שתף קטע נבחר

משני צדי המתרס: החרדים המפגינים והחרדים שמתנגדים להם

מצד אחד, הפלג הירושלמי הקיצוני שחוסם כבישים - מצד שני, המיינסטרים החרדי שנתקע בפקקים. מצד אחד, זעם על "פעילים חרדים שזורקים פחים על מפגינים" - מצד שני, זעם על "בחורי ישיבה שמקללים שוטרים". הציבור החרדי מעולם לא היה מפולג יותר. צפו בעימות

 

 

את ההתנגדות הזו לא צפו מנהיגי הפלג הירושלמי, כשיזמו את הסבב הנוכחי בסדרת ההפגנות בריכוזים החרדיים הגדולים – בני ברק וירושלים: לצד החזית המשטרתית שמנסה להשליט סדר בצירים הראשיים החסומים, יוצאים בפומבי חרדים – בשר מבשרו של המגזר – נגד המפגינים הן באמירות קשות והן בפעולות-נגד. "בושה וחרפה, זו לא דרכם של בני תורה", אומר איש התקשורת מני גירא שורץ, עיתונאי ומגיש רדיו חרדי בולט, בעימות באולפן ynet עם נציג סיעת "בני תורה" המזוהה עם מפגיני "הפלג".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

אמש (יום ב') חסמו כ-500 חרדים קיצונים המתנגדים לחוק הגיוס, צירים ראשיים בבני ברק, במחאה על מעצרו של עריק – וספגו תגובת-נגד מהמשטרה שעצרה 29 מהם, במה שמגדיר משה מלאכי, נציג "בני תורה" בבני ברק, "חרפה ואות קלון".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לדבריו, "אנחנו נאבקים על צביון החברה החרדית, על האמונה שלנו ועל קיומנו - והדמוקרטיה חייבת לאפשר את זה. לא ראיתי שבמחאת הכבאים במרכז 'עזריאלי', בשעות הכי קשות, מישהו הגיב ככה, כי כבאים זה בסדר. אבל הכבאים הם בסך הכול כמה מאות אנשים, בעוד שאנחנו כמעט מאה אלף איש, אז בוא נשים דברים בפרופורציה".

 

מני גירא ומשה מלאכי ()
מני גירא שורץ ומשה מלאכי

 

אלא שלדברי גירא שורץ, תגובת המשטרה אמש נבעה מחוסר יכולת להשתלט על ההתפרעויות. "הפער בין ירושלים לבני ברק מדהים", הוא אומר. "אני לא יודע למה, ייתכן שלשוטרים בירושלים יש יותר ניסיון בהפרות סדר, והם יודעים כיצד לפנות את הכבישים כך שזה לא מגיע לכל כך הרבה מקרים אלימים".

 

"מתנהגים אלינו כמו בעזה"

גירא שורץ מבהיר כי המפגינים ותומכיהם הם מיעוט זעיר בעולם החרדי, "שלא מקבלים ביטוי בתוך החברה החרדית ועל כן יוצאים להפגנות", כדבריו, "ללא רישיון ותוך שהם מייצרים פורובקציות אלימות. הם מקללים שוטרים, בושה וחרפה. זו לא דרכם של בני תורה, זו לא דרכם של בני ישיבה, מעולם לא היה דבר כזה", הוא מוסיף.

 

מלאכי לא נותר חייב: "פעילים שלכם זורקים פחים על מפגינים. הציבור שלנו יושב באוהלה של תורה – בעוד שהציבור שלכם מסתובב ברחובות".

 

לדבריו, "חל שינוי מאסיבי ומתמשך ביחס של חברי הכנסת החרדים לסוגיית הגיוס, במיוחד אלה מ'דגל התורה'. בפועל הם מוכרים את החרדים. הם מתחילים בשכבות החלשות והם יגיעו למיינסטרים. אנחנו נאבקים גם על החלשים וגם על המיינסטרים. חברי הכנסת עושים את זה במודע, הם עושים את זה ביעילות וחלק מהמאבק שלהם זה שנקבל חסימה דמוקרטית למאבק שלנו. צריך לעשות לזה סוף. לא ייתכן שימוש באמצעים פסולים בהפגנות לגיטימיות".

 

הוא מאשים את המשטרה באפליית חרדים: "מתנהגים אלינו כמו בעזה. אני חושב שאין פה דמוקרטיה, צריך לעשות סוף לסיפור הזה, להפעיל גוף יותר חזק ממח"ש נגד המשטרה כי אחרת לא תהיה פה דמוקרטיה".

 

גירא שורץ טוען כי דבר לא השתנה באג'נדה החרדית. "היא קיימת מאז קום המדינה, ואומרת שמי שלומד תורה צריך להמשיך לשבת וללמוד, לא להתגייס. אבל מי שלא לומד תורה, צריך לקחת חלק בנטל, בישראליות, בין אם זה בשירות לאומי ובין אם זה בגיוס. גם אתם, חברי הפלג הירושלמי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מני גירא שורץ (משמאל) ומשה מלאכי
מומלצים