שתף קטע נבחר

הרב קבע: משפחה להט"בית זה לא נורמלי - ונטש את האולפן

במרכז הרפורמי לדת ומדינה פנו בדרישה דחופה לשר המשפטים להעמיד לדין את הרבנים המסיתים נגד הלהט"ב, ובאולפן טען ראש תנועת "חזון" דברים קשים נגד חברי הקהילה הגאה. כשהתבקש יו"ר "חברותא - הומואים דתיים" להגיב, בחר הרב דרור לנטוש באמצע הריאיון, וסירב להאזין לדברים

 

קמפיין "האומץ להיות נורמאלי" ממשיך להלהיט את הרוחות – וארגוני זכויות אדם פונים לשר המשפטים החדש בדרישה: העמד לדין משמעתי את רבני הערים בגין התבטאויות חמורות, כדבריהם, נגד קהילת הלהט"ב.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >> 

 

במכתב שהוציאו היום (ה') במרכז הרפורמי לדת ומדינה, מבקשים הפונים משר המשפטים, אמיר אוחנה, בעצמו חבר בקהילה הגאה - לבחון את העמדתם לדין משמעתי של רבני ערים בעקבות שורה של התבטאויות לאורך השנים, כנושאי משרות ציבוריות, נגד קהילת הלהט"ב ומצעדי הגאווה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

לאכול חלב זה מוסרי: כללים לבחינת כשרות המזון שלכם

 

במכתב מפורטות הערות - לטענת הפונים "מסיתות ופוגעניות" - מצד רב העיר ירושלים, הראשון לציון והרב הראשי לשעבר משה עמאר; רב העיר ירושלים וחבר מועצת הרבנות הראשית, אריה שטרן; רבה של צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית שמואל אליהו, הרב של קריית שמונה, צפניה דרורי ואחרים.

 

"ההגדרה של 'נורמלי' זה לא חריג"

הרב דרור אריה, מראשי תנועת "חזון", טען בראיון לאולפן ynet כי "הרוב הנורמלי במדינה רוצה משפחה נורמטיבית", וכי "אנחנו יוצאים נגד הניסיון לשנות את הנורמות בחברה הישראלית", כדבריו – וקרא לציבור לצאת להפגין נגד מצעד הגאווה הירושלמי שיתקיים היום (ה').

 

כשהתבקש דניאל יונס, מראשי עמותת "חברותא – הומואים דתיים" להגיב לדברים הקשים שנאמרו באולפן, בחר הרב דרור לנטוש באמצע הריאיון, לדבריו, כדי לא להיכנס לעימות, וסירב להאזין לדברים.

 

הרב דרור אריה נטש את האולפן ()
הרב דרור אריה נטש את האולפן

 

"אנחנו קוראים לאנשים לצאת לתמוך בערך המשפחה הבריאה, הנורמטיבית – אבא, אמא, משפחה", אמר. "ההגדרה של 'נורמלי' זה לא חריג. רוב המשפחות בישראל הן אבא, ואמא וילדים. ההגדרה הברורה והפשוטה שככה נולדים ילדים, ככה בונים משפחות. מחקרים היום מוכיחים שילדים צריכים לגדול בסביבה שיש בה אבא ויש בה אמא".

 

יש מחקרים הפוכים לגמרי, אתה תתווכח עם ילדים שגדלו וצמחו במשפחה של שני אבות או שתי אמהות, או במשפחות חד-הוריות, וצמחו לתפארת?

"התורה היא בוודאי תורת חיים, ואנחנו הולכים לקבל אותה עוד מעט מחדש (בחג השבועות). בתורה כתובים חוקים שהפכו לנורמה של כלל האנושות – לא תנאף ולא תרצח. יש כאלה היום שרוצים לשנות את הנורמה, ואומרים שאולי פוליאמוריה זה בסדר... מבחינה מחקרית, אוניברסיטת טקסס פירסמה לא מזמן שילדים שגדלו במשפחות חד-הוריות סבלו נזקים מאוד חריפים – נטייה לאובדנות, לפשיעה".

