שתף קטע נבחר

אוקראינה: הנצחה לאנטישמי שסייע לנאצים

דימיטרי דונטסוב היה לאומן אוקראיני אנטישמי ששיתף פעולה עם הנאצים, תרגם לאוקראינית את "מיין קאמפף" וכתב ש"היהודונים הם כוח הרסני שמסרס את נשמת העם". בקרוב הוא יונצח אחר כבוד על ידי ראש עיריית קייב - והקהילה היהודית זועמת

 

ראש עיריית קייב, ויטלי קליצ'קו, שסבתו הייתה יהודייה החליט להנציח לאומן אוקראיני ששיתף פעולה עם הנאצים, תרגם את "מיין קאמפ" לאוקראינית – והתפרסם בהתבטאויות אנטישמיות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

ל-ynet נודע כי קליצ'קו מתכוון להקים לוח זכרון לזכרו של דימיטרי דונטסוב, לאומן אוקראיני אנטישמי, שתרגם לאוקראינית את ספרו של היטלר וכתב ש"היהודונים הם כוח הרסני שמסרס את נשמת העם ולועג לכבוד הלאומי". לוח הזיכרון יוצב על חזית בניין ממשלתי: משרדי סוכנות הידיעות האוקראינית "אוקראינפורם".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • "החנוכייה הגדולה בעולם": נר ראשון - מכל מקום בירושלים
 • חנוכה הוא חג טוב (ויקר): 300 אלף שקלים לחנוכייה

   

  לשכת ראש העיר של קייב נימקה את ההחלטה בכך שדוסטנוב היה "תושב יוצא דופן של העיר קייב". אלא שראש הוועד היהודי-אוקראיני, אדוארד דולינסקי, תקף בחריפות את ההחלטה וכתב שלא רק שדונטסוב לא היה תושב קייב – הוא אף היה אנטישמי ומשתף פעולה נאצי.

   

  "היהודונים סירסו את נשמתם של האנשים"

  דונטסוב, שנחשב לאידיאולוג חשוב של הלאומנות האוקראינית, שהה בתקופת מלחמת העולם השנייה בברלין ובפראג הכבושה, ועבד במוסדות נאציים. כמו כן, תקף במאמריו את היהודים.

   

  מימין: כתובת על ביתו של הרב מנחם וילהלם. משמאל: הלאומן האנטישמי דימיטרי דונטסוב ()
  מימין: כתובת על ביתו של הרב מנחם וילהלם. משמאל: הלאומן האנטישמי דימיטרי דונטסוב

   

  "אני תוהה אם יכתבו על לוח הזיכרון כמה מהמשפטים שכתב דונטסוב, כגון: 'היהודונים הבינלאומיים הם כוח הרסני שתוקף את גרמניה'. 'היהודונים סירסו את נשמתם של האנשים, והביאו לספרות ולפוליטיקה רוח יהודית קוסמופוליטית'. 'הם הרסו ולעגו לכבוד הלאומי, פטריוטיות ואומנות הירואית'", התבטא דולינסקי.

   

  דונטסוב התנגד לשיתוף הפעולה עם רוסיה, ואמר שהתרבות הלאומית האוקראינית מקודשת ויש להגן עליה. בשנת 1949 היגר לקנדה, ושם היה מרצה לספרות אוקראינית במונטריאול עד לשנת 1973, אז מת ונקבר בניו-ג'רזי, ארה"ב.

   

  מגמה: הנצחה של רוצחי יהודים

  אלכס טנצר, יליד אוקראינה ובן למשפחה של ניצולי שואה, אמר כי "מקומם שראש העיר של קייב קליצ'קו לא התנגד לכך. זה לא רק בגלל רצח יהודים באוקראינה ובעיר קייב, אלא בגלל ההיסטוריה של משפחתו. סבתא שלו הייתה יהודיה והסבא הסתיר אותה. אביו היה למעשה יהודי. למה הוא נותן יד לגיבורים מזויפים שהיו משתפי פעולה עם הנאצים?"

   

  כתובות אנטישמיות על ביתו של הרב מנחם וילהלם ()
  כתובות אנטישמיות על ביתו של הרב מנחם וילהלם

   

  הנצחתו של דונטסוב היא חלק ממגמה מתמשכת באוקראינה להנציח לאומנים אוקראינים למרות עברם הבעייתי כמשתפי פעולה עם הנאצים ורוצחי יהודים, וזאת כחלק מחיסול שרידי הקומוניזם.

   

  בין השאר, הוקמה בשנה שעברה אנדרטה לזכר סימון פטליורה בשכונת היהודית של ויניצה. פטליורה מזוהה כאחראי לטבח של 100 אלף יהודים במהלך מלחמת האזרחים של 1918-1920.

   

  ברחבי אוקראינה נקראים שדרות ורחובות על שם סטפן באנדרה ושותפיו ששיתפו פעולה עם הנאצים, וטבחו ביהודים בימי השואה. למרבה האירוניה, השדרה המובילה למוסקבה ולכיוון באבי יאר, נקראת על שמו.

   

  מולדת "האנטישמיות הישנה"

  הרב מנחם וילהלם, שליח חב"ד ורב הקהילה באזור הקרפטים שבאוקראינה, חווה את האנטישמיות המתגברת במדינה על בשרו. לפני חצי שנה נתלו כרזות אנטישמיות על ביתו, על הבית כנסת שלו וגם בעיר אחרת באזור. על הכרזות נכתב "מוות ליהודים", וכן "נזכור את השנים האלה שאז היה רעב". אם עוד צריך להסביר – הרי שמדובר בטענה מהזן האנטישמי הישן: היהודים אשמים ברעב.

   

  הרב וילהלם יודע לספר על קריאות אנטישמיות משיכורים ו"אנשים פשוטים". "יש להם דעות קדומות על היהודים וזה משפיע עליהם. לדבריו, מזרח אירופה מתאפיינת באנטישמיות הישנה, הלא מתוחכמת, במקביל ובניגוד לזו שעולה במערבה של היבשת.

   

  "במזרח אירופה אנשים לא מתעסקים עם ישראל, הם פשוט שונאים את הז'ידים כי ככה הסבא והסבתא שנאו... מבחינת הממשלה לא מרגישים את האנטישמיות, אבל אני חושב שהממשלה יכלה לעשות יותר בחינוך בעניין הזה".

   

  לדבריו, לאחר השלטים שנתלו, זכו בני הקהילה לאבטחה מוגברת ומצלמות. הוא עצמו הולך עם לבוש יהודי וכיפה מבלי לפחד. "תמיד צריך לשים יד על הדופק וכמה שאפשר לאבטח ולשים לב", הוא אומר, ומצביע גם על מגמה הפוכה: "לא יהודים שדווקא מתחילים ללמוד ומבינים את מעלת התורה שלנו ואת התוכן הרוחני שבה".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים