שתף קטע נבחר

רבנים בכירים: מי שלא מחסן נגד חצבת - כמו רוצח

הרב יצחק זילברשטיין כתב כי ההתחסנות היא מצווה, ומי שנמנע ממנה גורם ל"פיקוח נפש" ונחשב "שופך דמים". על מכתבו חתמו רבנים ודיינים בכירים נוספים. בכך מתגייסים באופן רשמי רבנים בכירים במגזר החרדי למאבק למיגור מגיפת החצבת

"גדולי ישראל" מתגייסים למאמצים למיגור החצבת: רבנים בכירים במגזר החרדי קוראים לציבור להתחסן נגד המחלה המתפשטת, וקובעים כי מי שלא עושה כן, הרי הוא כרוצח.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

את הקריאה יזם ד"ר מנחם חיים ברייר, המנהל הרפואי של בית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק, פעיל בולט להטמעת נורמות של רפואה מונעת בציבור החרדי. הוא רתם לעניין רופאים נוספים וגם את פוסקי ההלכה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

הרב יצחק זילברשטיין, הנחשב כתובת לשאלות הלכתיות בנושאי רפואה והלכה, כתב כי ההתחסנות מפני החצבת היא מצווה, ומי שנמנע ממנה גורם ל"פיקוח נפש" ונחשב "שופך דמים". על מכתבו חתמו רבנים ודיינים בכירים נוספים.

 


לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

 

"חייב האב לחסן את ילדיו"

הרב משה שטרנבוך, ממנהיגי ופוסקי "העדה החרדית", כתב: "חייב על אב לדאוג לחסן בנו ובתו מיד, שהמגיפה (כי המגיפה, ק"נ) תתפשט רחמנא לצלן, ואין האב בעלים (רשאי) למנוע מהם החיסון, ובפרט שחב לאחרינא (שעלול להיגרם מכך נזק לצד שלישי)". הוא הוסיף וקרא לציבור שלא לעשות "עוולה" (כהגדרתו) בנושא זה אלא "יזדרזו מיד לקיים חובתם".

 

 

דבריהם של הרבנים הבכירים מגיעים לאחר שבשבוע שעבר יצאו מספר רבנים בכירים בבתי כנסת בעיר לייקווד שבניו-ג'רזי, בדרישה מאנשים שאינם מחוסנים - שלא להגיע לבית הכנסת לתפילות.

 

בבית המדרש של סידרווד הילס, לייקווד, נתלתה מודעה בזו הלשון: "שימו לב, חברי הקהילה: כפי שאולי ידוע לכם, ישנה התפרצות של חצבת שמכה כעת בלייקווד. חצבת הינה מחלה ויראלית רצינית ומדבקת ביותר והיא מסוכנת למדי עבור אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה ו/ או לאנשים זקנים/ צעירים מאוד. אם מישהו לא התחסן ונחשף למחלה, ייתכן בהחלט שהוא נושא אותה מבלי להיות מודע לכך.

 

"הרב שליט"א מבקש שמי שאינם מחוסנים לא ייכנסו לבית הכנסת ולא יחשפו את הציבור, פוטנציאלית, לחצבת. שנדע רק בריאות ושמחות בכלל ישראל".

 

שיא במספר החולים בחצבת בישראל

תושב העיר לייקווד – שלמעלה ממחצית אוכלוסייתה היא יהודית (ונחשבת אגב לעיר התאומה של בני ברק) – סיפר כי בית הכנסת "רעים אהובים" בשכונת ארלינגטון במרכז העיר, בית כנסת ליטאי ישיבתי הנחשב למרכזי ופופולרי - הזהיר מתפללים ללא חיסון נגד חצבת שלא להגיע, והוא לא לבד. תושב אחר סיפר כי זוהי "שיחת היום" בציבור החרדי-אמריקני. גם בבית כנסת בולט בשכונת צ'סטנט הופצה הקריאה.

 

הרבנים התגייסו למאבק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הרבנים התגייסו למאבק(צילום: shutterstock)

 

אתמול (יום ד') דיווח משרד הבריאות כי כ-1,400 ישראלים חלו בחצבת מתחילת השנה. בשבוע שעבר נפטרה פעוטה בת שנה וחצי בחשד לחצבת, והתחלואה ממשיכה להתפשט. סמנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הגיע לאולפן ynet כדי להסביר על הפעולות של משרד הבריאות כדי למגר את התופעה.

 

מוות מנגיף החצבת מתרחש ב-1 על כל אלף נדבקים לא מחוסנים. הסיבוך המיידי והמסוכן מהמחלה, הגורם לתמותה, הוא דלקת ריאות. מצב זה מתרחש בשל תגובה חיסונית רבת עוצמה של הגוף המנסה להשמיד את הווירוס שמתחלק ומתפשט במהירות. מאחר שאין כל מרפא למחלה, הדרך היחידה לטפל בחולה היא באמצעות אשפוז מיידי בטיפול נמרץ, וחיבור למכונת הנשמה או מכונת לב ריאה, עד להתאוששות של הגוף, שלצערנו לעיתים לא קורית.

 

אבל לנדבקים אורבת סכנה נוספת: במקרים נדירים הנגיף חודר לרקמת המוח, לעיתים גם שנים אחרי ההדבקה, כשהחולה לכאורה החלים לחלוטין, שם היא גורמת למחלה מוחית המכונה SSPE – דלקת נרחבת ברקמת המוח. דלקת זו מתחילה לרוב בכאבי ראש, עייפות, ותוך יומיים עד 6 ימים גורמת לשינויים במצב רוח, הפרעות חשיבה ותפיסה, עד לפרכוסים, דמנציה, ותרדמת. מוות מתרחש לרוב לאחר 6 עד 9 חודשים מפרוץ המחלה.

 

מחלה שאין לה תרופה

כיום אין כל תרופה לחצבת. אנטיביוטיקה פועלת רק נגד חיידקים, ולכן אינה משפיעה על נגיף החצבת כלל. טיפולים אנטי-ויראליים (כמו אלה המשמשים במחלות ההרפס או האיידס) נמצאו כלא יעילים. הטיפול היחיד הוא תמיכתי: עירוי נוזלים וטיפול בסיבוכי המחלה. מכאן החשיבות העיקרית במניעת המחלה הקשה.

 

החיסון נגד חזרת, חצבת ואדמת מכונה MMR, והוא חלק מחיסוני השגרה בטיפת חלב. החיסון ניתן בהזרקה תת-עורית בשתי מנות - הראשונה בגיל שנה והשנייה בגיל 6. החיסון נמצא בטוח לחלוטין. הוא עלול לגרום לעלייה קלה של חום הגוף 6 עד 12 יום מרגע החיסון, לעתים בליווי פריחה קלה - שנעלמת.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הרבנים החרדים דורשים: תתחסנו
צילום: shutterstock
מומלצים