שתף קטע נבחר

ראשת העיר חיפה: "לא תהיה אבן שלא נהפוך"

עינת קליש-רותם נכנסה ללשכתה לאחר הניצחון המפתיע בבחירות המקומיות. "זה בוקר היסטורי, כבר בקרוב נראה שינויים", הבטיחה. בבית שמש נכנסה לתפקידה עליזה בלוך, שקראה לאחדות: "לא אתן לקצוות לנהל את השיח"

 

 

"מצפים בקוצר רוח להתחיל לשנות". שלושה שבועות לאחר ניצחונה המפתיע בבחירות המקומיות, נכנסה הבוקר (שלישי) ד"ר עינת קליש-רותם ללשכתה.

 

ראשת העיר חיפה אמרה הבוקר: "אני מתרגשת להיות פה. זה בוקר היסטורי לעיר חיפה. אין ספק שקרה דבר גדול בעיר. האנשים פה הם אלה שהביאו אותי למקום הזה. שש שנים למדנו את הבעיות של חיפה, את כל המצוקות של התושבים ואנחנו מצפים בקוצר רוח להתחיל לשנות". לשכתה של קליש-רותם תהיה פתוחה לאזרחי העיר ולמברכים עד השעה 12:00.

ד
"קרה דבר גדול בעיר". ד"ר עינת קליש-רותם בכיסא ראש העיר(צילום: גיל נחושתן)

ד
קליש-רותם בדרך ללשכה. בצד ניתן לראות את דיוקנות ראשי העיר הקודמים יונה יהב ועמרם מצנע(צילום: גיל נחושתן)

"אל תחשבו שאנחנו באים רק עכשיו ולא עשינו כלום עד כה, התחלנו כבר בשבוע שעבר ללמוד הכל, רק שיתנו לנו לעבוד. אני מאמינה שבקרוב כבר נראה שינויים בעיר", הוסיפה קליש-רותם. "כבר שנתיים שאני נמצאת בקשר עם גורמים, גם בעולם, לטובת פרויקטים שיקדמו את העיר חיפה".

 

עוד לפני הרכבת ועדה חדשה לתכנון ובנייה בחיפה, מתברר כי בשבוע הבא אמורה להתקיים ישיבה של הוועדה היוצאת - שבה יתקיימו דיונים בנושאים שקשורים לאיכות הסביבה במפרץ חיפה, כגון הקמת פארק הקישון והקמת תחנת כוח בבתי הזיקוק. ברשות נחל הקישון כינו את הישיבה "מחטף" וגם קליש-רותם התייחסה לנושא בדבריה הבוקר: "קורים היום דברים בוועדות התכנון. אנחנו לומדים כעת את התוכניות של המפרץ. יש את עניין שדה התעופה, יש כוונה להקים תחנת כוח בבתי הזיקוק".

 

היא הוסיפה: "קורים הרבה דברים מדאיגים ואנחנו מנסים למנוע אותם. אנחנו לומדים את התוכניות, גילינו שיש עוד דברים הפיכים. כל מה שיהיה הפיך נגיע אליו. לא תהיה אבן שלא נהפוך".

 

"להציל את שדה התעופה ולטפל במפרץ": תוכניות קליש-רותם

מה קליש-רותם צריכה לעשות בסביבה?

ד
(צילום: גיל נחושתן)

ד
(צילום: גיל נחושתן)
 

קליש-רותם, ילידת חיפה בת 48, ניצחה ברוב סוחף של 56% את ראש העיר הוותיק של חיפה יונה יהב. היא התמודדה מול יהב גם לפני חמש שנים, אך אז קיבלה 15% בלבד מהקולות. קליש-רותם, שעומדת בראש סיעת "חיים בחיפה", כיהנה בעבר כחברת מועצה באופוזיציה וזכתה לתמיכה חלקית של מפלגת העבודה.

 

קליש-רותם נשואה לבועז ואם לשני בנים. היא נולדה וגדלה בחיפה ומתגוררת בשכונת רמות ספיר בעיר. לאורך השנים שמרה בקנאיות על פרטיותה וסירבה באופן מתמשך לחשוף פרטים על חייה האישיים. במקצועה היא אדריכלית ומתכננת ערים, ואוחזת בתואר דוקטור בתחום חידוש ושיקום ערי תעשייה. היא עבדה כמתכננת ומנהלת פרויקטי בנייה עבור הממשלה ורשויות בהיקף של שני מליארד שקלים, וליוותה מקצועית פרויקט שיקום אזור תעשיה באמסטרדם. בנוסף, היא בעלת חגורה שחורה בקראטה.

ראש העיר החדשה של חיפה, עינת קליש-רותם, עם ראש העיר לשעבר יונה יהב, בפגישת המועצה האחרונה של העירייה (צילום: דוברות עיריית חיפה)
קליש-רותם עם ראש העיר לשעבר יונה יהב, בפגישת המועצה האחרונה(צילום: דוברות עיריית חיפה)

ראש העיר החדשה של חיפה, עינת קליש-רותם, עם ראש העיר לשעבר יונה יהב, בפגישת המועצה האחרונה של העירייה (צילום: דוברות עיריית חיפה)
(צילום: דוברות עיריית חיפה)

 

אישה גם בראשות בית שמש: "נתחיל במבצע ניקיון"

ד"ר עליזה בלוך נכנסה גם היא הבוקר ללשכת ראש העיר בבית שמש, לאחר שעשתה מהפך והביסה את ראש העיר הוותיק משה אבוטבול. היא ניצחה, בעזרת קולות החיילים, הנכים והאסירים, בהפרש של 533 קולות בלבד.

 

 

בטקס חלופת ראשי העיר הודתה בלוך לראש העיר היוצא: "תודה למשה אבוטבול על העברת השרביט בצורה מכובדת, יש בזה מסר לציבור כולו. התמודדנו אחד נגד השני, אבל יש בינינו גם חברות ארוכת שנים".

 

היא הוסיפה: "קל לחלק ולקטלג, חרדים וחילונים, ימנים ושמאלנים, אבל זה לא נכון. צריך לברוא חברה חדשה וגדולה מההגדרות האלה. אינני קוראת לטשטוש זהויות אלא להעמקת השיח והסרת החומות. איננו מחנות ניצים זה מול זה. לא אתן לקצוות להוביל את השיח".

 

אבוטבול אמר בטקס כי "אני שמח על העברת השלטון בצורה מסודרת ומכובדת. זה צעד של בגרות שחווה העיר בית שמש לכיוון אחדות ושלום אמיתי". אבוטבול איחל הצלחה לראשת העיר הנכנסת: "יש פה רענון בהנהגת העיר - תנו לה הזדמנות להוביל מהפכות שהיא מאמינה בהם. אני מאמין בכשרונות ובעשייה שלה".

 

 

עליזה בלוך במסיבת עיתונאים לקראת כניסתה לתפקיד כראשת עיריית בית שמש (צילום: גיל יוחנן)
עליזה בלוך וראש העיר היוצא, משה אבוטבול(צילום: גיל יוחנן)
  

בלוך התראיינה מאוחר יותר לאולפן ynet וסיפרה על תוכניותיה לעתיד: "המשימה הראשונה שלי היא קודם כל ליצור תדמית שאפשר להוביל שינוי ושאנשים יהיו גאים במקום הזה. אנחנו נתחיל לעשות פה מבצע ניקיון ונתחיל לנהל עיר באווירה טובה ולהגיד לכולם: בואו לגור בבית שמש, להשקיע בבית שמש, זה מקום עם עתיד. זאת המשימה שלי".

 

בתשובה לשאלה כיצד תתנהל מול מתנגדיה בעיר השיבה בלוך: "לא לכולם זה פשוט, אבל אני מרגישה שיש יותר טוב באוויר ויש אווירה חיובית. אני צריכה למקסם אותה ולעודד את אלה שעוד לא שם להצטרף לרוח החיובית. יש לי בסך הכל עיר שלמה לנהל, יש אתגרים כלכליים, אני צריכה להביא הנה תושבים, אני צריכה לייצר תעשיה, להביא יזמות, יש המון עבודה".

 

עליזה בלוך ראש עיריית בית שמש (צילום: אלכס קולומויסקי)
עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש(צילום: אלכס קולומויסקי)

עליזה בלוך ראש עיריית בית שמש (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

בלוך, בת 51, נולדה בקריית גת בשם עליזה בן חמו, והיא נשואה לד"ר אהרון בלוך שעובד כרופא בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. לבני הזוג ארבעה ילדים. בלוך עסקה כבר מגיל צעיר בחינוך פורמלי ובלתי-פורמלי, התקדמה ממשרת ההוראה והפכה למנהלת תיכון "ברנקו וייס" בבית שמש. בהמשך קודמה והפכה למנהלת של כלל בתי הספר התיכוניים של הרשת. במשך כארבע שנים ניהלה ד"ר בלוך את הרשת וקידמה רפורמות בבתי ספר, במגזר הבדואי והחרדי.

 

בלוך נמנעה מלהפוך את הקמפיין שניהלה בבחירות למאבק של חרדים מול לא-חרדים. היא מיקדה את ביקורתה על ראש העיר הקודם בענייני ניקיון, חינוך, בינוי ותחבורה. כך היא גם הצליחה לקרב אליה גם תושבים חרדים המשתייכים בעיקר למגזר העובד, שמאסו בשלטונו של אבוטבול.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
עינת קליש-רותם בכיסא ראש העיר
צילום: גיל נחושתן
מומלצים