שתף קטע נבחר

בעקבות גל השריפות רופאי איגוד הכוויות מתריעים: "לא ערוכים לאירוע רב נפגעים"

על רקע השריפות בימים האחרונים האיגוד הישראלי לכוויות מתריע: מדינת ישראל לא ערוכה להתמודדות עם אירוע כוויות רב נפגעים. לטענת הרופאים, קיים מחסור חמור במיטות לטיפול נמרץ בכוויות ואין בישראל אפילו מיטה אחת ייעודית לילדים

אזהרה מדאיגה של רופאי האיגוד הישראלי לכוויות: על רקע גל השריפות השבוע האיגוד הישראלי לכוויות בהסתדרות הרפואית מתריע הערב (שבת), מפני חוסר המוכנות של מדינת ישראל להתמודדות עם אירוע כוויות רב נפגעים.

 

רופאי האיגוד המתמודדים עם טיפול בנפגעי כוויות על בסיס יומי,  מזהירים כי המחסור בתקציבים ובמרכזי כוויות לא יאפשר טיפול מציל חיים במקרה של אסון עם נפגעים רבים במקביל.

 

מוקד שריפות אש חושך בלילה (צילום: אוהד צויגנברג )
כיבוי שריפות באזור תעוז(צילום: אוהד צויגנברג )

 

קיראו עוד על גל השריפות

גל השריפות: כביש 443 נפתח. שלושה נעצרו בחשד להצתות

מטוסים ו-40 צוותי כיבוי: שריפות גדולות בדרום ובשפלה

 

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית הדגיש כי כבר בשנת 2012, בעקבות אסון השריפה בכרמל, הוציא משרד הבריאות חוזר מקיף, בו הוצגה הכוונה להקים ארבעה מרכזי כוויות ארציים הכוללים מיטות טיפול נמרץ ייעודיות לטיפול בכוויות.

 

"עד היום למרבה הצער בחלוף 7 שנים הוקם רק מרכז כוויות אחד במדינת ישראל. מדובר בצורך לאומי חיוני ממדרגה ראשונה", אמר ד"ר כהן.

 

"אין מערך מתאים לקלוט את הנפגעים"

ד"ר ירון שהם, יו"ר האיגוד הישראלי לכוויות ומנהל יחידת הכוויות בסורוקה: "מדינת ישראל לא ערוכה להתמודדות עם אירוע כוויות רב נפגעים, מצבנו היום לוקה במחסור חמור בתשתיות ובתקציבים. אין לנו מערך גדול מספיק לטיפול בכוויות שיכול להתמודד עם תרחיש של קליטה וטיפול בנפגעי כוויות רבים במקביל".

 

לדבריו, עיקר הקושי הוא במספרן המדאיג והנמוך מאוד של מיטות טיפול נמרץ בכוויות במדינת ישראל. "עובדה זו אף פוגעת קשות באיכות הטיפול הרפואי בנפגעי כוויות מורכבים באופן יומיומי ולא רק בזמן חירום. המצב חמור ומטריד במיוחד לגבי ילדים, היות ובמדינת ישראל כיום אין אפילו מיטה אחת ייעודית לטיפול נמרץ בכוויות בקרב ילדים.

 

"אנחנו מתריעים היום כי אם חלילה בעקבות גל השריפות הנוכחי, או אירועים אחרים בעתיד, יתרחש אסון עם נפגעי כוויות רבים במקביל, לא נוכל לתת מענה רפואי הולם", הוסיף ד"ר שהם.

 

פרופ' יוסי חייק, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כוויות בשיבא וחבר האיגוד לכירורגיה פלסטית הוסיף: "כוויות הן פגיעה מורכבת אשר יכולה להחמיר ולגרום לנזק בשלב החריף או הממושך. יש לטפל בנפגע באופן מיידי באמצעות צוות מיומן ובעל ניסיון תוך שימוש במיטות ייעודיות, המאפשרות מתן טיפול נמרץ שמטרתו היא מניעת זיהומים וריפוי מהיר של הכוויה תוך שמירה על נוחות מרבית לנפגע".

 

תיעוד השריפה במבוא מודיעים:

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
גל השריפות. לא ערוכים לטפל בפצועי הכוויות
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים