שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  טקס הסמכה ראשון ללא אפי נוה: "נתגבר על הרוחות הרעות שנושבות לכיווננו"
  שבועיים אחרי התפטרות אפי נוה מתפקיד ראש לשכת עורכי הדין, נערך טקס הסמכה ל-1,409 עורכי דין חדשים. ממלא מקומו, עו"ד אורי קינן, אמר ברקע החשדות שמיוחסים לנוה: "התייצבתי לנווט את הספינה לחוף מבטחים". איש עסקים קטע את נאום השרה שקד: "שותפה לפגיעה בקודש הקודשים - מינוי שופטים"

   

   

  פרשת "מין תמורת מינויים", שמטלטלת את מערכת המשפט בכלל ואת לשכת עורכי הדין בפרט, עמדה הערב (יום ה') בצל טקס ההסמכה ל-1,409 עורכי דין חדשים שערכה הלשכה בבנייני האומה בירושלים. שבועיים בדיוק אחרי התפטרות ראש הלשכה עו"ד אפי נוה, החשוד בקבלת שוחד מיני בשני מקרים, פרצה מהומה באולם עם תחילת דבריה של שרת המשפטים איילת שקד. אחד הנוכחים שהפריע לדברי השרה הוצא מהאולם.

   

  עו"ד אורי קינן, מ"מ ראש לשכת עורכי הדין, אמר בטקס ברקע הפרשה: "ימים לא קלים עוברים על לשכת עורכי הדין, ואני כממלא מקום ראש הלשכה התייצבתי בלי היסוס לנווט את הספינה לחוף מבטחים. יש לנו דרך לעבור, אצטרך להתגבר גם על הרוחות הרעות הנושבות לכיווננו, אולם אני בטוח שעם הרוח הגבית שאקבל מציבור עורכי הדין ובכלל זה מכם - נצליח ואצליח לעמוד במשימה החשובה".

   

  קינן אמר עוד כי "מעל במה זו אני מתחייב למלא שליחותי בנאמנות, מסירות ומלוא העוצמה". הוא פנה למוסמכים ואמר: "אני רוצה לאחל לכם בהצלחה ומאמין שהכוחות החדשים שאתם מביאים לנו, לציבור עורכי הדין, יחד איתכם, יעלו את קורנו של מקצוע עריכת הדין. עלו והצליחו".

  טקס הסמכה לשכת עורכי הדין בנייני האומה ירושלים (צילום: משה מזרחי)
  במת הכבוד בטקס ההסמכה של לשכת עורכי הדין, הערב(צילום: משה מזרחי)

  איילת שקד טקס הסמכה לשכת עורכי הדין בנייני האומה ירושלים (צילום: משה מזרחי)
  עו"ד קינן(צילום: משה מזרחי)

  השרה שקד אמרה בנאומה: "עורכי הדין החדשים, משימה כבדת משקל של זיהוי עוולות ובעיקר עקירתן מהשורת מוטלת מהערב על כתפיכם. במהלך כהונתי כשרת משפטים למדתי שהצדק אמנם צריך להיות עיוור אך בעת עשיית צדק - משפט דין ורחמים משתמשים בערבובייה ולא בכדי קיים המונח לפנים משורת הדין".

   

  שקד אמרה עוד כי "זה נכון שלפני שלוש בחינות שינינו את המתכונת והוספנו דין מהותי, וזה נכון שאחוז המעבר בבחינות האחרונות היה נמוך וזה נכון שזה לא הוגן שאנשים לומדים ארבע שנים ואחר כך לא מצליחים לעבור מבחנים. לכן, מה שהתחלתי לעשות והבחירות קטעו את המהלך, זה להקים ועדה בראשות השופט בדימוס דוד חשין שהיה נשיא בית המשפט ההמחוזי בירושלים, שתבחרן את האופציה לעשות מבחן אחרי שנה א'. מי שיעבור אותו יוכל להמשיך בלימודים במסלול הרגיל, ומי שלא יעבור, יידע את זה כבר בסוף שנה א' ויוכל להמשיך ללמוד תואר משפטים ויידע שיסיים משפטן ולא עורך דין".

   

  איש העסקים גור (גורי) מינצר, שהפריע לנאומה של שקד, אמר כי "האישה הזאת והנהגת הלשכה שותפים לאחד ממעשי החבלה החמורים ביותר שפגעו בקודש הקודשים של החברה הישראלית - מינוי שופטים. אישה שהייתה שותפה לזה הייתה צריכה לפנות את הבמה, ולא לנאום בפני צעירים שמצטרפים למקצוע שמהותו שמירה על החוק. אנשים כאלה מאיימים על הדמוקרטיה שלנו".

  איילת שקד טקס הסמכה לשכת עורכי הדין בנייני האומה ירושלים (צילום: משה מזרחי)
  השרה שקד בטקס(צילום: משה מזרחי)

   עורך דין אפי נוה פרשת המין והמנויים (צילום: מוטי קמחי )
  אפי נוה בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי )

  יעל שוורץ ושירה יונגר-שוורץ, בנות דודות שנבחנו פעמיים במבחני הלשכה, אמרו ל-ynet לפני תחילת הטקס: "אנחנו מאוד שמחות להיות ברגע הזה, אחרי מאמץ כל כל ארוך זה מאוד מרגש".

   

  בהתייחסן להתפטרות עו"ד נוה מתפקידו אמרה שירה כי "זה שהייתה נפילה קטנה, לא צריך להשליך על כל הלשכה ועל הפעילות הטובה שהיא עושה". בנוגע למחלוקת בסוגיית ציון העובר במבחני ההסמכה אמרה שירה: "צריך מסננת טובה יותר למקצוע, אבל היא צריכה להיות בתחילת התהליך ולא בסופו".

   

  מעיין מגבעת זאב אמרה: "אני אישית מאוד מתרגשת, כי ילדתי חודש לפני המבחן. זו התרגשות מאוד גדולה ופתיחת דרך לחיים". על פרשת נוה אמרה: "ראינו שאפשר לעשות הרבה רע במקצוע הזה, וכל מי שמוסמך הערב צריך לחשוב איך הוא עושה טוב. זה תפקיד שמטרתו לשמור על חיי החברה שלנו".

   

  במהלך הטקס הוענקה תעודת הסמכה לקים לבנגרונד-יחזקאל ז"ל, שנרצחה באוקטובר האחרון במפעל אלון בברקן. קים סיימה לימודי משפטים ועברה בהצלחה את מבחני ההסמכה. בני משפחתה קיבלו את התעודה בשמה.

   

  החשודות הנוספות: שופטת ועורכת דין 

  בשבוע שעבר נוה שוחרר ממעצר הבית שבו היה נתון. בפרשה חשודה גם השופטת א', שעל פי החשד קיימה יחסים עם נוה בתמורה למינויה לכס השיפוט. בעקבות החשד נגדה היא הודיעה על יציאה לחופשה. חשודה נוספת היא עורכת דין פלילית, שגם היא על פי החשד סיפקה לנוה שוחד מיני בתמורה לקידום של בעלה השופט למחוזי - מינוי שלבסוף לא יצא לפועל.

    

  מלבד הקשרים לשופטת ולאשת השופט, במשטרה ביקשו לברר לגבי קשריו של נוה עם עורכת דין נוספת ושתי מתמחות. במשטרה ציינו כי בנוסף לחשד למתן שוחד מיני נחקרים גם "עניינים נוספים, בהם פגיעה בטוהר המידות באופנים אחרים, ונושאים הקשורים ללשכת עורכי הדין".

   

  נוה הגיש בשבוע שעבר תלונה במשטרה על גניבה ופריצה למכשיר הטלפון הנייד שלו - שגרמו לחשיפת הפרשה. נוה טען כי העברת המכשיר לכתבת גלי צה"ל הדס שטייף, פריצתו לכאורה והשימוש בתכתובות האישיות השמורות בו, מהווים עבירה פלילית, ודרש פתיחת חקירה בנושא. הוא גם איים בתביעה נגד מערכת גלי צה"ל ושטייף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים