שתף קטע נבחר

נשיא חדש בברזיל: כסף, רובים ואהבת ישראל

איש הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו, שנבחר הלילה לנשיא ברזיל, כרת ברית עם האוונגליסטים. הוא רוצה לשלוט "לפי התנ"ך" ומבטיח לתת נשק לאזרחים – והגנה לשוטרים שהורגים. בחגיגות הניצחון הונפו דגלי ישראל ורובים מקרטון. במצע הכלכלי שלו – הפרטה והסכמים נוסח טראמפ: "סין לא תקנה אותנו"

ניצחונו של מועמד הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו לפנות בוקר (יום ב') בבחירות לנשיאות ברזיל מוציא את המדינה הלטינית הגדולה בעולם לדרך חדשה, שאיש אינו מסוגל לומר באמת לאן תוביל. תומכיו של בולסונרו מאמינים שכפי שהבטיח ינקה את הפוליטיקה משחיתות, ינהל מלחמה חסרת פשרות בפשיעה וישקם את הכלכלה המקרטעת, אבל ארגוני זכויות אדם ופעילי שמאל חוששים מאוד שתחת הנהגתו ייפגעו חירויות הפרט בברזיל, הדמוקרטיה הרביעית בגודלה בעולם. בולסונרו יושבע לתפקיד ב-1 בינואר.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ברזיל ז'איר בולסונרו ניצחון בחירות דגל ישראל (צילום: gettyimages , AFP)
בולסונרו ודגל ישראל בחגיגות הלילה(צילום: gettyimages , AFP)

בולסונרו בן ה-63 ניצח בסיבוב השני והמכריע של הבחירות עם 55.2% מהקולות. יריבו מהשמאל פרננדו חדד, איש מפלגת הפועלים ששלטה בברזיל ב-13 מ-15 השנים האחרונות, הסתפק ב-44.8%. אלפים מתומכי בולסונרו יצאו הלילה לרחובות ריו דה ז'ניירו וסאו פאולו, הריעו לו וירו זיקוקים. גם דגלי ישראל נצפו בקהל – ולצידם רובי קרטון.

 

בחירות היסטוריות בברזיל – סיקור נרחב:

 

בולסונרו נחשב לתומך נלהב של ישראל. יש לו קשרים הדוקים עם הכנסייה האוונגליסטית, כוח פוליטי הולך וגדל בברזיל, והיא נתנה לו את תמיכתה בשל הסכמתו עם סדר היום החברתי השמרני שלה. בולסונרו מתנגד בין השאר לחינוך המיני בבתי הספר ולהרחבת זכויות הלהט"ב.


ברזיל תומכי ז'איר בולסונרו ניצחון בחירות נשיאות נשיא (צילום: EPA)
בחגיגות הניצחון של בולסונרו בסאו פאולו לפנות בוקר(צילום: EPA)

ברזיל תומכי ז'איר בולסונרו ניצחון בחירות נשיאות נשיא (צילום:  AFP)
(צילום: AFP)

ברזיל תומכי ז'איר בולסונרו ניצחון בחירות נשיאות נשיא (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בנאום הניצחון שלו הלילה הבטיח בולסונרו לשלוט בברזיל כפי שמורים לו התנ"ך והחוקה הברזילאית, ואמר שיכבד את עקרונות הדמוקרטיה. עם זאת הוא הדגיש כי ברצונו לשנות את הכיוון שבו צועדת המדינה: "איננו יכולים להמשיך לפלרטט עם הסוציאליזם, הקומוניזם, הפופוליזם והקיצונות השמאלנית", אמר. "אנחנו הולכים לשנות את גורלה של ברזיל". שעה קלה אחר כך התקשר אליו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כדי לברכו. בולסונרו הוא תומך גדול של טראמפ, ולאורך מערכת הבחירות כונה בעצמו "טראמפ הברזילאי".

 

בולסונרו הוא האדם הראשון מאז תום הדיקטטורה הצבאית ב-1985 שמתמנה לנשיא ברזיל כשבעברו קריירה צבאית. בעבר דיבר בשבח המשטר הצבאי ששלט בברזיל והדגיש כי זה הביא לה שגשוג כלכלי. מדובר במשטר שהוציא להורג מאות ממתנגדיו ועינה עוד אלפים. בשנת 1991, אחרי שנבחר לקונגרס, אף קרא בולסונרו להחזיר את המשטר הצבאי, וב-1999 קרא למלחמת אזרחים ולהריגתם של כ-30 אלף איש.

ברזיל תומכי ז'איר בולסונרו ניצחון בחירות נשיאות נשיא (צילום:  AP)
בצד המפסיד. בשמאל חוששים שבולסונרו יפגע בדמוקרטיה(צילום: AP)

תומכי בולסונרו אחרי התוצאות הראשונות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בהזדמנות אחרת השווה בולסונרו בין הומוסקסואליות לפדופיליה, והצהיר שלא יוכל לאהוב בן הומו, ושאם יהיה לו ילד הומו הוא מעדיף שבנו ייהרג בתאונה. "ילדיי לא יכולים להיות הומואים, הם מחונכים טוב מדי", טען. ב-2014 אמר לחברת קונגרס שהיא אפילו לא שווה שהוא יאנוס אותה. למחוקקת שאינה מסכימה עם דעותיו אמר בולסונרו כי היא "מכוערת מכדי להיבחר". בעקבות דבריו ההומופוביים והמיזוגיניים של בולסונרו קמה נגדו תנועת מחאה שתחת הסיסמה #לא_הוא הוציאה רבבות להפגין.

 

הניצחון של בולסונרו הלילה מביא לסיומה את אחת ממערכות הבחירות המפלגות ביותר שידעה ברזיל, מערכת בחירות שבשיאה אף נדקר בולסונרו על ידי אחד ממתנגדיו והושבת לשבועות ארוכים. כעת הוא מקבל את ההזדמנות להוכיח שהבטחותיו לא היו פופוליזם זול, ושיש לו היכולת לשקם את מדינת הענק העשירה במשאבים. אלה קווי המדיניות המרכזיים שלו.

 

מדיניות החוץ

בולסונרו מתכוון ללכת בדרכו של טראמפ ולהעדיף הסכמי סחר דו-צדדיים על פני הסכמים רב-צדדיים. הוא הצהיר גם על רצונו להעביר את שגרירות ברזיל בישראל מתל אביב לירושלים ולסגור את השגרירות הפלסטינית בברזיל, בטענה שפלסטין אינה מדינה. לא ברור אם יוכל לממש את הבטחותיו אלה. 

ז'איר בולסונרו מועמד הימין הקיצוני ב ברזיל (צילום: AFP)
"הילדים שלי לא יכולים להיות הומואים, הם מחונכים טוב מדי". בולסונרו, נשיא(צילום: AFP)

ברזיל תומכי ז'איר בולסונרו ניצחון בחירות נשיאות נשיא (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ברזיל תומכי ז'איר בולסונרו ניצחון בחירות נשיאות נשיא (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בולסונרו הבטיח גם לנקוט יד קשה יותר נגד ונצואלה השכנה, שתחת שלטונו של הנשיא ניקולס מדורו קרסה כלכלית ומיליוני פליטים בורחים ממנה. בולסונרו הרבה להזהיר שברזיל עלולה להתמוטט כלכלית כמו ונצואלה אם שלטון השמאל יימשך, והציע לשכן את אזרחי ונצואלה הבורחים מארצם במחנות פליטים. ניצחונו של בולסונרו בא אחרי שורת ניצחונות של שמרנים בבחירות בארגנטינה, צ'ילה, קולומביה, פרגוואי ופרו, והוא מקרב עוד יותר את היבשת לצד הימני של המפה הפוליטית ומגביר את בידודה של קראקס.

 

בולסונרו השמיע הצהרות קשוחות נגד סין, שותפת הסחר הגדולה ביותר של ברזיל. בפברואר השנה הוא ביקר בטייוואן, שטח שסין טוענת לבעלות עליו, וסירב לקיים שיחות על השקעה סינית בחברות ברזילאיות ממשלתיות אסטרטגיות. לתחנת רדיו ברזילאית אמר כי ארצו "אינה יכולה לאפשר לסין או לשום מדינה אחרת לבוא ולקנות את ברזיל במקום לקנות בברזיל".

 

משטרה

בלב מסע הבחירות של בולסונרו עמדה הבטחתו לנהל מלחמה חסרת פשרות בפשיעה הגואה בברזיל, בין השאר על ידי מתן אפשרות למשטרה להפעיל כוח ביתר חופשיות. הוא הבטיח להגביר את ההגנה המשפטית לשוטרים שהורגים במסגרת תפקידם, ואפילו אמר כי שוטר שהורג "קבצן" צריך לזכות לתשואות ולא לעמוד לדין. בברזיל שיעור האלימות גבוה למדי גם כך, ופעילים למען זכויות אדם חוששים שתחת בולסונרו השוטרים יהרגו יותר חפים מפשע – ויזכו לחסינות. בולסונרו טוען שהחוק הנוכחי מגביל את השוטרים יתר על המידה, ושיש להגביר את יכולתם של שוטרים להגן על עצמם.

 

בולסונרו, שהתפרסם בין השאר במנהגו לסמן באצבעותיו אקדח, רוצה גם להקל על אזרחים לרכוש כלי נשק ולהחזיק בהם. במהלך הקמפיין שלו הוא אמר של"אזרחים טובים" יש לאפשר להגן על עצמם ועל רכושם. הוא הבטיח גם להוריד ל-16 את הגיל שהחל ממנו מותר לשפוט בני נוער כבגירים. משפטנים מזהירים כי צעד כזה עלול להגדיל עוד יותר את מספרם של האסירים בבתי הכלא בברזיל.

ברזיל תומכי ז'איר בולסונרו ניצחון בחירות נשיאות נשיא (צילום: AFP)
(צילום: AFP)


צבא

בולסונרו הוא קצין בכיר לשעבר בצבא ברזיל, ואת רוב 27 שנותיו בקונגרס הברזילאי העביר בדאגה לאינטרסים של הצבא. הוא מבטיח להמשיך בכך גם כנשיא. במהלך הקמפיין הצהיר כי בממשלתו יישבו קציני צבא רבים, והוא כבר הכריז שאוגוסטו הלנו יהיה שר ההגנה. "המדינה רואה בכוחות המזוינים ערובה נגד הברבריות", כתב במצע שלו.

 

כלכלה

ברזיל מתאוששת מהמיתון הקשה ביותר שידעה זה עשרות שנים, והמשקיעים וחברים בקהילת העסקים מקווים שבולסונרו יתניע את הצמיחה. בולסונרו עצמו אמר כי הוא אינו מבין רבות בעניינים כלכליים, והבטיח לפעול במקום זאת בהתאם לעצותיו של היועץ הכלכלי פאולו גדש, בנקאי לשעבר ובוגר אוניברסיטת שיקגו.

 

כלכלת ברזיל היא הגדולה ביותר באמריקה הלטינית, ותחת בולסונרו ייתכן שיופחת מספר פקידי הממשל בה, יקוצץ בחצי מספרם של משרדי הממשלה, יופרטו חברות רבות בבעלות המדינה והכלכלה הסגורה תיפתח להסכמי סחר חדשים. עוד תיתכן הורדה של מכסי היבוא. בשווקים שואבים עידוד מהצהרות בולסונרו בנוגע לעתידה הכלכלי של ברזיל, אבל רבות מהצעותיו נותרות מעורפלות ולא ברור כמה השפעה תהיה לגדש.

הפגנת תמיכה במועמד הימין הקיצוני ב ברזיל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בולסונרו אמר כי בכוונתו "לאחד את ברזיל" על ידי הפחתת הבירוקרטיה והסחבת המקשה על עסקים. "נחשוב יותר במונחים של ברזיל ופחות במונחים של ברזיליה", אמר.

 

בשווקים צפויות להירשם היום עליות בעקבות ניצחון בולסונרו. כבר בחודש שעבר, על רקע ההערכה הגוברת שבולסונרו ינצח בבחירות, התחזק המטבע הברזילאי, הריאל, ב-10% מול הדולר.

 

שינויים בתחום הפנסיה

אחרי שהנשיא היוצא מישל טמר נכשל בניסיונו לחולל רפורמה עמוקה בתחום הפנסיה נשואות כל העיניים לבולסונרו, והכל רוצים לראות כיצד ינסה להציל את מערכת הפנסיה הכושלת של ברזיל. במונחים בינלאומיים מאפשרת ברזיל לעובדים לפרוש בגיל צעיר מדי ומשלמת להם דמי פנסיה נדיבים מדי. הדבר מגדיל מאוד את הגירעון התקציבי של הממשלה. עם זאת, כל ניסיון לקצץ בפנסיה יהיה לא פופולרי, ולכן יצטרך בולסונרו לגבש בקונגרס קואליציה רחבה מספיק, שתאפשר לו לממש את חזונו.

 

ההצעה העיקרית של בולסונרו בתחום הפנסיה היא ליצור מערכת של חשבונות פרטיים שבה יחסכו הברזילאים בעצמם כסף לפרישה. לא ברור כיצד וכמה מהר יחתור למעבר אל מערכת שכזו.

ברזיל תומכי ז'איר בולסונרו ניצחון בחירות נשיאות נשיא (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

איכות הסביבה

יותר מחצי מיערות הגשם של האמזונס נמצאים בברזיל, ופעילים למען איכות הסביבה חוששים שבולסונרו יגביר את כריתת העצים ואת עבודות הכרייה שם. בולסונרו קרא גם לחדול מההכרה באדמות-ילידים ככאלה שיש להגן עליהן מסוגים שונים של ניצול. הוא הבטיח ללכת בעקבות נשיא ארה"ב טראמפ ולפרוש מהסכם האקלים של פריז, אך לאחרונה הוא חזר בו ואמר כי ברזיל תישאר בהסכם כל עוד היא לא תיאלץ לוותר על הסמכות השיפוטית שלה ביערות האמזונס שבשטחה.

 

פרשנים רבים סבורים שהקשרים ההדוקים של בולסונרו עם בכירים בתעשיית החקלאות יפחיתו את ההגנה על הסביבה. בולסונרו הבטיח למשל לאחד את משרד החקלאות עם המשרד לאיכות הסביבה – צעד שפעילים למען הסביבה חוששים שיוביל לכך שיותר אדמות יוקצו לעיבוד חקלאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages , AFP
הנשיא החדש בולסונרו. משמאל: דגל ישראל הלילה
צילום: gettyimages , AFP
מומלצים