שתף קטע נבחר

טרה ביקשה העלאה נוספת במחירי מוצרי החלב שבפיקוח

אחרי שבג"ץ אישר העלאה של 3.4% במחירים המפוקחים ואחרי שכבר ייקרה מוצרי חלב שאינם בפיקוח, טרה פנתה לוועדת המחירים בבקשה: תנו לנו לייקר עוד יותר את מוצרי החלב. במקביל המאפיות הגישו בקשה לייקר את הלחם שבפיקוח

טרה שוב רוצה להעלות מחירים: אחרי שבית המשפט חייב את שר האוצר משה כחלון לחתום על ייקור מוצרי החלב שבפיקוח, בעקבות עתירת תנובה לבג"ץ, נודע שלפני כשבועיים טרה ביקשה מוועדת המחירים לייקר את מוצרי החלב עוד יותר. במקביל, היום (ג') פנו המאפיות אנג'ל וברמן לבג"ץ במטרה לייקר ב-5% את מחירי הלחם המפוקח, שעלו לאחרונה בפברואר.

 

תנובה מסלימה את המאבק בכחלון: פנתה לעליון בדרישה להוציא לו צו בזיון ביהמ"ש

תנובה עתרה לבג"ץ: דורשת לייקר מוצרי חלב בפיקוח

מוצרי החלב בפיקוח יתייקרו ב-3.4%; תנובה: נדחה ההתייקרות לאחרי פסח

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

טרה שלחה מכתב לוועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות ובו בקשה שתתכנס על מנת לאשר התייקרות נוספת במחירי החלב. כיוון שההתייקרות הנוכחית שעל הפרק עדיין לא אושרה, הוועדה עדיין לא דנה בנושא, לא הוציאה פרוטוקול בנושא והוא כרגע לא עומד על הפרק. יחד עם זאת היא תיאלץ להתכנס.

 

לאחרונה פורסם שתנובה פנתה לבית המשפט העליון בדרישה להוציא לשר האוצר משה כחלון, צו בזיון בית המשפט. יומיים קודם לכן היועץ המשפטי לממשלה, הודיע לשר האוצר כי לא יוכל להגן על סירובו לחתום על צו עדכון מחירי החלב בפיקוח בהתאם להכרעת בג"ץ.

 

את העתירה הגישה תנובה ביולי (לצד עתירה של טרה בנושא דומה), אחרי שהיא וטרה העלו את מחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח, בעקבות סירובו של כחלון לייקר את המוצרים - התייקרות עליה המליצה ועדת המחירים בתחילת 2018. לפי ועדת המחירים, בשל הזמן שעבר מאז, מדובר כבר בהתייקרות של כ-6.6%.

 

הוועדה טענה שאם ההסכם של כחלון עם הרפתנים יוריד את מחירי החלב הגולמי, ניתן יהיה לייתר את העלאת המחירים. אך ההסכם, למרות שנחתם, לא יצא לפועל בשל התנגדויות של משרד החקלאות ותיקוני חקיקה נדרשים.

 

נלחמת לצאת מההפסדים

לאחרונה פורסם כי למחלבת טרה ימונה מנכ"ל חדש, יהודה פורטה, שיצטרך לנסות להעביר את המחלבה מהפסדים לרווחיות.

 

בשנתיים האחרונות העמיקו הפסדי החברה, ובעתירה שלה לבג"ץ ביקשה לעצור את התייקרות החלב הגולמי, בטענה שהיא מפסידה עשרות מיליוני שקלים בעקבות התייקרות החלב הגולמי ואי ייקור המוצרים המפוקחים בעקבותיו.

 

מחיר החלב הגולמי בישראל מפוקח ונקבע לפי נוסחה שמקורה בהוצאות המחלבות. מחירי מוצרי החלב שבפיקוח נקבעים בעקבות קביעת מחיר החלב הגולמי, על ידי ועדת מחירים משותפת למשרדי האוצר והחקלאות. בין השנים 2013 ל-2016, מחיר החלב הגולמי ירד מספר פעמים ועקב כך הוזלו מוצרי החלב שבפיקוח. הוכח שמוצרי חלב שהוצאו מפיקוח כמו קוטג', התייקרו במהלך השנים מעבר לעליות המחירים במוצרים המפוקחים.

 

המוצרים שבפיקוח הם חלב 1% ו-3% בקרטון ובשקית, שמנת חמוצה 15% ומתוקה 38%, אשל, גיל, גבינה לבנה 5% וגבינות עמק וגלבוע במעדנייה.

 

מוצר נוסף שמחירו נמצא תחת פיקוח המדינה הוא חמאה. החמאה של טרה נעלמה ממהדפים לפני למעלה מחצי שנה וקשה מאוד למצוא אותה מאז. לטענת טרה היא מייצרת חמאה לשוק המוסדי. לאחרונה זכתה במכרז לייבוא חמאה ללא מכס של המדינה.

 

תגובת טרה לא התקבלה עד למועד פרסום הידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים