שתף קטע נבחר

המדגמים: גנץ מוביל במעט, מסתמן יתרון לגוש הימין

ספירת הקולות מתחילה במדגמים דרמטיים - שלפיהם יתרון קל לגוש הימין: לפי "קשת", לכחול לבן יתרון 4 מנדטים על הליכוד. בשני מדגמי הערוצים הנוספים - מאבק צמוד. פייגלין לא נכנס לפי כל המדגמים, בנט ושקד מתנדנדים. עם זאת, ייתכנו שינויים משמעותיים עם קבלת תוצאות האמת

דרמה במדגמי תוצאות בחירות 2019: עם סגירת הקלפיות ברחבי הארץ ותחילת ספירת הקולות שבסופה נדע את הרכב הכנסת ה-21 ועל מי יוטל להרכיב את הממשלה ה-35, חוזים מדגמי הטלוויזיה קרב צמוד בין שני הגושים, ובחלקם יתרון של בני גנץ על בנימין נתניהו. עם זאת, יצוין כי ייתכנו שינויים משמעותיים לפי תוצאות האמת ומעבר אחוז החסימה.

 


 

נתניהו החל בשיחות להרכבת קואליציה: "ניצחנו"

גנץ אחרי המדגמים: "ניצחנו, ביבי הפסיד בגדול"

העבודה קרסה. יחימוביץ': "מפלה קשה, מהלומה לשמאל"

בנט לא עובר במדגמים: "החיילים ידאגו לנו"

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

מדגם ערוציפ אינפו  ()

עם פרסום תוצאות המדגמים בערוצים השונים אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ: "ניצחנו! העם בישראל אמר את דברו! תודה לאלפי הפעילים ולמעל מיליון מצביעים. בבחירות האלה יש מנצח ברור ומפסיד ברור. ביבי הבטיח 40 מנדטים והפסיד בגדול. הנשיא רואה את התמונה וצריך להטיל את הרכבת הממשלה על המנצח! אין אפשרות אחרת!".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "גוש הימין בהובלת הליכוד ניצח ניצחון מובהק. אני מודה לאזרחי ישראל על האמון. אתחיל בהרכבת ממשלה ימנית עם שותפינו הטבעיים כבר הלילה".

 

לפי שניים מהמדגמים, לגוש ימין-חרדים יתרון משמעותי על גוש מרכז-שמאל – 56:64 על פי "כאן", 54:66 על פי "רשת". מדגם "קשת", שלפיו הימין החדש לא עובר את אחוז החסימה, מנבא שוויון 60:60 בין הגושים - אך גם בתסריט זה לא נראית אפשרות ריאלית לגנץ להקים ממשלה.

 

חגיגות מטה כחול לבן אחרי פרסום תוצאות מדגם בחירות (צילום: EPA)
חגיגות במטה כחול לבן אחרי פרסום תוצאות המדגמים(צילום: EPA)

חגיגות מטה כחול לבן אחרי פרסום תוצאות מדגם בחירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

חגיגות מטה כחול לבן אחרי פרסום תוצאות מדגם בחירות (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

נפתלי בנט ואיילת שקד לאחר פרסום תוצאות המדגמים בבחירות 2019 (צילום: אילנה קוריאל)
השרים שקד ובנט במטה מפלגת הימין החדש(צילום: אילנה קוריאל)

שמחה במטה מרצ לאחר תוצאות מדגם 22:00 בבחירות 2019 (צילום: יאיר שגיא)
ח"כ זנדברג במטה מרצ(צילום: יאיר שגיא)

מטה חדש תע
מטה מפלגת חד"ש-תע"ל(צילום: שרון צור)

מטב בל
מטה בל"ד-רע"ם אחרי פרסום תוצאות המדגמים(צילום: אלעד גרשגורן)

יו"ר מפלגת זהות משה פייגלין אמר בתגובה למדגמים שחוזים לו מפלה: "קולות החיילים עדיין לא נספרו".

 

נכון לשעה 20:00 שיעור המצביעים עמד על 61.3 אחוזים, כלומר 3,884,636 בני אדם הגיעו לקלפיות. מדובר בירידה קלה לעומת הנתון המקביל ב-2015 - אז עמד שיעור המצביעים על 62.4 אחוזים.

 

במדגם ynet עלו התוצאות הבאות: כחול לבן 33, הליכוד 27, העבודה 9, חד"ש-תע"ל 7, ש"ס 7, הימין החדש 6, יהדות התורה 5, כולנו 5, זהות 5, איחוד מפלגות הימין 4, מרצ 4, בל"ד-רע"ם 4, ישראל ביתנו 4.

 

גושים ()

גושים ()

גושים ()

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: רויטרס, MCT)
נתניהו וגנץ(צילום: רויטרס, MCT)

מיד לאחר פרסום תוצאות המדגמים, אמר כאמור ראש הממשלה נתניהו כי בכוונתו להתחיל להרכיב ממשלה ימנית. עשרות תומכים הגיעו למטה הליכוד וקראו "ביבי מלך ישראל".

 

ראש הממשלה כבר שוחח עם ראשי מפלגות לצורך כניסתן לקואליציה. המפלגות הראשונות שאליהן הוא פנה היו המפלגות החרדיות. נתניהו שוחח עם יו"ר ש"ס אריה דרעי וכן עם יעקב ליצמן מיהדות התורה.

 

בהודעה מטעם ש"ס נמסר כי דרעי הודיע לנתניהו כי מפלגתו "תמליץ עליו לנשיא המדינה ותתמוך בהקמת ממשלת ימין כפי שהתחייבה לפני הבחירות". בהודעה מטעם יהדות התורה נמסר כי "ביבי שוחח כעת עם ליצמן - ליצמן הודיע לו שיהדות התורה תמליץ עליו לנשיא".

 

בהמשך שוחח נתניהו גם עם יו"ר כולנו משה כחלון, אשר סירב להתחייב בפניו וביקש להמתין לתוצאות האמת. לאחר נאומו במטה המפלגה אמר כחלון ל-ynet: "אני איש המחנה הלאומי ואני ממליץ על נתניהו". במקביל, גם במפלגת כחול לבן ניסו לדבר עם דרעי - אולם הוא סירב ואמר שהוא ממליץ על נתניהו.

גם בצד השני של המתרס, במפלגת כחול לבן, הכריזו על ניצחון בבחירות. מאיר כהן, מספר 6 ברשימת כחול לבן לכנסת, אמר במשדר של אולפן ynet כי "התחושה מצוינת. יש מנצחים הערב, אני מבין שביבי כבר התחיל עם הספינים שלו. מעל מיליון איש הצביעו לכחול לבן, לגנץ, לקבוצה הנהדרת שלנו, זה מה שהעם רוצה".

 

צביקה האוזר, מקום 14 ברשימה, אמר: "זה ערב היסטורי, ישראל יוצאת מתקופה ונכנסת לתקופה חדשה של ישראל בטוחה. ישראל יוצאת מטראומה של ראש ממשלה שאחרי 13 שנה מנסה לכפות המשך שלטון שמטשטש בין העניין הפרטי לעניין לאומי. יש פה למעלה ממיליון אנשים שאמרו 'כן', הצביעו לשינוי במדינת ישראל והוא יגיע".
 
מנגד, במפלגת העבודה הביעו תדהמה בעקבות הקריסה - מ-24 מנדטים של המחנה הציוני של יצחק הרצוג וציפי לבני בבחירות 2015 לנתון חד-ספרתי עם אבי גבאי בראשות המפלגה בבחירות 2019. לפי מדגמי ערוצי הטלוויזיה, העבודה תקבל בין שישה לשמונה מנדטים. "זו מפלה קשה וזה כואב", הגיבה ח"כ שלי יחימוביץ'. "זו התוצאה הקשה ביותר בתולדות מפלגת העבודה". חברה לסיעה, ח"כ איתן כבל, קרא לגבאי להתפטר: "אין לו זכות להמשיך ולו דקה אחת".

  

"אבן נגולה מעל לבי בכך שמרצ עוברת את אחוז החסימה, אבל השמאל הציוני ספג מהלומה קשה ביותר", הוסיפה יחימוביץ'. "אנחנו נצטרך לעשות חשבון נפש בימים שיבואו. לפי חלק מהתוצאות, יש כאן נחמה שעדיין הסיכויים לחילופי שלטון חיים וקיימים, אבל אני מאוד מקווה שמה שאנחנו רואים כאן אכן יתממש.
 
"לפי הניסיון שלי, הלילות הם רבי תהפוכות. מהניסיון הרע של המפלגה שלי, התוצאות בבוקר לפעמים חמורות מתוצאות המדגמים ולכן נצטרך לישון איזה יומיים, מה שכנראה לא יקרה הלילה, ולראות לאן אנחנו הולכים מכאן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים