שתף קטע נבחר

בנאי, הדור הבא: "תפילות צריך לשיר ולצעוק"

הוא הבן של מאיר בנאי, והולך בדרכי אביו בחיבור האמוני לניגונים והפיוטים. עכשיו הוא משחרר סינגל חדש מפרויקט "צמאה" - כאן בבכורה: "הקירבה שלי לניגונים, לרוח ולדת מגיעה מהבית מגיל מאוד צעיר, מאבא. הפיוטים שספגתי הם דבר מרכזי בגיבוש האמונה שלי"

 

 

את התאריך י"ט בכסלו לא הכרתי עד לפני כחודשיים. הוא היה חדש עבורי. אני מאמין שזה בגלל שההתקרבות שלי ליהדות באה מהבית, מאבא, והוא ממש השתדל שלא להיות מאופיין בזרם מסוים. היה לו חשוב לשמור על אופיו העצמאי ולעבוד את ה' באופן מאוד סוליסטי ואינדיבידואלי. לא קל לי להגדיר לאיזה זרם הוא השתייך, ואני חושב שזו הסיבה שלא נחשפתי לתאריך הזה של חג הגאולה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

עד לאחרונה. עד שהגעתי לפרויקט "צמאה" שכולו ניגונים חסידיים. ובשבוע האחרון נולדו לי שני ילדים. כשאמן מוציא שירים לאוויר העולם, אחרי שעברו בתוכו תהליכים ובירורים רבים, זה בהחלט סוג של לידה.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

היצירה האישית שלי מרגשת אותי באופן טבעי, והשותפות בפרויקט "צמאה" משמחת אותי באופן אחר. התבקשתי לבצע את הניגון "אל מסתתר" (שמילותיו לקוחות מספר ישעיהו, מ"ה), והוא התחבר לי מהרגע הראשון למרות שלא הכרתי אותו.

 

שר ניגונים ומזיל דמעה

זו לי הפעם הראשונה שבה אני משתתף בפרויקט - האלבום החמישי במספר של "צמאה", ובנוסף גם אופיע בשני מופעים. השותפות הזו מרגשת אותי. הקירבה שלי לניגונים, לרוח ולדת מגיעה מהבית מגיל מאוד צעיר, כשאבא, מאיר בנאי, התקרב וחזר בתשובה. אני חושב שבתור מוזיקאי ובפרט כבן של מוזיקאי, הפיוטים שספגתי בבית אבא הם דבר מאוד מרכזי בגיבוש הרוח והאמונה שלי.

 

“מזמור שיר ליום השבת" היה הפיוט הראשון שלמדתי ושרתי כבר כילד, ומאז הוא מרטיט את ליבי בכל פעם שאני שר אותו. הרגעים הללו של שירת ניגונים גורמים לי להזיל דמעה. זו סגירת מעגל מבחינתי, ואולי לכן מרגש אותי להופיע בערב שכולו ניגונים.

 

תפילות צריך לשיר ולצעוק וזו עוד סיבה שאני כבר מחכה לי"ט בכסלו, החג שלא הכרתי. אני מרגיש הכי נכון לצעוק תפילות דרך שירה. כששרים יש קו ישיר וחיבור לשמים. לי באופן אישי זה פותח את הלב. תמיד.

 

להרפות אחיזה בעזרת אמונה

דבר נוסף שנגע בי הוא המפיק והמעבד המוזיקלי האגדי של "צמאה", נאור כרמי, שזכה החודש בפרס שר החינוך על יצירה יהודית כחלק מהפרויקט הזה, שהפך לסוג של "בייבי" שלו. במהלך העבודה איתו הרגשתי את הנשמה הגדולה שלו. הוא דייק אותי באזורים רוחניים: "פה אני רוצה לגרום לנפש לרקוד", "פה תדמיין שאתה מול אלוקים ושאתה חש את קטנותך". הערות של מחשבה ותודעה. זו לי הפעם הראשונה להיתקל במפיק שההערות שלו רוחניות לחלוטין וגם שיעור גדול. למדתי משהו על עצמי, ולאו דווקא על שירה.

 

"למדתי משהו על עצמי, ולאן דווקא על שירה". נועם בנאי (צילום: : חגי דקל וניצן דרור) (צילום: : חגי דקל וניצן דרור)
"למדתי משהו על עצמי, ולאן דווקא על שירה". נועם בנאי(צילום: : חגי דקל וניצן דרור)

 

אני מרגיש שאני נמצא בתהליך של בירור, ותזמון יציאת "אל מסתתר" לצד סינגל שלי, "להרפות", לקראת אלבום חדש תחת אותו השם, מחדדים לי את נקודת האמונה שאני נמצא בה. הדרך הטובה ביותר להרפות אחיזה היא אמונה. כשאתה מאמין שמה שעובר עליך, לאן שהחיים לוקחים אותך, זה המקום הנכון ביותר בשבילך - כשאתה מבין שבסוף הדרך מחכה לך מה שאתה צריך - אז אפשר להרפות אחיזה ולקבל בשמחה את מה שמגיע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: : חגי דקל וניצן דרור
נועם בנאי
צילום: : חגי דקל וניצן דרור
מומלצים