שתף קטע נבחר

"רוצה להיות ראש העיר? מגר האפליה העדתית בסמינרים"

רישום אזורי, בתי ספר ממשיכים ובתי ספר מזינים: עו"ד יואב ללום, המנהל מלחמה ציבורית מתמשכת נגד האפליה בסמינרים, מציע שלוש אופציות להסדרת מצבן של תלמידות ספרדיות בסמינרים החרדיים, במכתב המופנה למועמדים לראשות עיריית ירושלים ודורש מהם התחייבות לתיקון המעוות

האם הבחירות המקומיות הן הזדמנות למיגור האפליה העדתית במוסדות החינוך החרדיים? ראש עמותת "נוער כהלכה", עו"ד יואב ללום, שיגר מכתב למועמדים לראשות העיר ירושלים ובו הוא דורש מהם התחייבות לעקור את התופעה, ומציע להם כיצד לעשות זאת. ללום, המוביל בשנים האחרונות מאבק ציבורי ומשפטי נגד הגזענות במגזר, אמר כי מי שייענה לקריאתו יזכה בתמיכת אלפי משפחות שנפגעו ממנה ונעזרו בו.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

"מאות משפחות ספרדיות תושבי העיר ירושלים מתמודדות מדי שנה עם תופעות של אפליה עדתית קשה ברישום למוסדות החינוך בעיר", כתב עו"ד ללום לעופר ברקוביץ', זאב אלקין, משה ליאון ויוסי דייטש. "אני משוכנע שהתחייבות כתובה שלכם תגרום ללא מעט מתושבי העיר בכלל, והציבור הספרדי-חרדי בעיר בפרט, לשקול את התמיכה בכם בבחירות הבאות עלינו לטובה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

יו"ר "נוער כהלכה" הציע במכתבו כמה מתווים שמטרתם לעקוף את שיבוץ התלמידים ולייתר אותו, ובכך למנוע מעורבות של שיקולים זרים מצד המוסדות בהליך הקבלה, ומנה את יתרונותיהם וחסרונותיהם של כל אחד.

 

"בתי ספר ממשיכים"

הצעתו הראשונה היא הפיכת הרישום לאזורי, על פי שכונת מגורים, כך שהרכב האוכלוסייה במקום והגיוון העדתי בה יקבלו ביטוי טבעי בכיתות. הצעה נוספת היא "בתי ספר ממשיכים", ולפיה "כל בתי הספר היסודיים יהפכו גם לסמינרים והבנות ימשיכו עד י"ב באותו בית ספר".

 

"הספרדי הממוצע לא רוצה שהבת שלו תלמד בחסידי באידיש" (צילום: יואב פרידמן) (צילום: יואב פרידמן)
"הספרדי הממוצע לא רוצה שהבת שלו תלמד בחסידי באידיש"(צילום: יואב פרידמן)

 

המתווה השלישי והמועדף על ללום, "בתי ספר מזינים", קובע כי "תלמידה שמתחילה ללמוד בכיתה א' יודעת באיזה סמינר היא תמשיך ללמוד בכיתה ט', ואינה לא צריכה לעבור הליך הרשמה". הוא הרחיב על יתרונותיה: "את כל השקט הנפשי של המשפחה אנחנו מרוויחים, אין מלחמות. במודל הזה גם ניתן להגדיר מראש שבתי ספר של חסידות ספציפית ימשיכו גם לתיכון של החסידות הספציפית, למרות ששם יש 100% אשכנזיות, כי כמעט ואין חסידים ספרדים. הספרדי הממוצע לא רוצה שהבת שלו תלמד בחסידי באידיש".

 

עו"ד יואב ללום חתם את מכתבו: "עקב כך שמועד הבחירות ממשמש ובא, אשמח לקבל את התחייבותך הכתובה ואת דרכי הפעולה שבדעתך לנקוט לצורך מיגור האפליה הפסולה הקיימת ברישום למוסדות החינוך בעיר. למותר לציין כי, עם קבלת עמדתך, אשקול את הדרך כיצד ליתן ביטוי להתחייבותך לצורך מיגור התופעה ואת הדרך להעביר את המידע הזה לאלפי המשפחות, תושבי ירושלים, שנעזרו בי ב-12 השנים האחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
יואב ללום
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים