שתף קטע נבחר

אמו של הלוחם שנהרג בנחל מטיחה: "ההורים התריעו על הסערה, המפקדים לא התייחסו"

דליה, אמו של סמל אביתר יוספי ז"ל שנסחף אל מותו בנחל חילזון בשבוע שעבר, מותחת ביקורת קשה על התנהלות מפקדיו: "איך מוציאים חיילים לניווט עם ברד וגשמים חזקים? הבן שלי הלך סתם". דובר צה"ל: "לא נוכל להתייחס לנושאים המתבררים בחקירה. משתתפים בצער המשפחה"

 

 

בני משפחתו של לוחם פלס"ר צנחנים סמל אביתר יוספי ז"ל, שנהרג בשבוע שעבר בניווט של יחידתו בנחל חילזון שבגליל התחתון, מתחו היום (ג') ביקורת קשה על התנהלות מפקדיו בחטיבה - שהחליטו להוציא לשלב המסכם של הכשרתם עשרות חיילים בתנאי מזג אוויר קשים. אמו של יוספי, דליה (51), סיפרה ל-ynet כי "ההורים צלצלו יום לפני הניווט למפקדים והתריעו: 'איך אתם מוציאים חיילים לנווט במזג אוויר כזה?' - אבל הם לא החזירו תשובה. הם פשוט לא התייחסו". חבריו לניווט של יוספי הונחו שלא לדבר עם המשפחה על המחדל בנחל עד לסיום החקירה.

 

יממה לאחר השבעה החליטה משפחת יוספי לצאת בגלוי נגד המחדל שהתרחש בשבוע שעבר ליד כרמיאל. האם דליה סיפרה על בנה שחלם מאז שהיה צעיר על שירות משמעותי מתוך רצון לשלב תורה וצבא. "אביתר נלחם להיות בסיירת צנחנים. הוא אמר, או שאני עושה צבא כמו שצריך או שאני לא מתגייס. אנחנו ההורים לא התערבנו ואמרנו, 'אם זה מה שאתה רוצה, תלך'. הוא אהב את השירות ואף פעם לא התלונן או אמר שקשה לו".

דליה יוספי ותמונת בנה אביתר ז
"הבן שלי הלך סתם". דליה יוספי עם תמונת בנה אביתר ז"ל(צילום: איתי בלומנטל)

לוחם פלס
סמל אביתר יוספי שנהרג באסון בנחל חילזון

 

ביום שני בשבוע שעבר, שבו התהפכו חייה, הייתה דליה בכנס מקצועי באילת. "בשעה 7 בבוקר פתחתי טלוויזיה ואמרו שיש אזרח שנעלם בנחל, אבל לא קישרתי שזה בכלל קשור אליי", אמרה. "ואז, בשעה 8 בבוקר הגיעו אלינו לבית בגבעת שמואל קצינים וחיפשו אותנו. בעלי לא היה בבית, אני הייתי באילת. בסוף צלצלו לבעלי שני קצינים, אמרו שרוצים להיפגש איתו, וזה כבר גרם לנו להרגיש שמשהו לא בסדר. אחרי זה אספו אותי מהמלון שני קצינים מקצין העיר באילת, החזירו אותי הביתה בטיסה, ועד הרגע האחרון של זיהוי הגופה לא האמנו שזה קרה. אמרנו, אולי זאת טעות, אולי זה לא אמיתי".

 

יוספי דיבר עם הוריו ביום שישי שלפני הניווט ועדכן אותם על השבוע האינטנסיבי שמצפה לו לקראת סיום המסלול. "הוא אמר לי, 'אמא תיסעי לאילת, תיהני, תבלי'", משחזרת דליה. "אמרתי לו שיבוא איתי ליום כיף, אבל הוא אמר שזה שבוע קריטי בשבילו כי יש לו סיום מסלול וניווטים, ושזה יהיה שבוע קשה".

 

"המפקדים לא החזירו תשובה"

האם דליה טוענת כאמור כי על אף שהורים לחיילים התריעו על מזג האוויר הסוער, החליטו מפקדי פלס"ר צנחנים להוציא את עשרות החיילים לניווט המסכם - שהסתיים באסון.

לוחם פלס
סמל אביתר יוספי ז"ל

משפחתו של אביתר ז
משפחתו של אביתר ז"ל ביום גיוסו

 

שירה יוספי עם אחיה אביתר ז
עם אחותו שירה

"תמיד חששתי מאירוע כזה", אומרת האם בכאב. "יש לי שני ילדים קרביים, הגדול איתמר משרת במשמר הגבול, ותמיד חששתי שיקרה לו משהו. לא חשבתי שזה יקרה לי מהצד השני. חרב עליי עולמי. תמיד אמרתי לאביתר, איך אתה יוצא בימים כאלה כשקר וגשום? כעסתי מאוד. איך במזג אוויר כזה מוציאים חיילים לניווט: בקור, ברד, רעמים, גשמים חזקים? אני הייתי באילת והיו רוחות חזקות, אז מה בצפון?"

 

לדבריה, "ההורים יום קודם צלצלו למפקדים, התריעו ושלחו הודעות SMS, ושאלו 'איך אתם מוציאים חיילים לניווט במזג אוויר כזה?', אבל הם לא החזירו תשובה ופשוט לא התייחסו".

 

"אמרו שחלק מההכשרה - להתמודד עם מזג האוויר"

בני משפחת יוספי, שביקשו לדעת למה הוחלט לאשר את הניווט במזג אוויר סוער, טוענים שנאמר להם שחלק מההכשרה היא התמודדות עם תנאי מזג האוויר. "הם אמרו שלאויב לא אכפת אם קר או חם. אני אומרת שאם הנחל סוער, אז ברור שיהיו תוצאות לא טובות. רק לפני כשמונה חודשים נספו נערות ונער בנחל צפית. אנשים לא לומדים לקחים? אנשים לא מבינים את זה?".

 

לאחר האירוע הונחו חבריו של יוספי על ידי גורמים בצבא שלא לשוחח עם אף גורם על האירוע הטרגי בנחל - ולמשפחה לא ניתנו עד כה תשובות. אתמול ביקר הרמטכ"ל היוצא, רב-אלוף גדי איזנקוט, בבית משפחת יוספי והבטיח שבסיום החקירה הם יעודכנו על כל הפרטים. "אני חושבת שהלך לי הילד סתם על כלום", הוסיפה דליה בכאב. "על לנווט? זאת לא מלחמה, זה לא ללכת לקרב או לשמור על יישובים שאולי ייצא משם מחבל".

 

דליה מבקשת להעביר מסר למפקדי צה"ל כדי למנוע את האסון הבא: "אני אוהבת את הצבא, אבל אומרת, תשמרו על הילדים שלנו. תתייחסו אל הילדים שלנו כמו שצריך, אנחנו לא שולחים תרנגולות אלא את הבחורים הטובים שבטובים. כדי שלא יקרו יותר אסונות כאלה, צריך לדעת מה עושים ואיך עושים שלא יקרה דבר כזה. אני לא רוצה לנהל את צה"ל, אבל חייבים למנוע את האסונות האלה. הדבר הבסיסי ביותר זה לבדוק את מזג האוויר".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "בעקבות האירוע שבו נפל סמל אביתר יוספי ז"ל ב-7 בינואר 2019, נפתחה חקירת מצ"ח ונערך תחקיר על ידי צוות מומחים. מטבע הדברים, לא נוכל להתייחס לנושאים המתבררים בחקירה ובתחקיר עד להשלמתם. צה"ל משתתף בצער משפחת יוספי וימשיך ללוותה".

 

המסוק שחילץ את הצעיר באזור נחל חילזון ()
החילוץ מהנחל

 

 

"החיילים הונחו לא לחצות את הנחל"

במסגרת חקירת המחדל נחקרו כמה קצינים - שמעדויותיהם עולה כי הלוחמים תודרכו שלא לחצות נחלים זורמים במהלך הניווט.

 

בגרסתם הראשונית הדפו הקצינים את הטענות נגדם, שנגעו לכך שהפעילו שיקול דעת לקוי בעצם אישור האימון, והסבירו כי פעלו לפי הנהלים, אישרו את אימון הניווט באופן סדור מול הגורמים הרלוונטיים ותדרכו את הלוחמים כיצד להקפיד על הוראות הבטיחות.

 

הלוחם ששהה לצד יוספי בזמן החצייה מסר בשבוע שעבר למצ"ח את עדותו, לא כנחקר. גרסה נוספת נגבתה מלוחם אחר שהיה עד להתרחשות והשתתף בניווט הלילי. במקביל לחקירה שנפתחה הקים צה"ל צוות מומחים בראשות מפקד חטיבת עציוני, אלוף-משנה אורן שמחה, לבדיקת נסיבות האירוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוד הפייסבוק
סמל אביתר יוספי ז"ל
צילום: עמוד הפייסבוק
מומלצים