 

אנשים התאבדו גם כשהם נולדו לאמא ואבא.

"במדינת ההלכה הפוסט-מודרניסטית מותר כנראה רק להגיד דעה אחת שמיישרת קו... אנחנו מדברים על נורמות ועל דברים מאוד ברורים – אבא ואמא".

 

"הרבנים כבר מבינים שרוב האוכלוסייה נגדם"

יונס אמר בתגובה כי "הרב צריך לזכור שהוא לא רופא, ושישמור על גבולות הגזרה של המקצוע שלו. כבר עשרות שנים שהרופאים בכל העולם המערבי לא מגדירים הומוסקסואליות או לסביות כמחלה... יש לנו הרבה מול מה להתמודד ולעבוד, אבל אנחנו רוצים להישאר אופטימיים, ויש לנו הרבה סיבות לכך", הוסיף.

 

"אני חושב שהצעקה הזאת של 'חזון', ארגון שצץ משום מקום לפני כלום זמן, מעיד על המקום שבו הם נמצאים. הם מבינים שבהם בצד המפסיד, שרוב האוכלוסייה נגדם... מספר הדתיים והדתיות – לא הלהט"בים – שיבואו היום למצעד הירושלמי כמו בשנים הקודמות, רק יוכיח עד כמה הרכבת כבר יצאה מהתחנה".

 

יש איזשהו חשש שדווקא בגלל שהמספרים לטובתכם, אז הקיצוניים נהיים יותר קיצוניים?

"לצערי לפני 4 שנים התראיינתי ממש לפני תחילת המצעד ונשאלתי אם אני חושש, ואז אמרתי בביטחון מלא שאני לא חושש, ושאני חושב שזכותם של המפגינים מולנו לעמוד ולהפגין, וזה בסדר בגבולות הגזרה הברורים של החוק. לצערי פחות משעה אחר כך התבדיתי, ושירה בנקי נרצחה. אני יכול לבוא ולהגיד שאני בטוח בעצמי, אבל מספיק מטורף אחד שיבוא ויפעל אחרת".

 

הרחוב הירושלמי סובלני בדרך כלל, בחיים היומיומיים שלכם?

"אני חושב שכן. אני כנראה לא אלך עם דגל בעיר העתיקה וגם לא במאה שערים. אין לי אינטרס לבוא ולדחוף אצבע בעין של אף אחד. אבל בשכונות שבהן אנחנו גרים ובקהילות שאליהן אנו משתייכים, בהחלט יש קבלה הולכת וגדלה.

 

"צריך לזכור שגם תל אביב שאנחנו מכירים מהתקשורת היא לא בהכרח תל אביב. אנחנו שומעים על תקיפות על רקע להט"בופובי אפילו ממש ליד המרכז הגאה בתל אביב. אז צריך לזכור, שעם כל ההתקדמות, עדיין ה-קללה מספר-אחת בבתי ספר בישראל היא 'הומו', ועדיין אנשים נפגעים גם מילולית וגם פיזית על רקע להט"בופובי, ועדיין החוק מפלה אותנו".

 

הרבה נועה סתת, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה ומראשי קהילת הלהט"ב המעורבים ביוזמת המכתב, בירכה את השר אוחנה על תפקידו החדש. "בעת הזו ניתנת לו ההזדמנות והחובה לפעול נגד רבנים נושאי משרה הפועלים בניגוד לדין המנהלי, ומשתמשים ביהדות על מנת להסית נגד הקהילה הגאה", אמרה. "בעוד ששרת המשפטים הקודמת אפשרה הסתה שלוחת רסן נגד הקהילה, אנו סמוכים ובטוחים כי השר אוחנה יפעל בהתאם לחוק, ויעמיד את הרבנים לדין משמעתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים