שתף קטע נבחר

במשרד המשפטים מתכננים: הסכמה של 66% מבעלי הדירות תספיק לפינוי-בינוי

כיום נדרש רוב של לפחות 80% מכלל הדיירים כדי לקדם פינוי-בינוי ופרויקטים רבים נתקעים אם הוא לא הושג. כעת, במשרד המשפטים פועלים להורדת שיעור ההסכמה הנדרש. המשמעות: על "מחנה המתנגדים" בבניין יהיה לגייס מספר גדול יותר של דיירים, על מנת להימנע מהגדרתם כ"סרבנים"

משרד המשפטים מגבש הצעות החלטה לאישור הממשלה הבאה - אשר ישחררו חלק מהחסמים בתחום הפינוי-בינוי. זאת בשל הצורך הגובר, בעיקר באזור המרכז, להגדיל את היקף הפרויקטים לביצוע. כחלק מהמהלך, מתגבשת הצעת החלטה שלפיה ישונה שיעור ההסכמה הנדרש על מנת להוציא פרויקט פינוי-בינוי לפועל.

 

נתניה: אושרה תוכנית לפינוי בינוי ענק במרכז העיר

אחרי שהודח משתי קבוצות רכישה: מוטי פלד עובר לפינוי בינוי

מי צריך יזמים? פינוי בינוי בראשל"צ בהובלת המדינה

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו  

  

כיום, כדי לבצע פרויקט התחדשות הכרוך בהריסת מבנים ובניית מבנים חדשים במקומם, נדרשת הסכמה של לפחות 80% מבעלי הנכסים. על פי ההצעה - תידרש הסכמת 66% מביניהם בלבד. יצוין כי בפרויקטי תמ"א 38 במסלול עיבוי וחיזוק (תמ"א 38-3), נדרש כבר כיום רוב של 66% בלבד מבין הדיירים על מנת להוציאם לפועל.

פינוי-בינוי בחולון (צילום: כפיר סיון) (צילום: כפיר סיון)
פינוי-בינוי בחולון(צילום: כפיר סיון)

  

המשמעות היא כי על "מחנה המתנגדים" בבניין שבו מקודם פרויקט פינוי-בינוי, יהיה לגייס לשורותיו מספר גדול יותר של דיירים, על מנת להימנע מהגדרתם כדיירים סרבנים. דייר סרבן על פי החקיקה הנוכחית, הוא מי שמסרב לקידום פרויקט פינוי-בינוי מסיבות שאינן סבירות, וחשוף לתביעות נזיקין כבדות מצד שכניו.

 

בנוסף, הכנסת אישרה לאחרונה תיקון לחוק הדייר הסרבן המאפשר ליזם ולדיירים לשכור נאמן שייכנס בנעלי הסרבן ויחתום במקומו על ההסכם לביצוע הפרויקט.

 

ממשרד המשפטים נמסר: "במסגרת עבודה ממשלתית מאומצת של משרדי המשפטים והאוצר, יחד עם מינהל התכנון והרשות להתחדשות עירונית, נבחנים בימים אלה חסמים בתחום של התחדשות עירונית, על מנת להציג לממשלה הבאה הצעה כוללת לקידום משמעותי בנושא. בחינה זאת נעשית במסגרת שימוע ציבורי רחב של גורמים שונים שעוסקים בהתחדשות עירונית, על מנת להבין את צורכי השוק.

  

"בין היתר, נבחנת במשרד המשפטים שאלת הרוב הדרוש לביצוע פרויקטים. במסגרת זאת, נשקלת בחיוב הצעה להוריד את הרוב לכשני שלישים, על מנת להתמודד עם תופעת דיירים המסרבים לפרויקט מטעמים שאינם סבירים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים