שתף קטע נבחר

סרי לנקה: "מתקפת הטרור תוכננה כ-8 שנים"

חקירת מתקפת הטרור שבה נרצחו 359 בני אדם נמשכת. בכיר בממשלה אמר שהמתקפה תוכננה במשך שנים. תשעה מחבלים השתתפו במתקפה ושמונה מהם כבר זוהו, בהם אישה. כ-60 חשודים נעצרו עד כה. "בכירים הסתירו מידע מודיעיני בכוונה"

בסרי לנקה נמשכת חקירת מתקפת הטרור בתחילת השבוע בכנסיות ובבתי מלון שבה נרצחו לפחות 359 בני אדם ועוד כ-500 נפצעו. בכיר בממשלה אמר הבוקר (יום ד') כי ככל הנראה המתקפה תוכננה במשך כמה שנים. בדיון בפרלמנט האשים לקשמן קיריאלה, יו"ר הפרלמנט, גורמי מודיעין בכך שלא העבירו את המידע שהיה בידיהם שהתריע מפני הפיגועים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

"כמה אנשי מודיעין בכירים הסתירו את המידע המודיעיני בכוונה. המידע היה קיים, אבל גורמי ביטחון בכירים לא נקטו בפעולות המתאימות", הוא אמר. שני גורמים המקורבים לנשיא אמרו שהוא ביקש משר ההגנה וממפקד המשטרה להתפטר מתפקידם.

 

 

סגן שר ההגנה אמר שתשעה מחבלים היו מעורבים במתקפה, ושמונה מהם כבר זוהו. בין המחבלים הייתה גם אישה אחת. עד כה עצרו הרשויות כ-60 חשודים במעורבות בפיגועים. הבוקר ערכו כוחות מיוחדים פיצוץ מבוקר של מטען שנמצא באופנוע סמוך לקולנוע "סבוי" שבבירה קולומבו. לא היו נפגעים.

 

מתקפת הטרור בסרי לנקה – העדכונים האחרונים:

השוטרים הגיעו, אשת המחבל התפוצצה עם הילדים

דאעש: אלה המחבלים שתקפו בסרי לנקה

מחבל תועד נכנס לכנסייה עם תיק – ומתפוצץ

 

אתמול הודיע סגן שר ההגנה כי הפיגועים הם תגובה לטבח בשני המסגדים בעיר קרייסטצ'רץ' בניו זילנד בחודש שעבר, בהם נרצחו 50 בני אדם. "החקירות הראשוניות חשפו שמה שקרה בסרי לנקה נעשה בתגובה למתקפה נגד מוסלמים בקרייסטצ'רץ'", הוא אמר בפרלמנט. עם זאת, בניו זילנד אמרו שלא ידוע להם על קשר בין המקרים. הבוקר אמר השר לפיתוח אזורי בממשלת סרי לנקה כי ככל הנראה המתקפה תוכננה "במשך שבע או שמונה שנים".

סרי לנקה מתקפת טרור קולומבו (צילום: AFP)
כוחות ביטחון בקולומבו(צילום: AFP)

סרי לנקה מתקפת טרור קולומבו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: AP)
קורבנות נטמנו בהלוויות המוניות(צילום: AP)

מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

דאעש קיבל אתמול אחריות על סדרת הפיגועים. בהודעה שנמסרה בסוכנות הידיעות "אעמאק", שופר התעמולה של הארגון, נכתב כי "מבצעי המתקפה שכוונה נגד אזרחי מדינות החברות בקואליציה ונוצרים בסרי לנקה הם לוחמים מהמדינה האיסלאמית". הארגון פרסם גם את שמותיהם לכאורה של שבעה מחבלים שפוצצו את עצמם בכנסיות, בבתי מלון ובאתרים נוספים בקולומבו ומחוצה לה, והתפאר בכך שפגעו ב"צלבנים", רבים מהם נוצרים אזרחי מדינות במערב. הארגון גם פרסם תמונה שבה נראים לכאורה שמונה מחבלים שלדבריו היו חלק מהמתקפה.

 

ראש ממשלת סרי לנקה, רניל ויקרמסינגה, חשף אתמול אחר הצהריים פרטים חדשים על המתקפה. הוא סיפר כי חלק מהמחבלים המתאבדים נסעו לחו"ל ואז חזרו לסרי לנקה, וכי הרשויות בארצו מעריכות שייתכן שהיו "קשרים מסוימים" בין המחבלים לבין דאעש. שלשום, נזכיר, הודיעה סרי לנקה כי להערכתה הארגון המוסלמי המקומי "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית" הוא שביצע את הפיגועים. זהו ארגון שנטען כי יש לו קשרים לדאעש. בעבר נודע הארגון רק במעורבות בניפוץ פסלי בודהה.

דאעש לכאורה מחבלים של מתקפת הטרור ב סרי לנקה ()
תמונת המחבלים שפרסם דאעש

 

מלון שנגרי לה טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים ()
מוקדי הפיגועים

אתמול טען ראש הממשלה ויקרמסינגה כי אזרחי סרי לנקה שנסעו לחו"ל, התגייסו לדאעש ואז חזרו למדינה נמצאים תחת פיקוח. לדבריו ייתכן כי מה שהניע את המחבלים לצאת לפיגועים היה טבח המסגדים נגד מוסלמים בקרייסטצ'רץ' שבניו זילנד. הוא הזהיר כי ייתכן שיש עוד מחבלים וחומרי נפץ שטרם נתפסו, וכי עלולים להתרחש פיגועים נוספים.

 

ראש הממשלה גם אישר כי ארצו קיבלה מהודו מודיעין ספציפי על הפיגועים הצפויים. גורמים סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הודו העבירה לסרי לנקה התרעה על הפיגועים גם שעות אחדות לפני שהתרחשו. ויקרמסינגה סיפר גם כי ניסיון לבצע פיגוע במלון רביעי, מעבר לשלושה שהותקפו, נכשל.

 

בדברים שאמר לכתבים דחה ראש הממשלה ויקרמסינגה את הטענות כי "חילוקי הדעות" בינו לבין הנשיא מייתריפלה סיריסנה אפשרו את ביצוע הפיגועים. אנשיו של ויקרמסינגה, המסוכסך עם הנשיא סיריסנה, טענו שלשום כי ראש הממשלה כלל לא עודכן על ההתרעה הראשונה על הפיגועים שהגיעה לסרי לנקה מהודו כבר ב-4 באפריל, שבועיים וחצי לפני שהתרחשו.

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים כנסיית סנט סבסטיאן נגומבו (צילום: AFP)
ההרס בכנסיית סנט סבסטיאן, שם התפוצץ אחד המחבלים(צילום: AFP)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:AP)
(צילום:AP)

ההרס בסרי לנקה לאחר מתקפת הטרור (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בסרי לנקה מופקדות רבות מסמכויות הביטחון בידי הנשיא, ולפי דיווחים סיריסנה אסר על ראש הממשלה ושריו להשתתף בפגישות של מועצת הביטחון, שבהן נמסרו תדריכים מודיעניים והתרעות דחופות. לכן הממשלה לא הייתה מודעת לדו"ח הביטחוני הקריטי מ-11 באפריל, שציטט את סוכנויות המודיעין שחוששות מפיגועים של ארגון הטרור האיסלאמיסטי "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית".

 

מתקפת הטרור ביום ראשון השבוע, נזכיר, נפתחה בשישה פיצוצים שאירעו כמעט במקביל בשישה אתרים שונים: כנסייה ושלושה בתי מלון בבירה קולומבו ושתי כנסיות בערים אחרות, נגומבו ובטיקלואה. כמה שעות אחר כך אירעו עוד שני פיצוצים בפרברי קולומבו – האחד באכסנייה, שם נהרגו שני בני אדם, והשני בסמוך לגשר.

 

נוסף על כך נהרגו שלושה שוטרים במהלך פשיטה על דירת מסתור של חשודים בפרברי קולומבו, כשיושבי הבית פוצצו חומרי נפץ כדי לחמוק ממעצר. בערב, שעות אחרי הפיצוץ האחרון, מצאה המשטרה מטען חבלה שהכיל 50 קילוגרם חומר נפץ קרוב לנמל התעופה המרכזי של הבירה קולומבו, בנדרנאיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:רויטרס
כוחות ביטחון בקולמבו אחרי המתקפה
צילום:רויטרס
מומלצים