שתף קטע נבחר

אחותה של "המשעממת מקריית שמונה": "לא יכולה לקנות דירה לילדים שלי"

כך אמרה הפעילה החברתית דניאלה חרמון, אחותה של אורנה פרץ, בכנס עיר הנדל"ן באילת. מנכ"ל משרד השיכון: "אין סיבה שאחוז מסוים מהקרקע שהמדינה משווקת לא יינתן לדיור הציבורי"; הפעילה החברתית ריקי בן לולו: "דיור ציבורי צריך להיות גם למעמד הביניים ולא רק לחלשים"

"אין סיבה שאחוז מסוים מחטיבות הקרקע שהמדינה משווקת לא יינתן לדיור הציבורי. אני שמח שהשרים מסוכמים על פתרון הזה. זה השלב הראשון, אבל הוא לא מספיק". כך אמר הבוקר (ד') מנכ"ל משרד השיכון חגי רזניק, בכנס עיר הנדלן המתקיים באילת, בהתייחסו ליוזמה שנחשפה אתמול לפיה שר האוצר משה כחלון ושר השיכון יואב גלנט החליטו לייעד 7% מכלל קרקעות המדינה לדיור הציבורי.

 

האוצר נגד משרד השיכון: מעדיף מימון כדורגל על חשבון הדיור הציבורי

מנכ"ל משרד השיכון: "אם נתעלם מדיירי הדיור הציבורי - זה יתפוצץ לנו בפנים"

הפיתרון לאשה שחיה עם ילדיה באוהל: דירה זמנית בקריות

 

רזניק, שהשתתף בפאנל בשם "דיור ציבורי – האמנם?", ציין כי מדובר בחלק מהתוכנית שגיבש המשרד, לגור בכבוד, אך סייג כי לא די בכך. " אנחנו צריכים ליישם את התוכנית ולהגיע למצב, שאנחנו משתמשים בתמריץ תכנוני. אין סיבה שמדינת ישראל לא תהוון את הסכומים של סיוע בשכר דירה לכך, שיאפשרו לרכוש דירה, בלי שילדים יתהו אם יגרשו אותם מהבית. התחלנו לשנות את התודעה וזה מתחיל בזה שנקשיב לאנשים הללו".

חגי רזניק (צילום: קוסטנטין גרוסמן)
חגי רזניק, מנכ"ל משרד השיכון(צילום: קוסטנטין גרוסמן)
 

עוד הוסיף, כי ללא נקיטת צעדים, שיעור הדיור הציבורי בישראל יידרדר מתחת לאחוז אחד. "התחלנו לתת פתרונות וצריך להמשיך", אמר. "לא שאין בעיות וביקורת, אבל אם לא ניישם הקצאה של חטיבות קרקע, פתרונות תכנוניים, בנייה של דיור ציבורי על קרקע חומה ועוד - לא נצליח. אני שמח שמתחיל היישום ושינוי התודעה. צריך לציין שדווקא משרד המשפטים התגלו כשותף משמעותי לסיוע בדבר הזה.

 

"המדינה עושה דברים חושבים במסגרת פתרונות דיור לזוגות הצעירים, אך בסופו של דבר, אדם מוחלש או אישה חד-הורית, שברחה מגבר מכה ונמצאת בקושי מול השוק החופשי ולא מוצאים דירה - זה דבר שצריך לצלצל לכל מי שמאמין בחברה מתוקנת", הוסיף. "אנחנו מייצרים פתרונות, אבל זה לא מספיק. זה שינוי כיוון, אבל מגיע לציבור הזה שתהיה מדיניות ארוכת טווח, שתאפשר להם לגור בכבוד".

 

"כשאתה רואה את הדיור הציבורי, אתה לא רוצה לגור שם"

דוברת נוספת בפאנל היתה דניאלה חרמון, פעילה חברתית ואחותה של אורנה פרץ מקריית שמונה, הפעילה החברתית שמחתה באירוע חנוכת מרכז רפואי וזכתה לתגובה צוננת מראש הממשלה. חרמון סיפרה כי "אחותי עדין גרה באותו דיור ציבורי שרכשנו לפני 30 שנה ושבנו בשנות ה-60. כשאתה מסתובב בשכונות של דיור הציבורי אתה לא רוצה לגור שם. היום זה נחשב לעוני, פשיעה וסמים.

חרמון אחות של אורנה פרץ ()
דניאלה חרמון
 

"בואו נקרא לדיור ציבורי קורת גג. למה לא לקחת את הכספים שהושקעו בשיפוץ של דירות הדיור הציבורי המעופשות ולרכוש דיור חדש? הילדים שלי הם מלח הארץ, עשו צבא, נולדו וגדלו כאן. לי אין יכולת לרכוש להם דירה וגם להם אין. במקום שהבן שלי ישכיר דירה ב-6,500 בחודש, למה לא לתת לו דיור ציבורי? במקום שבעל הנכס יקנה עוד 5-6-10 דירות על חשבון הבן שלי - למה לא לתת לו דיור ציבורי ובשאר הכסף לעזור לנו? לזוגות הצעירים של היום אין יכולת לרכוש דירה, מי שקונה זה רק אנשים עשירים.

 

עוד סיפרה כי "אני נלחמתי על דיור ציבורי לאם חד הורית עם ילדה בת 7. אמא נרקומנית, שהילדה שהתה איתה בגינות ובמקלטים. היום הילדה היום בת 10, האמא יצאה ממעגל הסמים וחזרה לשוק העבודה, והילדה קיבלה ילדה מצטיינת בבית ספר. בוא ניתן לאותן משפחות קורת גג, מגיע להן לצאת ממעגל העוני.

 

חרמון הוסיפה ובירכה על הצטרפותו של השכר משה כחלון ליוזמתו של גלנט להקצאת קרקעות לצורכי דיור ציבורי, אך הוסיפה כי "חשוב לאמץ את כל התוכנית של לגור בכבוד. אני רוצה שיסתכלו לנו בעיניים. מגיע לנו קורת גג כמו לכל אדם אחר, לא דיור ציבורי – קורת גג".

 

שחר יששכרוף, יועץ משפטי במשרד הבינוי והשיכון ציין בפאנל, כי "עד היום הדיור הציבורי לא היה חלק מהתכנון והבניה, ויש פה פריצת דרך – הממשלה שמה את הדיור הציבורי כיעד ציבורי, כדרך נוספת להגדיל את המלאי".

 

עוד פירט על יוזמה נוספת שתאפשר לוועדות המקומיות להגדיל שטחים לטובת צרכי ציבור. "יש המון בנייה רוויה, כשבכל בניין כזה תהיה קומה או שתיים שתיועד לצורכי ציבור. אם נכניס דיור ציבורי כצורך ציבורי – אנחנו נוכל גם כאן להגדיל את המלאי".

 

"האנשים שמחו ברוטשילד ושנאבקים על דיור ציבורי - סובלי םמאותה בעיה"

ירון הופמן דישון, חוקר ממרכז אדווה, אמר בפאנל בהתייחסו למספר הנוכחים הדליל באולם, כי "לדבר על דיור ציבורי בכנס נדל"ן זה כמו לדבר על תחבורה ציבורית בכנס של יצרני רכב, והעדות לכך היא שהאולם ריק".

 

בהמשך הוסיף כי "להגיד שאין קשר בין הדיור הציבורי למחאה ברוטשילד זו איוולת. האנשים שמחו ברוטשילד ושנאבקים על דיור ציבורי, סובלים בסופו של דבר מאותה הבעיה והיא, ששוק הדיור הפרטי לא סופר אותם כי הוא פועל לפי אינטרסים של שכבה עשירה, שיכולה לקנות דירות יקרות. נכון שהמצוקה של מי שגר ברחוב ובעוני גדולה יותר ממי שחי בדמי שכירות כבדים במרכז, אבל במהות זו אותה בעיה.

 

"הדיור הציבורי בישראל הוא לא איזה הפתרון לשכבה החלשה ביותר, הוא מרכיב מרכזי במדיניות דיור. במדינות מפותחות, הדיור הציבורי ניתן לשכבת אוכלוסיה רחבה. לצורך הדוגמה – בוינה יש קריטריונים, אבל רף הזכאות לקבלת דיור ציבורי הוא הכנסה של פי 2 מהשכר הממוצע, כלומר כל מעמד הביניים ואפילו מעמד ביניים גבוה. לצערי מדיניות רחבה של דיור ציבורי היא לא בדיוק האינטרס של מי שמוכר דירות ומוכר אותה לשכבה החזקה. לא סתם יצאו מאות אלפים ברוטשילד, אבל יש כאלו שמנסים לשכנע שהפתרונות הם השפעה, תמרוץ ורגולציה על השוק הפרטי, ולא לעשות את המהלך המתבקש והמוכר מכל העולם. במקומות שבהם משקיעים בדיור ציבורי - הוא טוב, ואיפה שמזניחים יש עוני וסמים וכדומה. אין קסמים – אם רוצים פתרון חיובי צריך להשקיע.

מחאת הדיור הציבורי (צילום: עופמוטי קמחי) (צילום: עופמוטי קמחי)
מחאת הדיור הציבורי(צילום: עופמוטי קמחי)

"הקיצוץ בתקציבי הדיור הציבורי - מסוכן"

הפעילה החברתית ריקי בן לולו, אמרה כי "התוצאה של הקיצוץ התקציבי בדיור הציבורי מאוד מסוכנת". אלו דירות משנות ה-50 שמתפוררות ולא ראויות למגורים. עוד תוצאה היא הקשחת הקריטריונים לזכאות – בעבר הדיור הציבורי אפשר לבעלי הכנסות נמוכות, עולים וכו, שלא היו צריכים להיות במצב מאוד קשה לקבל סיוע. היום, רק מי שבמצב ממש קשה אולי זכאי לסיוע, אבל אין דיור לאכלס אותם.

 

"דיור ציבורי צריך להיות גם למעמד הביניים ולא רק לחלשים, כדי שכולם, במקום לרדוף אחרי משכנתאות, יוכלו להיעזר בזה. סיוע בשכר דירה זו הביע ולא הפתרון. המדינה מסבסדת שכר דירה ב-1.8 מיליארד שקל בשנה, היא מביאה לרתיחה של השוק והמחירים עולים. הכסף הזה הולך לקרן הצבי – לבעלי הבתים, ומעמיק את העוני ואת הפערים החברתיים, שהם האיום היומי על מדינת ישראל, יותר מאיראן והחמאס. כשיש כל כך הרבה אנשים שחיים מתחת לקו העוני, גם הביטחון של מדינת ישראל יורד.

 

"אומרים שההשקעה בדיור ציבורי מאוד יקרה, אני אומרת שהמחסור הוא יקר, כי לא סופרים את ההשלכות השליליות של מחסור בקורת גג, מעברי דירה תכופים וחוסר יציבות לילדים שגרים במוסדות, שעולים הון למדינת ישראל, במקום לשקם את המשפחות. דיור ציבורי זו השקעה ולא נטל, צריך להחזיר את האחריות הממשלתית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופמוטי קמחי
מחאת הדיור הציבורי
צילום: עופמוטי קמחי
מומלצים