שתף קטע נבחר

נתניהו: בית המשפט אינו כל-יכול, נעביר חוקים שנפסלו בעבר

ראש הממשלה אישר הערב את הדיווח ב-ynet כי בכוונתו להעביר בכנסת חוקים שנפסלו בידי בג"ץ. הוא הבהיר כי יעביר את חוק גירוש משפחות מחבלים, עונש מוות למחבלים וחוק להוצאת מסתננים: "אני נחוש לפעול ללא מורא למענכם, אזרחי ישראל. זאת הסיבה שבחרתם בי"

בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
"בית המשפט אינו כל-יכול". נתניהו(צילום: אמיל סלמן)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר הערב (יום ב') את הדיווח ב-ynet על התחייבות להעביר חוקים שנפסלו בידי בג"ץ. "המדיניות שלי תמיד הייתה לשמור על בית משפט חזק ועצמאי - אך אין זה אומר בית משפט שהוא כל-יכול". נתניהו אמר כי יעביר את חוק גירוש משפחות מחבלים, עונש מוות למחבלים וחוק להוצאת מסתננים.

 

"בתקשורת מתפרסמות הדלפות מגמתיות ופרשנויות מעוותות שכוללות הצעות לא נכונות. כל זה נעשה כדי לזרוע פחד ולמנוע שינויים כלשהם, במטרה לבלום את השבת האיזון הדרוש בין הרשויות בישראל", אמר נתניהו.

 

לדברי ראש הממשלה, "האיזון הזה דרוש כדי להעביר חוקים שנפסלו או עוכבו בעבר. אלה חוקים שהציבור מצפה מאיתנו להעביר: גירוש משפחות מחבלים, עונש מוות למחבלים וחוק להוצאת מסתננים. אני נחוש לפעול ללא מורא למענכם, אזרחי ישראל. זאת הסיבה שבחרתם בי".

נתניהו דורש לחוקק חוק להוצאת מסתננים. תמונת ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו דורש לחוקק חוק להוצאת מסתננים. תמונת ארכיון(צילום: רויטרס)

מוקדם יותר, התייחס גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לסוגיית עונש מוות למחבלים, ואמר כי ישראל ביתנו והליכוד הגיעו ל"עמק השווה" בנושא, במסגרת המשא ומתן הקואליציוני להרכבת ממשלת נתניהו החמישית. "הליכוד התחייב לחוקק את זה בקריאה שנייה ושלישית בתוך חצי שנה", אמר ליברמן במסיבת העיתונאים שבה הציג את דרישותיו במו"מ.

 

זמן קצר לאחר מכן נשא במליאת הכנסת יו"ר כחול לבן בני גנץ את נאום הבכורה שלו כחבר כנסת, ותקף את נתניהו ברקע הדיווחים על כוונה לקדם את פסקת ההתגברות וחוק החסינות. "כמות החשדות שמנסים להדחיק באמצעות הסכמים פוליטיים, מעידים כי שלטון החוק אינו מעניין כלל את העומד בראשה של הממשלה הקיימת ושל זו המסתמנת. כמות המאמצים המוקדשים לקידום פסקת ההתגברות וחוק החסינות כדי לכונן לו קואליציה של מבצר משפטי, מעידה כי הוא, נתניהו, מציב עצמו לפני הכל", אמר גנץ. הוא הזהיר גם כי ישראל עלולה למצוא עצמה ב"ימים החשוכים ביותר שידעה".

  

 

ב-ynet פורסם הבוקר כי במסגרת המו"מ הקואליציוני, הוחלט בליכוד להכניס לנספח המשפטי שני חוקים שנפסלו בעבר על-ידי בית המשפט העליון: חוק גירוש משפחות מחבלים ואת חוק המסתננים. נתניהו דורש לחייב את כל השותפות הקואליציוניות לתמוך בחוקים אלה - שיאושרו לבסוף באמצעות חוק "פסקת ההתגברות" המורחבת.

 

בספטמבר 2013 בג"ץ פסל את חוק המסתננים בהרכב מורחב של תשעה שופטים, לאחר שקבע כי "התיקון לחוק למניעת הסתננות המאפשר להחזיק במעצר שוהים לא חוקיים למשך עד 3 שנים אינו חוקתי ודינו להתבטל". בג"ץ קבע כי מדובר בפגיעה לא מידתית בזכות החוקתית לחירות.

 

גם חוק גירוש משפחות מחבלים שאושר בכנסת לא המשיך להליכי חקיקה סופיים מתוך חשש כי בג"ץ יפסול אותו. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התנגד בחריפות לחוק ואמר כי "קידום החוק לגירוש משפחות מחבלים הוא פגיעה של ממש במדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: EPA
מומלצים