שתף קטע נבחר

הג'יהאד השקט: "בצרפת מתרחש קרב על התודעה"

"יהודי צרפת אומרים לעצמם שזה לא המקום שבו הם רוצים לגדל את ילדיהם. זאת לא חברה שתהיה טובה ליהודים. בצרפת מתחוללת מלחמה נגד הדמוקרטיה, אבל באמצעות כלים דמוקרטיים": הבמאי היהודי-צרפתי, אלי שוראקי, עלה לישראל - ומכאן הוא מזהיר את העולם בתחקיר מיוחד שישודר ב-i24news

 

 

הבמאי היהודי-צרפתי, אלי שוראקי, שעלה לאחרונה לישראל, חושף בתחקיר מיוחד בערוץ i24news את הקרב התודעתי שעובר על צרפת . הוא מכנה את הקרב הזה "הג'יהאד השקט" - מימון של מיליוני דולרים מהעולם הערבי שמטרתם להשתלט פוליטית על עמדות כוח באירופה. שוראקי מסביר שהקרב הזה צריך גם לעניין את ישראל, ומתאר את מצב הקהילה היהודית ואת הסיבות שהובילו אותו לעזוב את צרפת.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

"הגי'האד השקט" - זה האיום שלדעתו של הבמאי והעיתונאי היהודי-צרפתי-ישראלי, אלי שוראקי, מבעבע מתחת לפני השטח בצרפת, ומשפיע על כל ניהול המערכה מול הקיצונים האסלאמיים. שוראקי, במאי סרטים ותיק ומוערך מאוד בתעשייה בצרפת, עשה בשנה האחרונה שינוי דרסטי, אחרי עשרות שנים שבהן רק חשב על זה: הוא עלה על המטוס ועשה עלייה לישראל.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

השינוי המשמעותי השני שעשה בחייו הוא המעבר לתחום העיתונות. שוראקי מגיש תוכנית אישית בערוץ החדשות הבינלאומי i24news, שם הוא מארח מדי שבוע אישיות בכירה או דמויות מעניינות לשיחה אישית. הוא דווקא לא מסכים עם התואר החדש, "עיתונאי", אלא טוען שהתוכנית היא פשוט הוא - "אני שואל את השאלות שמעניינות אותי, עוסק בנושאים שנראים לי חשובים ולא מגביל את עצמי לאובייקטיביות עיתונאית קלאסית. אני פשוט אלי שוראקי", הוא מסביר.

 

התחזיות השחורות התממשו

בין הראיונות האישיים, עסק שוראקי בשבועות האחרונים בתחקיר בנושא שקרוב לליבו – המאבק מול האיסלאם הקיצוני בצרפת. לפני 20 שנה שידר כתבת תחקיר על מצב החינוך בפריפריה של פריז, ובחן לעומק את מצב הצעירים המוסלמים. 20 שנה אחרי, הוא טוען, כל התחזיות השחורות התממשו.

 

אלי שוראקי (צילום: ניר סלקמן)
"צרפת שאהבתי והכרתי איננה". אלי שוראקי(צילום: ניר סלקמן)

 

"שידרתי אז את הכתבה וקיבלתי תגובות קשות מאוד", הוא נזכר. "אמרו שאני מסית ומסלף ומראה תמונת מצב לא נכונה, אבל השנים עברו והוכח שהכול היה נכון. במקום לבנות גשרים לדו-קיום ולסובלנות הדדית, כלום לא קרה והיום כולם בוכים. המצב הזה הוא טרגי עבור כולם – היהודים, הנוצרים ובעיקר למוסלמים עצמם. אנחנו נטשנו את המוסלמים הצעירים בפרברים, והם גדלים לתוך מציאות קיצונית ורדיקלית מבחינה דתית.

 

"אני רואה בפריז של היום מחזות מאוד קשים. כיהודי, ובכלל כאדם, אני מקבל את זה שהאיסלאם הוא עבורם מקור לגאווה, אבל זה חייב להיות מנוף חיובי ולא שלילי. לא הגבנו בזמן לאיסלאם והאשמה היא בעיקר על העיתונות ששתקה ועל הפוליטיקאים שלא עשו מספיק".

 

עולם הולך ונעלם

בתחקיר הנוכחי מנסה שוראקי לחדור לשיטות הפעולה של האיסלאמיסטים. "אני חושב שדי ברור לכולם שהאלימות שלהם לא עובדת. הם יכולים לבצע פיגועים קשים מאוד כמו באולם הבטקלן בפריז או בפיגוע המשאית בעיר ניס, אבל בשורה התחתונה האימפקט שלהם לא יוצר מהפכות. את המהפכות, ואת זה אנחנו מנסים להראות בתחקיר, הם מנסים לעשות מלמטה, בעזרת השיטה.

 

הפגנה איסלמית בצרפת (צילום: מתוך
הפגנה איסלמית בצרפת(צילום: מתוך "הג'יהאד השקט", i24NEWS )

 

"המטרה שלהם היא 'גיהאד שקט' - להיכנס לחברה במסווה. יש מימון גדול של הון שחור שמגיע מהעולם הערבי, שמטרתו לשלם לפעילים ולממן פעולות שמאפשרות את התסיסה מלמטה לצורך מטרות פוליטיות. זאת מלחמה נגד הדמוקרטיה, אבל באמצעות כלים דמוקרטיים".

 

ואיפה נמצאים השלטונות מול האיום הזה?

"צרפת שאהבתי והכרתי כבר איננה. אני הבגט, אני הברט ואני התרבות של השאנסונרים והגבינות, אבל כל זה הולך ונעלם. בימים אלה מתרחש בצרפת קרב תרבותי או יותר נכון קרב על התודעה, והגי'האד השקט הוא כלי חזק במערכה הזו. כפי שהדברים מתקדמים אני חושש שהאיסלאמיסטים ייקחו את בלגיה ואת ארצות סקנדינביה, ואולי יגיע גם היום שבו הקרב על התודעה יהפוך מעימות מילולי למאבק חמוש".

 

ואיפה עומדת הקהילה היהודית נוכח המצב הזה?

"הקהילה במצב מסובך מאוד, ולכן אתם רואים את גלי העלייה ואת המחשבות על הגירה. רבים מיהודי צרפת אומרים לעצמם שזה לא המקום שבו הם רוצים לגדל את הילדים שלהם. זאת לא חברה שתהיה טובה ליהודים. אני עצמי באתי לישראל כדי לנסות משהו אחר. הגעתי לכאן משום שחשתי שיש מצב פוליטי גרוע מאוד בצרפת ורציתי לנסות את ישראל. לא הפריע לי לשנות מדינה, ובדיעבד יכולתי לבוא כבר לפני שנים.

 

"אני אוהב את מה שאני רואה ואת האנרגיות של ישראל, אבל מודה שאני קצת מופתע מהנוכחות של הדת בחיי היום-יום. המקום שתופסת ארוחת יום שישי בערב או החגים הם יותר ממה שציפיתי, אבל אני לומד בכל יום את הרבדים השונים שיש בישראל ואת העומק של החברה".

 

סוכני החרש החדשים: סטודנטים צרפתים ג'יהאדיסטים (צילום: מתוך
סוכני החרש החדשים: סטודנטים צרפתים ג'יהאדיסטים(צילום: מתוך "הג'יהאד השקט", i24NEWS )

 

מה הישראלים יכולים ללמוד ממה שעובר על צרפת?

"אני רוצה שהישראלים יבינו את המצב המורכב שעובר על אירופה. זו סיטואציה אוניברסאלית והיא לא מוגבלת רק למדינה אחת. מגיע מימון רב מהעולם הערבי והדברים לא יסתדרו מעצמם, צריך למצוא פתרונות ולגבש דרכי פעולה, גם בינלאומיות. זו מנטאליות צרפתית לטאטא את הדברים הצידה ולא להתעסק עם זה, וכך פעלו כל הנשיאים האחרונים של צרפת".

 

  • התוכנית המלאה תשודר בערוץ הצרפתי מרשת ערוצי החדשות הבינלאומיים i24NEWS בשבת (13/10) בשעה 13:00 (אפיק 144 ב-HOT)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניר סלקמן
אלי שוראקי
צילום: ניר סלקמן
מומלצים