שתף קטע נבחר

העבודה קרסה. גבאי: מכה קשה, נסייע לגנץ

לפי מדגמי הערוצים, מ-24 מנדטים של המחנה הציוני התרסקה העבודה לנתון חד ספרתי - בין 6 ל-8 מנדטים. כבל תקף: "אין לגבאי זכות להמשיך ולו דקה" - אך היו"ר לא פורש. יחימוביץ': "נצטרך לעשות חשבון נפש". לפי המדגמים מרצ בפנים - זנדברג: "אנחת רווחה"

 

 

מ-24 מנדטים של המחנה הציוני בבחירות 2015 קרסה מפלגת העבודה בראשותו של אבי גבאי לנתון חד-ספרתי של מנדטים. לפי מדגמי ערוצי הטלוויזיה, העבודה תקבל בין שישה לשמונה מנדטים. תוצאות המדגמים הובילו לקריאה מצד ח"כ איתן כבל להתפטרות גבאי, אך זה לא הודיע על פרישה בדברים שנשא מול פעילים במטה המפלגה בתל אביב. בתוך כך, ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "זו התוצאה הקשה ביותר בתולדות מפלגת העבודה", וקראה "לעשות חשבון נפש".

 

בחירות 2019 - כותרות נוספות:

גנץ אחרי המדגמים: "ניצחנו, ביבי הפסיד בגדול"

נתניהו החל בשיחות להרכבת קואליציה: "ניצחנו"

בנט לא עובר במדגמים: "החיילים ידאגו לנו"

פייגלין בחוץ לפי כל המדגמים: "מחכה לחיילים"

 

"זה ערב לא פשוט עבורנו, זה ערב מאוד לא פשוט עבורי", אמר גבאי לפעילים. "לא ככה קיוותי לסיים את הערב הזה. תוצאות המדגמים הם אכזבה עצומה. התוצאה היא מכה אלקטורלית למפלגת העבודה ומכה של ממש לכל מי ששותף לדרך שלנו".

אבי גבאי  (צילום: AFP)
"מכה קשה". גבאי, הערב(צילום: AFP)

אבי גבאי  (צילום: AFP)
גבאי לצד חברי נבחרת העבודה(צילום: AFP)

אבי גבאי  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

טפט אבי גבאי  (צילום: חגי דקל)
(צילום: חגי דקל)

הוא הודה לפעילים, והוסיף: "אני מאוד מקווה שיהיה שינוי שלטוני בעקבות הבחירות, שינוי שאולי יקל עלינו, יקל מעט על המחיר הפוליטי הכבד ששילמנו בנבחרת העבודה". לדברי גבאי, הוא שוחח עם יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שהמדגמים חוזים לו יתרון או שוויון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד - אך קרב צמוד בגושים. "הבטחתי לו שאני אעשה הכל כדי לסייע לו בכך", הוסיף. "אני מאד מקווה שגנץ יצליח להרכיב ממשלה". השניים סיכמו בשיחתם להיפגש בהקדם.

 

למרות הקריאה להתפטרותו, אמר גבאי בסוף נאומו כי "אני מכיר ויודע מהו כובד המשקל המונח על כתפיו של יושב ראש מפלגת העבודה. כל דבר שעשיתי, טוב או רע, מוצלח או לא, כזה שיותר מובן או פחות מובן לציבור - עשיתי משום שחשבתי שזה הדבר הנכון עבור הציבור ועבור השינוי. כך עשיתי וכך אמשיך לעשות".

 

גבאי, שפירק את השותפות עם ציפי לבני, התייחס לנושא החיבורים הפוליטיים שהיה מרכזי במערכת הבחירות האחרונה: "ידענו שנזדקק לחיבורים פוליטיים, אבל לא היו כאלה שהיו מוכנים להתחבר לאידיאולוגיה ולדרך שלנו. לא היו כאלה שהיו מוכנים לבוא לציבור ולאמר את העמדות שלנו כפי שהן. העמדות הבסיסיות של תנועת העבודה".

מדגם ערוציפ אינפו  ()


 

בריאיון מוקדם יותר לחברת החדשות, אמרה יחימוביץ' כי "אבן נגולה מעל לבי בכך שמרצ עוברת את אחוז החסימה, אבל השמאל הציוני ספג מהלומה קשה ביותר". היא הוסיפה: "אנחנו נצטרך לעשות חשבון נפש בימים שיבואו. לפי חלק מהתוצאות, יש כאן נחמה שעדיין הסיכויים לחילופי שלטון חיים וקיימים, אבל אני מאוד מקווה שמה שאנחנו רואים כאן אכן יתממש. לפי הניסיון שלי, הלילות הם רבי תהפוכות. מהניסיון הרע של המפלגה שלי, התוצאות בבוקר לפעמים חמורות מתוצאות המדגמים ולכן נצטרך לישון איזה יומיים, מה שכנראה לא יקרה הלילה, ולראות לאן אנחנו הולכים מכאן".

 

ח"כ איתן כבל, שהזהיר מפני מפלה ותקף בעבר בחריפות את גבאי - עד שהתפייס עימו - שב ותקף אותו לאחר פרסום תוצאות המדגמים. "זה הרגע הקשה בתולדותיה של מפלגת העבודה. מעולם לא היינו במקום הזה. אני מקווה שאבי גבאי יאמר הערב שהוא מסיים את תפקידו כיו"ר מפלגת העבודה. אין לו זכות להמשיך ולו דקה אחת", אמר כבל בריאיון לחדשות 13.

 

עוד אמר כי "ידעתי כשעמדתי על הבמה (בוועידת המפלגה בינואר, א.ב), שאני אשלם מחיר כבד. המחיר הזה היה עבור הבית שלי, מפלגת העבודה. כמו שאמרתי אז, גבאי עמד בתחייבות שלו באופן מקצועי. הוא באמת הפיל עלינו את הבית בצורה יוצאת מן הכלל", תקף. הוא טען עוד כי "הטעות הכי גדולה הייתה שבחרנו בגבאי". עם זאת, ציין, "אין בי שום שמחה לאיד". 

כנס של מפלגת העבודה בבאר שבע  (צילום: הרצל יוסף )
"השמאל הציוני ספג מהלומה קשה ביותר". יחימוביץ'(צילום: הרצל יוסף )

כינוס מפגת העבודה גני התערוכה תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
כבל בוועידת מפלגת העבודה בחודש ינואר האחרון, אז תקף את גבאי והזהיר ממפלה. קרא לו להתפטר לאור התוצאות(צילום: מוטי קמחי)

טל רוסו במטה מפלגת העבודה בת
"לתת לאבק לשקוע". טל רוסו במטה מפלגת העבודה בתל אביב(צילום: שאול גולן)

מס' 2 בעבודה, האלוף במילואים טל רוסו, הגיב גם כן לתוצאות המדגמים ואמר במשדר הבחירות של אולפן ynet כי "היינו בתנופה עד לפני 24 שעות בסקרים, אבל הרגשנו את השאיבה שכחול לבן עשו למפלגה. אנחנו צריכים לתת לאבק לשקוע".

 

עוד אמר כי יש להמתין ולדעת "מה המספרים, יש משמעויות של הגושים, מסתכלים על זה יותר רחב". לדבריו, "אותי לימדו לפחות בצבא שהצלחות זה אנחנו, כשלונות זה אני". רוסו יצא למספר המצומצם של הפעילים שהגיעו למטה המפלגה, וניסה לעודד אותם: "אני בטוח שנמשיך ורק נתחזק".

  

 

מרצ בפנים: "אנחת רווחה"

המדגמים, שכאמור מנבאים מפלה לעבודה, חוזים גם שמפלגת מרצ תעבור את אחוז החסימה - למרות החשש בקרב תומכיה שלא תצליח להיכנס לכנסת. לפי שלושת המדגמים, מרצ מקבלת בין ארבעה לחמישה מנדטים. יו"ר מרצ אמרה לאחר פרסום המדגמים כי "הרגשנו סחף משמעותי לכחול לבן ברמה שזה יכול למחוק אותנו - אבל זה לא קרה. בנסיבות האלה אנחנו בהחלט נושמים לרווחה. אם מרצ תמלא את מקומם של בנט ושקד במשרדי החינוך והמשפטים - זה יהיה מהפך".

 

בנאום מול פעילי מרצ ב"צוותא" בתל אביב, הוסיפה זנדברג כי "זה לא היה קל. זאת הייתה מערכת בחירות קשה. העובדה שאנחנו עדיין לא יודעים מה התוצאות היא חלק מהאתגר והקושי המאוד משמעותי שראינו. הוכחנו שמרצ זו לא תופעה חולפת, זו תנועה חיה ונושמת, מרצ זה השמאל של ישראל. רק השמאל של ישראל הוא זה שיוכל לתת תשובה לארבע השנים הקשות מאוד שסיימנו".

 

 

היא הוסיפה כי "לדעתי ייקח עוד יומיים עד שנדע את התוצאות. אבל לפחות בחלק מהמדגמים זה נראה שיש סיכוי למהפך. ואנחנו רוצים לראות מהפך. למדינה מגיע שינוי כיוון טוטאלי. אם יהיה מהפך - הוא לא יהיה בלי מרצ".

 

בשעות האחרונות נכנסו ללחץ, ראינו 'שתייה'", הוסיפה זנדברג. "אתם יודעים למה כחול לבן שתו מהשמאל ובעיקר ממרצ? כי הציבור הישראלי רוצה לראות את הערכים שלנו. מי שרצה להעיף את הימין הקיצוני מהשלטון - הלך להצביע", אמרה. "יהיה לנו לילה ארוך וקשה. יש לנו תקווה לצאת איתה מכאן הערב", סיכמה.

שמחה במטה מרצ לאחר תוצאות מדגם 22:00 בבחירות 2019 (צילום: יאיר שגיא)
"אנחת רווחה". זנדברג נואמת בפני פעילי מרצ לאחר פרסום תוצאות המדגמים(צילום: יאיר שגיא)

שמחה במטה מרצ לאחר תוצאות מדגם 22:00 בבחירות 2019 (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

שמחה במטה מרצ לאחר תוצאות מדגם 22:00 בבחירות 2019 (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

שמחה במטה מרצ לאחר תוצאות מדגם 22:00 בבחירות 2019 (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)
 

עם סגירת הקלפיות ברחבי הארץ ותחילת ספירת הקולות שבסופה נדע את הרכב הכנסת ה-21 ועל מי יוטל להרכיב את הממשלה ה-35, חוזים כאמור מדגמי הטלוויזיה קרב צמוד בין שני הגושים, ובחלקם יתרון של בני גנץ על בנימין נתניהו. עם זאת, יצוין כי ייתכנו שינויים משמעותיים לפי תוצאות האמת ומעבר אחוז החסימה.

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ הכריז על ניצחון ואמר כי "ביבי הבטיח 40 מנדטים והפסיד בגדול. הנשיא רואה את התמונה וצריך להטיל את הרכבת הממשלה על המנצח". מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו טען כי "גוש הימין בהובלת הליכוד ניצח ניצחון מובהק".

 

נתניהו כבר שוחח הערב עם ראשי מפלגות לצורך כניסתן לקואליציה. המפלגות הראשונות שאליהן פנה הן המפלגות החרדיות. נתניהו שוחח עם יו"ר ש"ס אריה דרעי וכן עם יעקב ליצמן מיהדות התורה. השניים, שדחו ניסיון מצד "כחול לבן" לדבר עימם, הודיעו כי ימליצו על נתניהו לנשיא. ראש הממשלה שוחח בהמשך גם עם יו"ר כולנו משה כחלון, שסירב להתחייב בפניו וביקש להמתין לתוצאות האמת. עם זאת, לאחר נאומו במטה המפלגה אמר כחלון ל-ynet: "אני איש המחנה הלאומי ואני ממליץ על נתניהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים