שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשבר מחריף: פולין מחרימה, צ'כיה הודיעה על ביטול הוועידה בישראל
  ראש ממשלת פולין החליט לא לשלוח נציג לוועידת וישגראד בישראל, ובעקבותיו הודיע ראש ממשלת צ'כיה שהוועידה מבוטלת. נציגי המדינות יקיימו שיחות, ללא פולין. הרקע למשבר: דברי מ"מ שר החוץ ישראל כץ שאמר כי "פולנים ינקו אנטישמיות מאמם"

   

   

  המשבר בין ישראל לפולין בעקבות דברי ממלא מקום שר החוץ ישראל כץ ("פולנים ינקו אנטישמיות מאמם") הגיע לשיאו בצהריים (יום ב') עם ביטול ועידת מדינות וישגראד (פולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה) שתוכננה להתקיים מחר בישראל. ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי החליט לא לשלוח נציג לוועידה. כעבור זמן קצר הודיע ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביס על ביטול הוועידה: "במקומה יתקיימו שיחות בילטרליות".

   

  משרד החוץ בירושלים אישר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש עם ראשי ממשלות צ'כיה, סלובקיה והונגריה במקום ועידת וישגראד שבוטלה בעקבות החלטת פולין שלא לשלוח נציג מטעמה.

   

  מוקדם יותר דרש מורבייצקי שישראל תתנצל על התבטאותו של כץ - שציטט את יצחק שמיר אשר אמר כי "פולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם". מורבייצקי אמר כי "אם לא תהיה תגובה ישראלית למילים הגזעניות הבלתי סבירות והבלתי מתקבלות על הדעת שאמר שר החוץ הישראלי - שר החוץ הפולני לא יגיע לישראל. זה משהו שלא ניתן להשאיר ללא תגובה". אתמול כבר ביטל מורבייצקי את הגעתו לארץ בעקבות המשבר.

   

  בנימין נתניהו עם ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי (צילום: רויטרס)
  "התבטאות כץ - גזענית ובלתי מתקבלת על הדעת". ראש ממשלת פולין מורבייצקי עם נתניהו בשבוע שעבר(צילום: רויטרס)

  שגרירת ישראל בוורשה אנה אזרי זומנה הבוקר לשיחת נזיפה שנייה בתוך ארבעה ימים במשרד החוץ בוורשה. אזרי זומנה כבר ביום שישי האחרון לשיחת נזיפה, אחרי דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שבעקבותיהם פרץ המשבר הנוכחי עם פולין. גורם המקורב לראש ממשלת פולין אמר כי הם שוקלים גם להחזיר את השגריר הפולני. "יש קונצנזוס בפולין שנעשה כאן דבר חמור מאוד שאין לעבור עליו בשתיקה", אמר הגורם.

   

  גורם נוסף בוורשה התייחס להתבטאותו של כץ: "הנושא היחיד בקונצנזוס בתוך פולין זה שלא נקבל ההאשמות שהאומה הפולנית שיתפה פעולה עם הנאצים. אין האשמה יותר מעליבה ומבישה שהפולנים יונקים אנטישמיות בחלב אמם. איך ניתן לומר שאשתי הניקה אנטישמיות לילדיי. יש הערצה ליהדות ולישראל בפולין. תפסיקו לירוק בפרצופם של חבריכם".

   

  ישראל כץ ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
  ישראל כץ. מונה רק אתמול למ"מ שר החוץ - ועורר סערה(צילום: אמיל סלמן)

   

   

  ועידת מדינות וישגראד (V4) הייתה אמורה להיפתח מחר בירושלים, ולהיערך לראשונה מחוץ למדינות החברות בארגון. ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן וראש ממשלת סלובקיה פיטר פלגריני כבר הגיעו לארץ לקראת הוועידה - ולאחר ביטולה יקיימו כאמור פגישות עם נתניהו. ראש הממשלה רוצה בקרבת המדינות הללו בעיקר כדי "לתקוע טריז" בקונצנזוס האירופי. הוא גם מקווה לשכנע אותן להעביר השגרירויות שלהן בארץ לירושלים.

   

  הסערה מתחוללת פחות מיממה מאז מינויו של השר כץ לתפקיד מ"מ שר החוץ. כץ אמר אתמול כי "אני בן להורים ניצולי שואה, ואפילו גדלתי ונולדתי במושב של ניצולי שואה. זכר השואה הוא דבר שאין להתפשר איתו, הוא דבר ברור ואנחנו לא נשכח ולא נסלח. בדיפלומטיה מנסים שאנשים לא ייעלבו, אבל אף אחד לא ישנה את האמת ההיסטורית עבור שום דבר מהסוג הזה". לדבריו, "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, בהחלט. איך אמר יצחק שמיר – הם ינקו את האנטישמיות מחלב אמם. אי אפשר לייפות את ההיסטוריה הזאת, ואנחנו כאלה שנושאים את מורשת השואה, אנחנו נמשיך לעשות את זה".

   

   

  יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ אבי דיכטר מהליכוד, התארח באולפן ynet וקרא לבכירים בישראל "להיות מדויקים" בסוגיית מעורבות פולנים בשואה, "כדי לא לגרום לעצמנו נזקים". גם שרת המשפטים איילת שקד התראיינה באולפן ואמרה כי "אנחנו בוודאי לא אחראים למשבר. עלינו לעמוד על האמת ההיסטורית. נפתלי בנט ואני התקוממנו על ההצהרה שנחתמה בין ישראל ופולין. לא נוריד את ראשנו מול הניסיון לשנות את ההיסטוריה מצד הפולנים". שקד הוסיפה כי "יחסי ישראל עם פולין הם חשובים, אך אנחנו נדרשים לעמוד על האמת ההיסטורית, גם במחיר אי הגעתם לועידת וישגראד".

   

  המשבר הנוכחי עם פולין החל כאמור בשבוע שעבר, כאשר נתניהו אמר כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, ואני לא מכיר אדם אחד שנתבע על האמירה הזו". נתניהו אמר את הדברים בשולי ועידת ורשה, ובעקבות זאת קרא נשיא פולין, אנדז'יי דודה, שלא לקיים את הוועידה בישראל - אם נתניהו אכן אמר את הדברים כפי שפורסם טרם ההבהרה מצידו. השגרירה בפולין, אנה אזרי, זומנה אז לשיחת הנזיפה הראשונה מאז פרוץ המשבר הנוכחי. חרף ההבהרה מצד לשכת נתניהו, ראש ממשלת פולין ביטל כאמור את הגעתו לוועידה. במקומו אמור היה להגיע שר החוץ הפולני - אך כעת גם הגעתו בוטלה.

   

  בשנה שעברה אישר הפרלמנט הפולני את החוק שעומד במרכז המתיחות בין המדינות - אשר אוסר להטיל על הפולנים את האחריות לפשעי הנאצים בשואה. נתניהו אמר לאחר אישור החוק כי הוא "מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה". לאחר שיחות ממושכות עם הפולנים והקמת צוות מיוחד, הוסר המרכיב הפלילי מהחוק.


  פורסם לראשונה 18/02/2019 12:40

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים