שתף קטע נבחר

תקפו אזרחים ערבים ממניעים גזעניים - וייאסרו

קורן אלקיים וטמיר ברטל, שהיו חלק מקבוצת צעירים שתקפה לפני שנתיים אזרחים ערבים ברחובות באר שבע, נידונו לשנת מאסר. לפי כתב האישום, מטרת הקבוצה הייתה לזרוע פחד באותם אזרחים שקיימו קשרים עם נשים יהודיות

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (ג') שנת מאסר על קורן אלקיים וטמיר ברטל, שהורשעו במספר עבירות אלימות שנבעו ממניע גזעני. השניים היו חלק מקבוצת צעירים שתקפה אזרחים ערבים ברחבי באר-שבע בין פברואר לאפריל 2017. בנוסף לעונש המאסר, גזר בית המשפט על השניים שמונה חודשי מאסר על תנאי, ופיצוי בסך 5,000 שקל לקורבנות.

 

אחד המותקפים לפני שנתיים ()
אחד המותקפים לפני שנתיים

במסגרת הסדר טיעון שנחתם בין הפרקליטות לאלקיים וברטל, הורשעו השניים בסיוע לניסיון תקיפה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזעני, חבלה במזיד ברכב מתוך מניע גזעני, נסיבות מחשידות בכוונת פריצה מתוך מניע גזעני והסתייעות ברכב לביצוע פשע.

 

 

על פי כתב האישום המתוקן, השניים היו מעורבים בארבע מקרים שונים בהם יחד עם צעירים יהודיים אחרים, הם תקפו ערבים ברחובות באר-שבע. המקרים המתוארים בכתב האישום מציירים תמונה ולפיה רצונם של החוליה הייתה לזרוע פחד באזרחים ערביים אשר מקיימים קשרים עם נשים יהודיות. אלקיים שימש בעיקר כנהג של החבורה, בעוד ברטל השתתף באירועים האלימים עצמם.

 

"בשים לב ליחסים השבריריים בין יהודים וערבים בישראל, לעבירות כאלה יש פוטנציאל נפיץ והרסני במיוחד ללכידות החברתית, שבלעדיה אין מדינה יכולה להתקיים בשלום ובשגשוג" כתבו הרכב השופטים בראשותו של השופט נתן זלוצובר בהחלטתם. עם זאת, ציינו השופטים כי בין היתר, בשל גילם הצעיר של הנאשמים בעת ביצוע העבירה - אלקיים היה בן 20 וברטל בן 18 - ראוי לגזור על הנאשמים עונש הנמצא בתחתיתו של מתחם העונש ההולם.

 

התוקפים ביקשו מצית - והתנפלו

מ', אחד מהמותקפים, שהה ברכבו יחד עם נערה יהודייה בחנייה ליד אצטדיון "טרנר" בבאר שבע. הוא סיפר ל-ynet לפני כשנתיים כי הנאשמים בתקיפה ביקשו ממנו מצית ולאחר מכן התנפלו עליו. "ניגשו אליי שני בחורים דתיים וביקשו ממני מצית. כשאמרתי 'כן' הם הבחינו במבטא שלי. כשהם גילו שאני ערבי הם הלכו ואחרי רבע שעה חזרו שלושה בחורים רעולי פנים, שברו את הזכוכית ברכב שלי והתחילו לתת לי מכות בראש עם ברזלים או דוקרנים".

חלק מהנאשמים בזמן הארכת מעצרם לפני כשנתיים (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
חלק מהנאשמים בזמן הארכת מעצרם לפני כשנתיים(צילום: הרצל יוסף)

"ידעתי שעשו לי את זה רק בגלל שאני ערבי", תיאר והדגיש כי לא הייתה שום התגרות מצידו. "לא נתתי להם מילה לא במקום. כשהרביצו לי אמרו לי 'אתה חושב את עצמך בן של מלך', ואז קראו 'תהרגו אותו, זה ערבי מסריח'. אז גם זיהיתי את הקול של הבחור שביקש ממני אש. לא הבנתי למה הם עשו לי את זה, מעולם לא הזקתי למישהו".

 

שישה צעירים, בני 17-20 מבאר שבע, היו מעורבים בתקיפה. לפני כחצי שנה גזר בית המשפט חמש וחצי שנות מאסר על רז עמיצור, אחד הנאשמים המרכזיים בפרשה. עמיצור הודה והורשע במסגרת הסדר הטיעון בעבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, תקיפה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזעני ופציעה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזעני. בכתב האישום המתוקן צוין כי עמיצור דקר באמצעות סכין את אחד הקורבנות, ויחד עם אחרים תקף במוט ובפטיש כמה בני מיעוטים.  

 

 

לשלושה נאשמים אחרים נמחקה ההרשעה והם נידונו לשעות שירות לציבור. בעניינו של נאשם נוסף, שרון דזאנשוילי, נחתם הסדר טיעון ונגזרו עליו 450 שעות שירות לציבור.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים