שתף קטע נבחר

יהודי אירופה מביטים בדאגה: "אנחנו כבר מורגלים באנטישמיות"

הפיגוע בפיטסבורג לא הותיר את יהודי אירופה אדישים. ראשי הארגונים היהודיים מדברים על פשעי שנאה כדבר יום ביומו. כעת הם דורשים אבטחת מוסדות ומחויבות למאבק באנטישמיות מצד הממשלות. ומה עם עלייה? "לא יקרה", אומר יו"ר ה-EJA. "אין להם זיקה ליהדות. הם רק יתחפרו ויתאמצו יותר להסתיר את זהותם"

 

 

באירופה מתבוננים היהודים בדאגה על הידידה הגדולה והחזקה ממערב – הקהילה היהודית בארה"ב. ואם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר שנמלא בכתובות גרפיטי אנטישמיות באוקראינה ובצרפת. "לצערנו, אנחנו באירופה מורגלים בניסיונות לפגיעה בבתי כנסת ובקהילות יהודיות", אומר יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA), הרב מנחם מרגולין.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

ועם זאת, הוא עדיין סבור שהמצב בארה"ב עדיף על זה של יהודי אירופה: "אי אפשר להתגבר על האופן שבו אנשים חשים כלפי יהודים, אבל כן אפשר לוודא שהם לא יתנהגו באלימות כלפי יהודים, ולכן זו הטענה שלנו באופן קבוע באירופה. ככל שממשלות יהיו מחויבות למאבק באנטישמיות, לא יהיו פגיעות אנטישמיות, בדיוק כפי שכל מדינה מחויבת להילחם בטרור, פשיעה ותאונות דרכים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"כשמדינה מחליטה להילחם במשהו ומקצה את כל המשאבים בעבור זה - יהיה אפשר להילחם בזה. בארה"ב, בשונה מאירופה, אנחנו רואים ממשלה שנחושה להילחם באנטישמיות. אני מאוד מקווה שגם באירופה נמצא יותר ממשלות שמחויבות באמת למאבק באנטישמיות, ואז אולי נוכל לראות עתיד טוב יותר ליהודי אירופה".

 

"רשימה שחורה" למפלגות באירופה

"אתגרים", הוא קורא לזה, ומספר, בראיון לאולפן ynet, גם על "עלייה באנטישמיות ובכוחן של מפלגות הימין והשמאל הקיצוני", כדבריו. הרב מרגולין מונה מכל טוב אירופה: "ניסיונות לפגיעה בחופש דת כמו ברית מילה ושחיטה", ניסיונות קבועים לפגע במוסדות יהודיים וגם התנתקות של יהודים מיהדותם.

 

כתובות אנטישמיות בבית ספר אנה פרנק בצרפת ()
כתובות אנטישמיות בבית ספר אנה פרנק בצרפת

 

בכנס שייערך בעוד כשבוע בבריסל ישתתפו קרוב ל-200 ראשי קהילות וארגונים יהודיים מכל רחבי אירופה. המטרה, מעבר לדיונים באתגרי השעה (המרובים): "לדרוש מהשלטונות לוודא שכל הקהילות היהודיות באירופה יהיו מאובטחות על ידי כוחות הביטחון". וגם "להציב קווים אדומים למפלגות הפוליטיות באירופה, לקראת בחירות 2019, מתוך מטרה להבהיר שיש דברים שלא נהיה מוכנים לספוג. מפלגה שלא תתחייב לעמוד בקווים האדומים שנציב בפניהם - תהיה ברשימה השחורה של הקהילות היהודיות באירופה".

 

בתקופה האחרונה יש יותר ניסיונות של יהודים באירופה לעשות עלייה?

"לצערי לא, ואומר גם את הסיבה. כדי שיהודי יחליט לעלות לישראל הוא צריך שתהיה לו זיקה ליהדות ולישראל. היהדות באירופה, לצערי בשונה מאוד מארה"ב, מנותקת. לפחות מחצית מכשלושה מיליון יהודים שחיים באירופה, על פי ההערכות, מסתירים את יהדותם, או לא מודעים אליה. עוד עשרות אחוזים לא נמצאים בשום קשר עם שום קהילה יהודית".

 

לדברי הרב מרגולין, "זו הסיבה שאחד הדברים שאנחנו נורא משקיעים בו זה נושא הזהות היהודית, ולכן אנחנו לא נראה עלייה מסיבית לישראל. מה כן נראה? יהודים שיותר מתחפרים בעצמם ויותר חוששים לגלות את זהותם היהודית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הרב מנחם מרגולין
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים