שתף קטע נבחר

יונדאי i30N (נהיגה ראשונה) - ה-GTI מגיעה מקוריאה

אחרי שהצליחה לבסס עצמה גם בשווקי הרכב הנחשבים של אירופה, מנסה יונדאי לחדור גם לקטגוריית הקומפקטיות-חמות המאוכלסת בשמות ותיקים עם מורשת וניסיון של עשרות שנים. עד כמה זה מצליח לה?

במה נהגנו: יונדאי i30N

מתחרים: פולקסווגן גולף GTI, פיז'ו 308 GTI, סיאט לאון קופרה

מתי אצלנו: עכשיו

מחיר: 240 אלף שקל

 

 

בעד: התנהגות, הנאה מנהיגה

נגד: מחיר, עיצוב פנים, רק ידנית

 

יונדאי i30N (צילום: ניר בן זקן)
(צילום: ניר בן זקן)

 

בגדול: לפני כעשור השיקה יונדאי את ה-i30 כמתחרה בקטגוריית הליבה של השוק האירופאי, משפחתית-האצ'בק-חמש-דלתות. ואחרי שסימנה V על היעד החשוב הזה, ממשיכה יונדאי בתכנית שדרוג התדמית. כעת עם ה-i30N, דגם ראשון בחטיבת הביצועים של היצרנית, ותשובה קוריאנית לאחד מאייקוני תעשיית הרכב של כל הזמנים - פולקסווגן גולף GTI.

 

לשם כך היא גייסה את אלברט בירמן, מי שמילא שורה של תפקידים בב.מ.וו וחתום על כמה מהמכוניות המפורסמות של היצרנית הבווארית. ב-2015 הוא עזב את מינכן ואת מה שנחשב למשרת חלומות כתפקיד ראש חטיבת M וערק לסיאול האפרורית כדי להקים את חטיבת N.

 

את "הקסם של בירמן" כבר חווינו מאחורי ההגה של קיה סטינגר, היריבה הקוריאנית המרשימה - שאינה נופלת ממנה מבחינה דינמית - של לא אחרת מב.מ.וו סדרה 3. האם ה-i30N מסוגלת לעשות את אותו הדבר למתחרות אירופאיות מפורסמות, פולקסווגן גולף GTI למשל?

 

יונדאי i30N (צילום: ניר בן זקן)
(צילום: ניר בן זקן)

 

עיצוב ותא נוסעים: ה-N מצוידת בכל נוצות הקרב המתבקשות ואף יותר. קצת מצועצע, מתלהב, מעט בוי-רייסר במובן של שנות ה-90 העליזות. עם מסיטי אוויר בפגוש הקדמי והאחורי, חישוקי "19 בצביעה דו-גונית, קאליפרים באדום, ספוילר גדול בקצה תא המטען וצמד מפלטים בשרני. לא, אף אחד לא יטעה לחשוב שזו מכונית ליסינג סטנדרטית.

 

בתא הנוסעים לעומת זאת הבידול צנוע יותר. עם מושבים שונים המציעים תמיכה טובה יותר, צמד מתגי שליטה במצבי נהיגה מההגה, דוושות מתכתיות ומסך "8 בקונסולה המרכזית המאפשר גם נתוני אקשן שונים כמו מדידת זמנים, תאוצה צידית, לחץ טורבו, הספק ומומנט. השאר דומה מדי ל-i30 רגילה, עם צבע שחור ופלסטיק קשיח ומחוספס.

 

המרחב לרגלי הנוסעים מאחור טוב (265 ס"מ בסיס גלגלים) אך מרווח הראש נפגע מעט כתוצאה מחלון השמש. תא המטען מציע 381 ליטר, (14 ליטר פחות מ-i30 רגילה, בגלל מוט גישור) ובשונה מחלק מהמתחרים יש גלגל חלופי (זמני).

 

רשימת האבזור כוללת מצלמת נסיעה לאחור, צימוד ל-Apple CarPlay ו-Android Auto, ריפודי עור ואלקנטרה למושבים עם כיוון חשמלי וחימום לקדמיים (עם זיכרונות לנהג), חלון שמש, בקרת אקלים מפוצלת, מראות מתקפלות חשמלית וחיישני חניה מלפנים ומאחור. אבזור הבטיחות כולל שבע כריות אוויר, בלימה אוטונומית, שמירה על נתיב, התראת עירנות נהג ותאורה דינמית.

 

ציון בטיחות יונדאי i30N ()

יחידת הנעה וביצועים: ה-i30N תשווק כאן רק בגרסת Performance pack החזקה מהשתיים המוצעות באירופה, עם הספק מרבי של 275 כ"ס ממנוע 2.0 ליטר טורבו-בנזין. הכוח עובר לגלגלים הקדמיים דרך תיבת שישה הילוכים ידנית ומאפשר זינוק ל-100 קמ"ש ב-6.1 שניות. נשמע מהיר? בכל זאת איטי ממרבית המתחרות בקטגוריה, פועל יוצא של משקל עצמי גבוה בכ-100 ק"ג לפחות מהמתחרות הישירות. גם תאוצות הביניים מרגישות פחות נמרצות משניתן היה לצפות.

 

אך סעפת הפליטה הדינמית מחפה על כך עם תרועות קרב מרשימות, כולל הדרמה שמלווה פיצוצי פריקת לחץ טורבו בכל העברת הילוך או עזיבת דוושה. אין לנו ספק שיהיו מי שיתאהבו במופע הקולי, יהיו מי שיתייחסו לכך כהגזמה. בורר ההילוכים מדויק לתפעול, מאפשר העברות מהירות וחלקות לרבות - שוב, הדרמה - גז ביניים אוטומטי בהורדת הילוכים (ניתנת לביטול). לדוושת המצמד משקל טוב וטבעי, היא נעימה לתפעול ואינה מעייפת.

יונדאי i30N (צילום: ניר בן זקן)
(צילום: ניר בן זקן)

 

נוחות והתנהגות: לדברי יונדאי, ה-N קשיחה מ-i30 רגילה ב-52% תודות לחיזוקים בשלדה. מערך מיתלים קשיח יותר מאפשר להנמיך את המרכב בכסנטימטר תודות לבולמי זעזועים אדפטיביים בעלי שלושה מצבי קשיחות. בורר הנהיגה מציע חמישה מצבים שונים (חסכוני, רגיל, ספורט, N ומותאם אישית) המשנים את המערכות השונות. במצב רגיל, מערכת המיתלים מציעה נוחות נסיעה טובה למכונית מסוגה עם יכולת מרשימה של ספיגת שיבושים. בידוד הרעשים טוב למעט אוושת צמיגים בשיוט.

 

ומחמאות ליונדאי. כמו בקיה, כבר בניסיון הראשון הצליחו המהנדסים להגיע ליכולת דינמית גבוהה מאוד, כזו שמסוגלת להתמודד עם מתחרות בעלות ותק של עשרות שנים. בין היתר תודות לכיול ובחינה בתנאים קיצוניים מסביב לעולם. האחיזה גבוהה מאוד, בין היתר תודות לצמיגי פירלי P-זירו שפותחו במיוחד עבורה, וכתוצאה מכך יש לה יכולת לקבוע קצב מאוד מהיר בכביש מפותל או במסלול המירוץ, כפי שחווינו בביקור בפצאל.

יונדאי i30N (צילום: ניר בן זקן)
(צילום: ניר בן זקן)

 

בעיקר זו תחושת הביטחון לפנות במהירות, עם תגובות סופר-מהירות ומיידיות להעברות משקל, לרבות החלקות קלות של הזנב, כמעט כמו באותם דגמים מיתולוגיים בקטגוריה. עם בקרה מנותקת חלקית השומרת על הנהג באופן מסוים, ועד ניתוק מלא המאפשר החלקות מרשימות עוד יותר.

 

הבלמים הגדולים (345 מ"מ מלפנים 315 מ"מ מאחור) מקנים יכולת מרשימה ועמידות בפני דעיכה בזמן שדיפרנציאל מוגבל החלקה אלקטרוני מסייע להורדת כוח יעילה ויציאה מהירה מפניות. ההגה מהיר (2.1 סיבובים מקצה לקצה), מדויק ובעל משקל טוב. המשוב - פחות.

 

יונדאי i30N (צילום: ניר בן זקן)
(צילום: ניר בן זקן)

 

סיכום: i30N היא מכונית מאוד מרשימה. יונדאי פשוט הצליחה כבר בניסיון הראשון לבנות מכונית שאינה נופלת - ויתכן שאף עולה בתחומים מסוימים - מיריבותיה בקטגוריה. כל זאת מבלי לוותר על שימושיות ונוחות יומיומית. עד כאן, (כמעט) רק מחמאות.

 

אבל לא הכל ורוד. שכן ראשית, היא מצוידת בתיבת הילוכים ידנית ועובדה זו עלולה לסלק חלק לא קטן מהרוכשים הפוטנציאליים. חשוב לא פחות, מוצמד לה תג-מחיר גבוה. הן ביחס למתחרותיה כאן, הן ביחס למיצובה באירופה. חבל.

 


יונדאי i30N

יונדאי i30N
מנוע 4 צילינדרים, טורבו
נפח / סוג דלק 1,998 סמ"ק / בנזין
הספק מרבי 275 כ"ס ב-6,000 סל"ד
מומנט מרבי 36 קג"מ ב-1,500 סל"ד
הנעה / תיבת הילוכים קדמית / ידנית 6 יחסים
אורך 433.5 ס"מ
רוחב 179.5 ס"מ
גובה 144.7 ס"מ
בסיס גלגלים 265 ס"מ
משקל 1,504 ק"ג
נפח תא מטען 381 ליטר
100-0 קמ"ש 6.1 שניות
מהירות מרבית 250 קמ"ש
תצרוכת דלק (ממוצע יצרן) 14.1 ק"מ לליטר
פליטת CO2 (ממוצע יצרן) 163 גרם לק"מ
מחיר רכב מבחן (בסיס) 240 אלף שקל
כריות אוויר 7 כריות אוויר
בטיחות (Euro NCAP) 5 כוכבים


פורסם לראשונה 20/01/2019 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניר בן זקן
יונדאי i30N
צילום: ניר בן זקן
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים