שתף קטע נבחר

ראש מינהל הבטיחות התפטר: "בכירים במשרד העבודה פוגעים באינטרס של שלום הציבור"

ברקע גל התאונות הקטלניות בענף הבנייה, ראש מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד העבודה הודיע על התפטרותו בטענה כי בכירים במשרד מתערבים בעבודתו ופוגעים באינטרס של שלום הציבור. "התכתשות פנימית בין עובדי המשרד, גן ילדים". מניין ההרוגים בענף הבנייה זינק השבוע ל-36 מתחילת 2018, עלייה של כ-40% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד

טלטלה במינהל הבטיחות ובריאות התעסוקתית במשרד העבודה: אמש (ד') הודיע ראש המינהל, ארז מימון, על התפטרותו מהתפקיד באופן מיידי, חמישה חודשים בלבד לאחר שמונה לתפקיד. המינהל אחראי על אכיפת חוקי הבטיחות בעבודה.

 

זינוק של כ-40% בהרוגים בבניין: צפו במאמצי החילוץ של פצוע

שלושה הרוגים ביממה בתאונות עבודה

 

במכתב ההתפטרות ששלח ושהגיע לידי ynet, כתב מימון כי הרקע להתפטרותו נובע מהתערבות בכיר במשרד "בתהליכים שאינם נוגעים לתחום אחריותו על פי חוק, זאת ללא ידע, סמכות והכשרה מתאימים, דבר שגובל בחוסר אחריות ופוגע בתפוקודו של המינהל ובכך גם באינטרס המרכזי של שלום הציבור".

אילוסטרציה תאונות בנייה (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

עוד נטען במכתב כי ברקע להתפטרות עומדים גם "לחצים רבים מצד גופים שונים במשרד, לקדם אג'נדה תקשורתית, שהינה בגבול הלא חוקית, על חשבון אג'נדה מקצועית".

 

ברקע: גל התאונות הקטלניות

גורמים המעורים בנושא מסרו ל-ynet כי ההתפטרות מגיעה בהמשך לגל התאונות הקטלניות בענף בימים האחרונים, שגבה את חייהם של 4 עובדי בניין נוספים.

 

בתוך כך נטען, כי הופנתה כלפי מימון ביקורת על שאישר לחברת אלקטרה לשוב לעבודה בתוך 48 שעות בלבד לאחר התאונה הקטלנית שאירעה באתר שלה בתחילת השבוע בבת ים, בה נהרג אנטון מרצ'נקו ז"ל בן ה-26 מחולון. זאת על אף שהחברה בולטת בשיעור ההרוגים בתאונות עבודה באתריה.

 

עם זאת, במכתב פנימי שעובר בין עובדי המשרד והגיע לידי ynet נטען כי ההתפטרות מגיעה על רקע התערבויות מצידו של בכיר מהמשרד במטה ירושלים, שחתר תחת מימון.

ארז מימון ראש מינהל הבטיחות (צילום: יח
ארז מימון, ראש מינהל הבטיחות(צילום: יח"צ)

 

"התכתשות פנימית בין עובדי המשרד"

גורם ממשלתי בכיר טען בשיחה עם ynet כי ההתפטרות הגיעה על רקע אי יכולתו של מימון לעמוד בלחצים ואי עמידה ביעדים. "תמונה ועדת איתור שתמצא מישהו ראוי לעמדה הזו. צריך בתפקיד מישהו בעל שיעור קומה, איש ביצוע, שיעמוד בלחצים של הקבלנים ושל התקשורת ושיידע כיצד להפעיל את המערכת", אמר.

 

"מימון היה צריך לעשות שלושה דברים מרכזיים - להכין תקנות לפיגומים, לרתמות ולאכיפה מנהלית, שתאפשר לא לפתוח לעבודה אתרים שהיו בהם תאונות קטלניות, יומיים בלבד אחרי התאונה. אם הנהלים היו נכתבים, ייתכן שהאתר של אלקטרה לא היה חוזר לעבוד".

 

בהתייחסו לטענותיו של מימון במכתב ההתפטרות ובמכתב שהועבר בין עובדי המשרד, הוא אמר כי "זו התכתשות פנימית בין עובדי המשרד, גן ילדים. כל אחד רוצה לעצור את הקידום של האחר, אז כולם יורדים על כולם וכך כולם נפגעים".

 

יש לציין כי לפני כשנה הועברה מתפקידה ראש מינהל הבטיחות הקודמת, ורדה אדוארדס, כאשר אז טענו גורמים בכירים במשרד העבודה כי העברתה של אדוארדס נעשתה עקב חוסר שיתוף פעולה מצדה ביישום התכנית להטלת עיצומים כספיים אישיים על קבלנים, וכן על רקע חילוקי דעות נוספים. לאדוארדס "נתפר" אז תפקיד לא ביצועי וכממלא מקומה מונה אחד מסגניה, אריה שמילוביץ, אשר עבר את ועדת המכרזים רק מספר חודשים קודם לכן.

 

שמילוביץ מילא את התפקיד עד למינויו של מימון. בכירים במשרד אמרו אז כי: "כשאנחנו מבינים שהדרג המקצועי לא נותן כתף כדי לפתור את המשבר העצום של הבטיחות בענף הבנייה, אין מנוס מלהזיז אותו".

 

ממשרד העבודה נמסר בתגובה: ארז מימון הודיע על סיום תפקידו כראש מינהל הבטיחות והבריאות לאחר כ-5 חודשים בתפקיד. המנכ"ל אביגדור קפלן קיבל את התפטרותו והודיע כי המשרד יפעל במיידית לאיוש משרה זו, כדי להמשיך ולקדם את המאמצים הרבים לשמירה על בטיחות ובריאות עובדי הבנייה בישראל.

 

השתתף בהכנת הכתבה צחי שדה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה תאונות בנייה תאונת בנייה פועל בניין פועלי בניין תאונה פיגומים
צילום: Shutterstock
מומלצים