שתף קטע נבחר

אושרה ייצוגית נגד תנובה: תמחרה גבינה צהובה ביוקר וגרפה 235 מיליון שקל

המועצה לצרכנות טענה שתנובה גבתה מחיר מופרז על גבינה צהובה תוך ניצול מעמדה כמונופול. מאז הוסר הפיקוח על גבינה צהובה ארוזה ב-2007 תנובה העלתה את מחירה עד ל-117% יותר ממחיר הגבינה במשקל שנותר בפיקוח של המדינה

בית-המשפט המחוזי תל אביב-יפו אישר היום (א') את בקשת המועצה לצרכנות לתביעה ייצוגית נגד תנובה, בטענה שייקרה גבינה צהובה ארוזה אחרי שיצאה מפיקוח ב-2007, עד כדי כך שהפער בינה לבין גבינה צהובה במשקל שכן נותרה בפיקוח הגיע ל-117%. הבקשה לתביעה הוגשה ב-2014 ומתייחסת לשנים בהן תנובה היתה בשליטת אייפקס.

 

 

  

לא מפחדים: עלייה בצריכה של מוצרים עתירי שומן

"מכונת הפריסה נשברה": מחסור זמני בגבינה צהובה פרוסה

תנובה צונחת בשוק החלב. המנכ"ל: "אני לא מקדש את נתח השוק, יתכן שהוא ימשיך לרדת"

 

התביעה אותה הגיש משרד עו"ד גיל רון, קינן ושות', מבוססת על חוות דעת כלכלית של פרופסור יוסי שפיגל, מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, ממנה עולה כי הרווח העודף של תנובה עומד על כ-235 מיליון שקל. זהו הסכום שהמועצה לצרכנות תובעת עבור ציבור הצרכנים. סכום זה איננו מביא בחשבון ריבית או הצמדה.

  (צילום: טופאץ)
גבינה צהובה של תנובה(צילום: טופאץ)
 

בהחלטתו קבע בית המשפט כי "קיימת אפשרות סבירה שתתקבל הטענה כי תנובה גבתה מחירים בלתי הוגנים עבור הגבינות הצהובות הארוזות בתקופה הרלוונטית ובכך ניצלה את מעמדה כמונופול".

 

בדרך כלל, כשתביעה מאושרת כייצוגית - דומה הדבר לכך שהתביעה מתקבלת, שכן שני הצדדים לרוב מגיעים לפשרה שלעיתים קרובות מטרתה להביא לפיצוי מסוים לציבור הצרכנים.

 

תביעה חשובה למלחמה ביוקר המחייה

הגבינות הכלולות בתביעה הינן גבינת עמק (200 גרם ו-400 גרם), גלבוע, גוש חלב וטל העמק. בין השנים 2007-2013 ציבור הצרכנים שילם על הגבינות הצהובות באריזה (הכלולות בתביעה) סך של כ-1.3 מיליארד שקל. 

 

בית המשפט חייב את תנובה לשלם למועצה לצרכנות את הוצאות הבקשה וכן שכר טרחת עו"ד בסך 100 אלף שקל בתוספת מע"מ.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר מרום מסר: "זוהי תוצאה יוצאת דופן בחשיבותה למען הצרכנים בישראל, המחזקת את פעולות המועצה בהגנתה על הצרכנים. התביעה הזו חשובה במלחמה ביוקר המחייה של המועצה לצרכנות ומשרד הכלכלה העומד על סדר היום הציבורי.

 

שר הכלכלה, ח"כ אלי כהן מסר כי הוא "מברך על קביעה חשובה זו של בית המשפט, דבר שיסייע במיגור התופעות של מחירים מופרזים, במיוחד כשמדובר על מוצרי צריכה בסיסים ועל מונופול".

 

מתנובה נמסר: ״תנובה לומדת את ההחלטה״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים