שתף קטע נבחר

עריק עם ייחוס: נינו של הרב אלישיב בכלא

סבו של העריק התורן הוא הרב יוסף שלום אלישיב, האחרון שאיחד את הזרם הליטאי - עד לפטירתו בשנת 2012. אנשי הפלג הירושלמי מודים בפה מלא מה גרם לאיפוק המפתיע: כשהבחירות רועמות - ההפגנות שותקות: "רק לאחר מכן תמחו ברחובות", הורה, "וגם זה לא בשבילי, אלא על כך שאני יושב בכלא בעוון לימוד תורה"

 

 

נינו של "פוסק הדור" יושב בכלא - והעולם שותק: אחרי שהבטיח להוציא את אנשיו לרחובות ולחסום כבישים על כל תלמיד ישיבה עריק שנעצר (וגם קיים), הודיע היום (ב') הפלג הליטאי הירושלמי כי הוא בוחר להבליג ולא לצאת למחאה על מעצרו בשבוע שעבר של ישראל מאיר אלישיב - למרות ייחוסו המרשים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

סבו של העריק התורן הוא הרב יוסף שלום אלישיב, שהיה ממנהיגי הציבור החרדי והאחרון שאיחד את הזרם הליטאי - עד פטירתו בשנת 2012. בוועדה להצלת עולם התורה מודים בפה מלא מה גרם לאיפוק המפתיע: כשהבחירות רועמות - ההפגנות שותקות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בימים האחרונים נרשמה מבוכה מסוימת בקרב רבני ועסקני הפלג הקיצוני, שהואשמו על ידי יריביהם בכך שהפכו מקנאים לפשרנים וזנחו את המאבק האידיאולוגי למען תלמידי הישיבות משיקולים פוליטיים. הבחירות לרשויות המקומיות הן הזדמנות נדירה מבחינת הליטאים הירושלמים להפגין את כוחם, הן בתוך הציבור החרדי המפולג והן כלפי חוץ, וטענת מתנגדיהם מהזרם המרכזי היא כי הם מעדיפים להתמקד כעת במערכה הפוליטית על פני המאבק בחוק הגיוס, ובכך מוכיחים כי אין מדובר במלחמת קודש אמיתית שנובעת ממקום טהור.

 

הרבנים תומכים

בפלג הירושלמי הודו, כאמור, בסדר העדיפויות החדש, וכדי להצדיק אותו פרסמו הקלטה מתוך הכלא של העציר אלישיב עצמו, המבקש בקולו מהציבור שלא לצאת למחאה. "ההפגנה הכי גדולה שאפשר לעשות עכשיו, זה להצביע ביום הבחירות למען עץ - בני תורה, ביום שלישי הקרוב", אמר. "רק לאחר מכן תמחו ברחובות, וגם זה - לא בשבילי, אלא על העניין הנורא שאני יושב בכלא בעוון לימוד התורה ועל הניסיון לחבל בעולם התורה".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

בעקבות כך הנחה הרב אשר דויטש, ממנהיגי הפלג, את "הוועדה להצלת עולם התורה" להימנע מכך לעת עתה, ובהקלטה שהופצה על ידי הוועדה הוא נשמע אומר: "ההפגנות זה דבר חשוב מאוד... (אבל) הזמן המתאים לעשות אותם זה בשעה שהשלטונות לוחמים בנו על ידי מעצרים... כדי להביע שהציבור נחוש ומוכן לסבול הכל, ולא יעזוב את דרכו".

 

"מנגד, הפעם, ההצבעה בקלפי היא הפגנה אחת גדולה עד מאוד של עשרות-אלפים, שמצהירים שהם ממשיכים בדרך המסורה... העצור עצמו, ישראל מאיר אלישיב, הביע את רצונו שלא יעשו הפגנות, הוא לא רוצה שהבעיה שלו כיחיד, תדחה את הענין של הציבור".

 

הוא הוסיף: "כל דבריי שאמרתי פה - זו דעתי הברורה, וזה גם דעת הגאב"ד הגאון רבי צבי פרידמן שליט"א, שהביע את דעתו שלא לעשות לבנתיים הפגנות, וזה גם דעתו של אחי, הגאון רבי ברוך שמואל דויטש שליט"א".

פורסם לראשונה 29/10/2018 22:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים