שתף קטע נבחר

הכרזת מלחמה על עושקי הקשישים: יחויבו במאסר בפועל והקנסות יגדלו ב-50%

משרדי הממשלה והרשות להגנת הצרכן יביאו להחלטת ממשלה תוכנית להגברת האכיפה נגד 60 חברות הטלמרקטינג שמתמקדות בשיווק לקשישים. החברות יחויבו לתת הקלטות לצרכנים, סמכויות החיפוש יורחבו וקשישים יוכלו להיכנס למאגר "אל תתקשרו אלי". הרשות מבקשת לשם כך תוספת תקציב ומשרות

עוקצי הקשישים על הכוונת: שר הכלכלה, המשרד לשיוויון חברתי והרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הכריזו היום (א') על כוונות להביא לאישור ממשלה תוכנית אכיפה נרחבת נגד חברות טלמרקטינג שעושקות קשישים, בכך שהן מוכרות להם בשיווק אגרסיבי פריטים שהם אינם זקוקים להם בעשרות אלפי שקלים, תוך שימוש בפרקטיקות מטעות ולא הוגנות. על הכוונת: 60 חברות טלמרקטינג, שמתמקדות בשיווק לקשישים, מתוך 138 חברות הטלמרקטינג שפועלות בישראל.

 

 

לפי הרשות, האמצעים העומדים כיום לרשות המדינה נגד העושקים דלים מדי. לכן, לפני הכל היא מבקשת תוספת של 10 מיליון שקל לתקציבה ותוספת של 25 תקנים. הכספים והמשרות האלה אמורים לשמש, לטענתה, לתגבור החקירות, הלשכה המשפטית ופניות הציבור. את המהלך מקדמים יו"ר הרשות מיכאל אטלן והשרים גילה גמליאל ואלי כהן.

  (צילום: shutterstock)
קשישה. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

חובת מאסר בפועל, החזרת כל שקל לצרכנים

לפי התוכנית, הקנסות שיוטלו על עושקים יוגדלו פי 1.5 ויוטל עיצום אישי גם על נושא משרה שמעורב בהפרה. כיום, קנס לכל הפרה הוא 45 אלף שקל. אם התוכנית תיכנס לתוקף, יוגדר שהפרה הכוללת פגיעה בצרכן מוחלש מהווה הפרה בנסיבות מחמירות, ולכן הרף יעלה ב-50% ל-67 אלף שקל. עד היום נקנסו עושקים ב-10-2 מיליון שקל, שכן הם נקנסים על מספר הפרות.

 

בנוסף, יוחמר רף הענישה הפלילית בחוק הגנת הצרכן, בדגש על הפרה נגד צרכן מוחלש מ-3 שנים ל-5 שנים וכן חובת מאסר בפועל.

 

הממונה על הרשות להגנת הצרכן יוכל לקבוע כי עוסק הוא "עוסק מפר בנסיבות מחמירות", ולקבוע כי עליו להחזיר כל שקל לצרכנים שעשק. ניתן יהיה להורות לחברות כרטיסי אשראי על עצירת הסליקה של העוסק המפר. בנוסף, מי שהממונה קבע שהיה מעורב בעסק מפר בנסיבות מחמירות, יהיה מנוע מלהגיש בקשה לרישום חברה חדשה או לחבור לחברה קיימת.

 

יש כוונה גם לחזק את כוח התביעה האזרחית של הצרכן: העוסקים בשיווק מרחוק יחויבו להקליט את השיחות עם הצרכנים, לשמור אותן ולמסור אותן לצרכן ולרשות על פי דרישה. ייקבע כי עצם העובדה שהמדינה דורשת תשלום עיצום כספי, מהווה ראיה מספיקה להפרה בכל הליך אזרחי. זאת, כדי לתת בידי הצרכן כלי לתבוע עוסקים מפרים - בלי צורך להוכיח את עצם ההפרה.

 

כמו כן, לפי ההצעה, יש להשלים את מאגר "אל תתקשרו אלי" מבחינת חקיקה (הצעת חוק בנושא כבר עברה בקריאה ראשונה), לצד בנייה, ניהול והנגשת המאגר לצרכנים המוחלשים. במקביל, יש לעסוק בהסברה, הגברת המודעות והעצמת הצרכנים להתגוננות מפני ניסיונות ניצול ועוקץ.

 

המשרד לשיוויון חברתי משקיע 15 מיליון שקל בתוכנית: יכשיר את המוקד לאזרחים וותיקים *8840 לטיפול ואיסוף תלונות אזרחים ויצא עם קמפיין למודעות והסברה איך לא ליפול למקרי עוקץ.

 

קנסות של 39 מיליון שקל

לפי הרשות להגנת הצרכן, 40% מתיקי החקירות של אגף חקירות ליבה ברשות הם כבר תיקים מן הסוג הזה, כולל שמונה תיקים פליליים פעילים. עד כה, השיתה הרשות על חברות הטלמרקטינג, המתמקדות בקשישים, עיצומים כספיים בסכום של 39 מיליון שקל. בעקבות הפעולות המתוארות, קיימת ירידה במספר החברות המשווקות מוצרים לצרכנים מוחלשים, אולם התופעה לא מוגרה.

 

מהרשות נמסר כי "לעתים מפתים צרכנים בקנייה בעזרת נקודות, לכאורה, שצברו, או הנחות מיוחדות שנצברו לזכותם עקב חברות במועדון – דבר שלא קיים. לעתים נערכת מסכת הפחדות לצרכן, ונאמר לו כי קיים חוב גדול על שמו ועליו לסגור אותו באמצעות קנייה של מוצרים.

 

"בנוסף, מוצע לצרכן לקבל מוצר במתנה או לשלם רק על דמי המשלוח - דבר שמתגלה כהטעייה, לאחר שהצרכן מחויב בתשלום מלא מבלי שידע על כך. לעתים החברות מציגות עצמן כשותפות של חברות כרטיסי האשראי – למרות שמעולם לא היה קשר עסקי ביניהן מלבד הסליקה עצמה, וזאת על מנת לקבל את פרטי האשראי של הצרכן.

 

"סופו של תהליך המכירה לרוב מסתכם בהזמנת מוצרים במחיר אחר מהמחיר שנאמר בשיחת המכירה, תשלומים עודפים מהסכום שנאמר בשיחה, קבלת מוצרים שלא הוזמנו כלל – אך מתבצע חיוב בעבורם, לעתים התשלום עבור המוצר מוסכם, אך המוצר לא נשלח כלל לצרכן ועוד. בין הקורבנות נמצאו גם קשישים שחויבו על ידי מספר חברות בעשרות אלפי שקלים במשך חודשים".

 

מירב כהן, מובילת מטה המאבק נגד עושק הקשישים, מסרה בתגובה כי "הודעת שר הכלכלה והשרה לשיווין חברתי היא נקודת ציון חשובה מאוד במאבק שלנו. תוכניתם כוללת צעדים חשובים שיכולים לסייע לגופי האכיפה בישראל לבצע את עבודתם.

אנו מברכים את השרים על התוכנית ובכוונתנו להמשיך במאבק על מנת להבטיח שכלי האכיפה המדוברים אכן יופעלו. אנו נרגיש שמשימתנו הושלמה כשהאחראים לפשעים אלו ישלמו את המחיר וכשיווצר כח הרתעה משמעותי מול חברות שמרשות לעצמן לנצל קשישים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים