שתף קטע נבחר

איראן מאיימת על ישראל: הטילים המדויקים מוכנים לתגובה בלבנון ובעזה

מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמחאני, אמר כי הטילים המדויקים "ערוכים להפוך כל טיפשות שלהם לאש מהגיהנום". על פרשת גונן שגב אמר: "אין בושה גדולה יותר ליישות הציונית מכך ששר הפך למרגל"

 

טיל בליסטי Fateh-110 ()
שיגור טילי פאתח 110 באיראן. ארכיון

 

באיראן נערכים להחרפת התגובה על תקיפות ישראליות: מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמחאני, אמר הבוקר (יום ג') כי "הטילים בעלי הדיוק הגבוה שנמצאים בידי אנשי ההתנגדות בעזה ובלבנון ערוכים להפוך כל טיפשות שלהם (של ישראל) לאש מהגיהנום". הדברים נאמרים על רקע התקיפה שיוחסה לישראל בדמשק, שבעקבותיה נורתה רקטה איראנית שיורטה בדרכה לחרמון. אירוע חריג זה גרר מתקפה נרחבת נגד יעדי כוח קודס האיראני בסוריה.

 

 
עלי שמחאני (צילום: רויטרס)
עלי שמחאני במסר מאיים לישראל(צילום: רויטרס)

 

שמחאני, שדיבר בכנס הלאומי לטכנולוגיות החלל באוניברסיטה למדע ולחלל, הצהיר כי איראן תמשיך לפתח את טכנולוגיית הלוויינים שלה חרף הלחצים המערביים שמופעלים עליה. הוא הוסיף כי "אין לאיראן כוונה להגדיל את טווח הטילים הצבאיים, אך בהתבססות על הדוקטרינה ההגנתית שלנו, נמשיך לעבוד על דיוקם. יכולות הטילים שלנו לעולם לא יהיו נושא לדיון. התוצר הלאומי שלנו מספיק כדי לענות על הצרכים של כוחותינו".

 

הבכיר האיראני התייחס גם למנהרות של חיזבאללה ולטילים שבידי חמאס וחיזבאללה: "הרעש באמצעי תקשורת מערביים וביישות הציונית סביב קשירת תוכניות החלל האיראניות לשיפור יכולות הטילים שלה נועד להוליך שולל את דעת הקהל העולמית. לאיראן אין מגבלות מדעיות או מעשיות להגדיל את טווח הטילים שלה".

 

הוא התייחס גם לפרשת גונן שגב, שהודה והורשע בבית המשפט בריגול חמור לטובת איראן ובמסירת ידיעות לאויב: "אין בושה גדולה יותר ליישות הציונית, הטוענת שיש לה עליונות מודיעינית, מכך שאחד השרים שלהם הפך למרגל, ולחפירת מאות קילומטרים של מנהרות תחת היישות הזאת".

  

אתמול העריך הנשיא ראובן ריבלין שאיראן תחריף את תגובותיה למעורבות הישראלית בסוריה. נראה היה שהמפלות האיראניות בחזית הצפונית וההבנות עם הממשלה הרוסית יביאו לריסונה של איראן בזירה האזורית, אבל בחודשים האחרונים אנו עדים לשינוי מגמה. יש הסבורים שהתוכניות האיראניות באזור נבלמו בגלל מעורבות ישראל, אבל בכל מקרה אני מאמין שאיראן צפויה להחריף את תגובותיה בצפון, בסוריה ובלבנון".

 

האלוף במילואים עמוס ידלין, ראש אמ"ן לשעבר וראש המכון למחקרי ביטחון, אמר היום בכנס השנתי של המכון: "לצערנו לרוסים ולאיראנים יש יותר אינטרסים משותפים, חזקים וברורים מאשר אינטרסים מנוגדים, ובראשם, לסלק את ארצות הברית מהאזור ולהשאיר את משטר אסד בשלטון. אי אפשר להבדיל בין שתי הזרועות שאיראן מפתחת. הזרוע הגרעינית, שעוד בפיתוח, צריכה לתת את המטרייה לכל הפעילות הקונבנציונאלית והיכולות הקונבנציונאליות צריכות לתת את ההרתעה כלפי גורמים חיצוניים מלפגוע בתוכנית הגרעין".

 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה איים בסוף השבוע בהחרפת התגובות לתקיפות של חיל האוויר בסוריה, ואמר כי "בכל רגע עשויה להתקבל החלטה בדבר התגובה לתקיפות. אני רוצה להעביר מסר לנתניהו: עליך להיות זהיר במה שאתה עושה בסוריה, אל תעשה טעות בשיקול דעת ואל תדרדר את האזור לעימות או מלחמה כוללת". 

 

 
 
אתר איראני בדמשק שצה
אתר איראני בדמשק שצה"ל הפציץ (צילום: דובר צה"ל )
אתר איראני בדמשק שצה
אתר איראני בדמשק שצה"ל הפציץ (צילום: דובר צה"ל )

אתר איראני בדמשק שצה
אתר איראני בדמשק שצה"ל הפציץ (צילום: דובר צה"ל )

תיעוד של תקיפת צה
תיעוד תקיפות צה"ל נגד מטרות כוח קודס האיראני(צילום: EPA)

 

נסראללה הוסיף: "אני רוצה לספר בדיחה לתושבי ישראל. האינטרס שלכם זה להגיד לנתניהו: תן לחיזבאללה את האפשרות שיהיה לו טילים מדויקים. כי אם הטיל מדויק הוא יפגע בבסיסים בלב תל אביב, אבל אם לא יהיו לנו טילים מדויקים, הם עלולים לפגוע בבית שלכם".

  

נסראללה טען כי לארגון יש "טילים מדויקים לטווח מספק מאוד. אנחנו יכולים לתקוף כל יעד שנרצה. הניסיון של נתניהו למנוע מאיתנו להשיג את הטילים האלה באמצעות התקיפות בסוריה לא מועיל". לדבריו, "יש לנו טילים מדויקים, ובכמות מספיקה".

  

היירוט החריג והתקיפה החריגה בסוריה

לפני שבוע דיווח מרכז המעקב הסורי, גוף אופוזיציה סורי, כי בתקיפת ישראל נהרגו לפחות 21 בני אדם, מהם לפחות 12 אנשי משמרות המהפכה האיראניים.
 
מצה"ל נמסר באותו הלילה כי "הותקפו אתרי מודיעין, אחסון אמצעי לחימה ובסיס מודיעין. תקפנו אתר משמעותי לאחסון אמצעי לחימה בסמוך לחלקים האזרחיים של נמל התעופה בדמשק. זו תקיפה נרחבת שנגרמו בה פיצוצי משנה. לפני ובמהלך התקיפה הזהרנו את הסורים מלבצע ירי נ"מ, ולמרות זאת בוצע ירי נ"מ נרחב של עשרות טילים לעבר מטוסינו. התקיפה שלנו בוצעה בשלושה גלי תקיפה על בסיס מודיעין שנאסף זה תקופה". 

 

בצבא אמרו כי "חלק מהיעדים שתקפנו היו גם בתוך מחנות של הצבא הסורי, שבתוכם יש את הפעילות האיראנית. תקפנו גם את מתקן השיחלוף האיראני בנמל התעופה בדמשק. פעלנו בתיאום מול הרוסים לפי המנגנון המקובל. אנו נערכים לכל האפשרויות ומתוגברים גם בהגנה וגם בהתקפה".

 
כאמור, תקיפה נרחבת זו בוצעה בעקבות ירי רקטה לעבר צפון הגולן שיורטה בידי מערכת כיפת ברזל. היירוט עצמו בוצע מעל שטח סוריה. זה קרה זמן קצר לאחר תקיפה קודמת שיוחסה לישראל בדמשק, שנועדה כנראה להרתיע מטוס איראני מלנחות שם. אותו מטוס איירבוס של חברת התעופה האיראנית "מהאן אייר" שב על עקבותיו לאחר התקיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים