שתף קטע נבחר

מתניהו אנגלמן נבחר למבקר המדינה: "נועץ שיניים ולא מוותר"

חברי הכנסת בחרו בהצבעה חשאית במנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה מתניהו אנגלמן, לתפקיד מבקר המדינה. מועמד הקואליציה נבחר ברוב של 67 תומכים מול 48 מתנגדים ויכהן בשבע השנים הקרובות בתפקיד. על אף הכישלון בהקמת הקואליציה, חברי "ישראל ביתנו" תמכו בו

 

 

חברי הכנסת בחרו היום (ב') במתניהו אנגלמן, מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, לרשת את השופט בדימוס יוסף שפירא בתפקיד מבקר המדינה. אנגלמן, שהוצע על-ידי הקואליציה לתפקיד, נבחר בהצבעה חשאית במליאה ברוב של 67 תומכים מול 48 מתנגדים, ויכהן בתפקיד בשבע השנים הקרובות. על אף שלא הוקמה קואליציה בסופו של דבר והכנסת פיזרה עצמה, ההצבעה נערכה כמתוכנן לקראת פרישתו של שפירא.

 

מתניהו אנגלמן  ()
מתניהו אנגלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לאנגלמן ובירך אותו על היבחרו לתפקיד. "אנשים התרשמו מהיושרה והמקצועיות שלך", אמר רה"מ. "אתה תעשה עבודה נהדרת ואני בטוח שתפעל לטובת המדינה ולטובת אזרחי ישראל - בלי שום שיקול אחר".

 

שר החינוך נפתלי בנט, שעבד עם אנגלמן במועצה להשכלה גבוהה, הוסיף כי "מתניהו אנגלמן הוא משרת ציבור במלוא מובן המילה. מתניהו הוכיח את עצמו כמנכ"ל המל"ג כאדם ערכי, מקצועי ומסור. אני מאחל לו הצלחה גדולה בתפקידו כמבקר המדינה".

 

מול אנגלמן הציעה האופוזיציה את האלוף במיל' גיורא רום. לראשונה זה עשרות שנים, אף אחד מבין המועמדים לא היה שופט בעברו. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע היום כי חברי מפלגתו יתמכו במועמדותו של אנגלמן. "עמדתנו ברורה, התחייבנו לליכוד לתמוך במועמד שלהם - מתניהו אנגלמן. אני מכיר היטב את המועמד השני, גיורא רום ומעריך מאוד את האיש, אבל אצלנו מילה זו מילה. בצורה ברורה נצביע למועמד הקואליציה".

 

בחירת מבקר המדינה במליאת הכנסת (צילום: עמית שאבי)
נתניהו אחרי ההצבעה החשאית במליאה(צילום: עמית שאבי)

בחירת מבקר המדינה במליאת הכנסת (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

אנגלמן משמש כמנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) מאז יוני 2018. הוא נחשב לאיש של נפתלי בנט, שר החינוך היוצא שמינה אותו לתפקיד. מאחורי המינויים, אז ועכשיו, עמד יועצו הבכיר של בנט, עו״ד עדן ביזמן, שדחף את המינוי מאחורי הקלעים מול ח״כ בצלאל סמוטריץ'. בתפקיד כמנכ"ל המל"ג הוביל אנגלמן, בין היתר, יחד עם בנט, את פתיחת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל.

 

קודם לכן, משנת 2010, כיהן אנגלמן כמשנה למנכ"ל הטכניון. בתחילת 2014 הוא מונה לתפקיד המנכ"ל. הוא שימש בעברו גם כמנכ"ל מ.מ. שהם, סמנכ"ל המכללה האקדמית להנדסה בירושלים ומנהל סניף ירושלים במשרד רואי החשבון "פאהן, קנה ושות'". אנגלמן בוגר תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה וחשבונאות, ובעל תואר שני בהצטיינות במינהל עסקים – שני התארים מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

 

מועמדותו של אנגלמן על-ידי סיעות הקואליציה הייתה מפתיעה במידת מה, כיוון שעד לרגע סגירת רשימת המועמדים, לפני כשבועיים, הציעה הקואליציה לתפקיד גם את עו"ד מיכל רוזנבוים. המועמדת המועדפת על החרדים קיבלה בתחילה את תמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו ונחשבה למובילה על פני אנגלמן, אולם ברגע האחרון ראש הממשלה החליט לסגת מהחלטתו והודיע לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי הוא מסיר את התמיכה בה.

מתניהו אנגלמן הוא בין המתמודדים לתפקיד מבקר המדינה ()

בתחקיר שפורסם ב-ynet על כהונתו כראש המל"ג, עלו עדויות של חברי המועצה על התנהלות כוחנית ובעייתית, על נטילת סמכויות באופן עקבי ובהיקף נרחב, ועל קדנציה שמאופיינת בסכסוכים עם עובדים ועם חברי הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת). מנגד, אחרים הסבירו שאנגלמן דוגל ומאמין בישירות ובחר להוביל תהליכים משמעותיים במועצה - בניגוד לדעתם של רבים מחבריה ומעובדיה.

 

"הוא נכנס כרוח סערה כדי לעשות הרבה שינויים", סיפר חבר מל"ג. "אנגלמן לקח לעצמו סמכויות נוספות והחליט מה כן יהיה או לא יהיה, בלי לשתף חברי מל"ג רלוונטיים. ההתנהלות שלו מאופיינת בכוחניות יתר. מצד שני הוא עשה סדר בהרבה דברים, אבל המחיר הוא לא קל. הוא לקח לעצמו סמכויות שהן לא רלוונטיות למנכ"ל המל"ג, אבל איכשהו זה התקבל", אמר.

נפתלי בנט בישיבת הממשלה האחרונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"אנגלמן היה נציגו של בנט במל"ג וניסה לרצות אותו"(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

"חלק מעובדי המל"ג נתקלו ביחס קשה ממנו", הוסיף חבר המל"ג. "בקרב חברי ות"ת התחושה היא קשה יותר, כי שם עובדים איתו יותר באינטנסיביות. הגיעו אליי מפה ומשם תחושות קשות של אנשים שעובדים במל"ג על יחס קשה. אני מאוד אשמח שהוא יהיה מבקר המדינה, כי ככה הוא ישחרר אותנו. יכול להיות שלתפקיד הזה הוא מתאים, כי הוא נועץ את שיניו בתפוח ולא מוותר".

 

חלק מחברי המועצה טענו כי אנגלמן תמך וקידם את פתיחת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, מהלך שהושלם סופו של דבר, כיוון שהיה חשוב לו לרצות את בנט ולהוציא לפועל את אחד המהלכים המזוהים ביותר עם כהונתו, וגם השנויים ביותר במחלוקת. "האיש הוא מאוד בעייתי", אמרו מקורות אחרים במל"ג. "הוא מונה בברכת שר החינוך בנט והיה פשוט נציגו במועצה, דבר שהוא חמור לכשעצמו. זה קרה בצורה מאוד ברורה. הוא מילא תפקיד פוליטי בתוך גוף שאמור להיות לא פוליטי. הוא היה אמור להיות משרת הציבור, ומה שהוא עשה זה שהוא דחף אג'נדות, וזה לא תפקידו".

 

מנגד, היו ששיבחו את פועלו בתפקיד, וסיפרו על אדם יסודי, חרוץ ורציני. "אני חושב שהוא אדם רציני מאוד, אקטיבי מאוד ולא מטייח", סיפר חבר מל"ג אחר. "הוא עושה את הדברים כפי שצריך, וגם בסוגיות הקשות הוא עושה את זה 'בפרצוף'. הוא אדם שמקבל אחריות, והוא מתמודד עם הסוגיות באשר הן. אני חושב שהוא נכנס לעניינים תוך זמן מאוד קצר, ולקח את המושכות לידיים בצורה מאוד רצינית ואחראית. הוא לא התבייש להגיד שאינו מבין בנושא מסוים, וביקש לפעמים ללמוד את הסוגיות יותר לעומק, ואני מאוד הערכתי את זה".

 

הערב איחל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לאנגלמן ואיחל לו הצלחה בתפקידו.

מטעם מנדלבליט נמסר כי "היועץ המשפטי לממשלה הדגיש את שיתוף הפעולה הפורה בין מערכות האכיפה למערכת הביקורת, שיתוף פעולה שיישמר ויימשך גם כעת, לטובת קידום שלטון החוק והמינהל התקין במערכות השלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים