שתף קטע נבחר

מתווה הכותל: ראש הממשלה מזגזג מול התפוצות

לפחות בנושא אחד הממשלה הנוכחית "קלקלה" בעצמה ולאחר מכן נדרשה לתקן (ללא הצלחה): הקרב על הכותל המערבי עלה מדרגה בקדנציה האחרונה, עם השלכות מעבר לים

 

רוב המהלכים בנושאי הדת והמדינה נעשו, כאמור, מתוך אילוץ - במסגרת המרוץ נגד בג"ץ או בניסיון "לנקות" אחרי יאיר לפיד, אך לפחות בנושא אחד הממשלה הנוכחית "קלקלה" בעצמה ולאחר מכן נדרשה לתקן:

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 


 

לאחר כמעט 30 שנה של מאבק, בהובלת "נשות הכותל", וכנגד כל הסיכויים, הושגה בתחילת 2016 פשרה היסטורית בין הזרמים הליברליים משמאל, לדתיים השמרניים מימין, בדבר הקמת רחבה פלורליסטית בכותל המערבי, שבה יובטח חופש דת מלא לכל אדם ותתאפשר תפילה שוויונית בהשתתפות פעילה של גברים ונשים.

 

כשהגיעה ההצעה לממשלה, שרי ש"ס ויהדות התורה הצביעו נגדה, אך בהסכמה שבשתיקה אפשרו את אישורה ולא עמדו על קיום ההסכם הקואליציוני האוסר כל שינוי בסטטוס-קוו. רק מאוחר יותר, בעקבות לחץ פנים-חרדי, הם חזרו בהם ודרשו את ביטולה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חשש לסגת בו מההבנות, מחשש לעימות עם יהדות התפוצות, שברובה ליברלית ותומכת בעמדת נשות הכותל. הוא הוזהר כי צעד שכזה עלול ליצור משבר חסר תקדים עם המנהיגים היהודיים בעולם, בעיקר מצפון-אמריקה, המגבים את ישראל מדינית ופועלים למענה בזירה הבינלאומית.

 

 

ההבטחות לשיפוץ והרחבה לא קוימו

במשך שנה וחצי לא יושם המתווה שאושר בממשלה, ועתירות בעניין תלויות ועומדות בבג"ץ עד היום, אך ביוני 2017 נכנע נתניהו ללחץ החרדי, ובהחלטת ממשלה חדשה הקפיא את הפשרה ההיסטורית. הצעד הזה, יחד עם אישור חוק הגיור המקורי (ע"ע) בוועדת השרים לענייני חקיקה באותו היום, עורר זעם יוצא דופן מצד הארגונים היהודיים בארה"ב, שאף איימו בהפסקת התמיכה בישראל.

 

נשות הכותל (צילום: EPA)
זירת עימותים חודשית. נשות הכותל ומפגינות חרדיות(צילום: EPA)

 

ראש הממשלה התחייב בעקבות כך כי רחבת התפילה השוויונית תישמר ואף תשופץ ותורחב, והבהיר כי משמעות הקפאת המתווה היא רק סמלית-הצהרתית, בכך ש"עזרת ישראל" לא תפעל כאתר ממלכתי שהוא חלק מהרחבה המרכזית ושהמדינה לא תעניק מעמד רשמי לתנועות הרפורמים והקונסרבטיבים.

 

למרות הבטחת נתניהו, שיפוץ המתחם עדיין לא אושר – הן בגלל מגבלות חוקיות ובירוקרטיות, והן בשל ניסיונות בלימה פוליטיים בוועדת התכנון והבנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים