחקר הישראלי שמנפץ את המיתוס הגדול ביותר של דיאטנים

  מחקר ראשון מסוגו שבדק כיצד רעב משפיע על התפיסה היחסית של כמות האוכל שלפנינו, מנפץ את אחד ממיתוסי הדיאטה הוותיקים. המסקנה: אם אתם רעבים, אתם תאכלו הרבה ללא קשר לגודל הצלחת שלפניכם

  הגשת אוכל בצלחת קטנה יותר כדי לאכול פחות הוא טריק שלא בהכרח עובד, כך עולה ממחקר חדש של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. המחקר מצא שכשאנשים רעבים, הם נוטים לזהות את גודל המנה שלהם בצורה מדויקת יותר, ומושפעים פחות מהדרך בה היא מוגשת.

   

  המחקר שהשתתפו בו מאות נבדקים ופורסם בכתב העת Appetite מנפץ את מיתוס הדיאטה הפופולרי המבוסס על אשליית דלבואף. זוהי אשליה אופטית המבוססת על תפיסת גודל יחסי, לפיה אנשים יעריכו את גודלו של אובייקט באופן שונה כאשר הוא ממוקם בתוך אובייקט גדול או קטן יותר.

   

   הניסוי הקלאסי שנערך בנושא הראה שאנשים תופסים את אותו עיגול שחור כקטן יותר, כאשר הוא משובץ בעיגול גדול יותר מאשר כשהוא ממוקם בעיגול קטן יותר.

   

  "גודל הצלחת לא באמת משנה כמו שאנחנו חושבים", אומר פרופ' צבי גנאל, ראש המעבדה לתפישה חזותית ופעולה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון. "אם אתה רעב ולא אכלת, ומנסה להקטין את המנה, האוכל ייראה לך דומה גם אם הוא גודש את כל כולה של צלחת קטנה או לחילופין אם הוא מונח במרכז צלחת גדולה יותר ומוקף בטבעת ריקה".

   

   

  הרבה אוכל (צילום: shutterstock)
  אוכלים מה שיש בצלחת בלי קשר לגודל אם רעבים(צילום: shutterstock)

   

  האם רעב משפיע על כמות האוכל שנאכל?

  זהו אחד המחקרים היחידים שבדק את האופן שבו רעב משפיע על תפיסת גודל מזון בהקשרים שונים. פרופ' גנאל והדוקטורנטית נועה ציטרון-עמנואל גילו שאנשים שלא אכלו במשך שלוש שעות לפחות, נטו לזהות בצורה מדויקת יותר את גודלן המדויק של פיצות המונחות על מגש גדול יותר או קטן יותר, מאשר אנשים שאכלו לאחרונה.

   

  אלו היו התוצאות רק כאשר הניסוי חל על מזון. שתי הקבוצות הראו חוסר דיוק באותה מידה כאשר התבקשו להשוות את גודלם של עיגולים שחורים וצלחות צמיגים שהוצבו בתוך מעגלים בגדלים שונים. לפי החוקרים, נתון זה מצביע על כך שרעב מעורר אנשים לתפוס אוכל בדרך עיבוד אנליטית יותר, שלא מושפעת בקלות מאשליות תפיסתיות ומתעתועי ראייה.

   

  "בעשור האחרון, מסעדות ועסקי מזון אחרים עושים יותר ויותר שימוש בצלחות וכלי הגשה קטנים כדי להתאים את עצמם לתפיסה הרווחת, לפיה השימוש בהם יפחית גם את צריכת המזון", אומר פרופ' גנאל. "מחקר זה קורא תיגר על הרעיון הזה. כאשר אנשים רעבים, במיוחד בזמן דיאטה, הם נוטים פחות ללכת שולל אחר גודל הצלחת. כמו כן, ייתכן כי הם אמנם אוכלים פחות עכשיו, אך יאכלו אחר כך- ויותר.

   

  "אם אתה רעב - אתה תטרוף", מסכם פרופ׳ גנאל, "המחקר שלנו מוסיף נדבך על מחקרים נוספים שמוכיחים שכאשר יש מוטיבציה, האלמנטים מסביב מנוטרלים ואינם משפיעים באופן משמעותי. אולי על צלחת קטנה אפשר פחות להעמיס פיזית, אבל אם אתה רעב, אתה פשוט תיקח צלחת נוספת".

   

  שי חן גל, פסיכולוג ילדים קליני, מוסיף כי "תיאוריות בעבר סברו שלוויזואליה שסביבנו יש השפעה מכרעת על דרך ההתנהגות, כיום אנחנו יודעים שהתיאוריות הללו הופרכו. האשליות התפיסתיות אולי נחמדות לרגע, אבל במציאות הן לא ממש משפיעות על דרך התנהגות האדם. כלומר, כשאתה רעב אתה רעב.

   

  "המשמעות של המחקר היא ההבנה שאין קיצורי דרך בתזונה נכונה. אם אדם רוצה לרדת במשקל, לא ממש ישנה באיזו צלחת הוא יאכל. מה שכן ישנה זו האכילה הנבונה בפרקי זמן קצובים".

   

  כך תצליחו לא להתנפל על האוכל כשתגיעו לאירוע:

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כמה אוכל יכול להיכנס לצלחת?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מומלצים