שתף קטע נבחר

תעלומה איטלקית: מדוע יהודים העדיפו להתחתן בערב פסח

כתובה עתיקה שהתגלתה לאחרונה בפירנצה, ומוצעת בימים אלה למכירה פומבית, חשפה מנהג קדום של יהדות איטליה להשיא רבים מבני הקהילה דווקא באחד הימים הכי לחוצים בשנה. התגלית הפכה לחידה בקרב אוצרי העתיקות במדינה, עד שרב העיר רומא, שחקר את הנושא, פענח את התעלומה

הכתובה (צילום: באדיבות הקהילה היהודית)
הכתובה המפוארת(צילום: באדיבות הקהילה היהודית)

 

מה עושים עשרות זוגות בחתונה המונית ערב חג הפסח? כתובה עתיקה שהתגלתה לאחרונה בפירנצה, ומוצעת בימים אלה למכירה פומבית, חשפה מנהג קדום של יהדות איטליה להשיא רבים מבני ובנות הקהילה דווקא באחד הרגעים הכי לחוצים של השנה, ליל בדיקת חמץ. התגלית הפכה לחידה בקרב אוצרי העתיקות במדינה, עד שרב העיר רומא, שחקר את הנושא, פענח את התעלומה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >> 

 

הכול החל בכתובה מפוארת מלפני 317 שנים שהתגלתה באקראי בארכיב של ארגון יהודי בפירנצה. יריעת הקלף שעליה היא נכתבה קושטה בעיטורים צבעוניים עם נגיעות זהב, ובציורים נפלאים של חתן וכלה בבגדים איטלקיים חגיגיים, לצד איורים של אריות וסוסים אציליים. ואולם מה שלכד את עיניי החוקרים היה דווקא תאריך החתונה - י"ד בניסן ה'תס"ב, 12 באפריל 1702, יממה לפני ליל הסדר.

 

חתונה המונית

מדוע נישאו החתן שלמה מנחם בן היקר שמואל מאיר מאורבינו, והכלה בונינא בת רפאל - דווקא בערב חג הפסח? ומי בכלל מתחתן ביום כזה? רבה של רומא וסגן נשיא ועידת רבני אירופה, הרב שמואל די סייני, נדרש לנושא וסיפר כי מזה כמה שנים הוא חוקר את התופעה ולפיה הקהילה היהודית המקומית נהגה לרכז כמות גדולה של מועמדים לנישואין, ולערוך את חופתם וסעודת המצווה דווקא בתאריך זה.

 

הכתובה (צילום: באדיבות הקהילה היהודית)
הכתובה מרשימה, אבל פסח זה תאריך זול(צילום: באדיבות הקהילה היהודית)

 

"הופתעתי מאוד", אמר, "אבל לפי המחקר שעשיתי היה נהוג כך מכיוון שזהו היום האחרון שלפני ספירת העומר (תקופה שבה מאמצים מנהגי אבלות ואין מקיימים חתונות – ק"נ) וכן בגלל הדלות והעניות שהביאו לכך שיוכלו לנצל את החמץ שברשותם לסעודה" (במקום שייזרק ויישרף לקראת החג).

 

"אבל אם עד עתה חשבתי שזה היה רק ברומא, הנה אני מתוודע כעת כי גם בפירנצה ובאורבינו ערכו חתונות בערב פסח", הוסיף הרב די סייני. "אני מעריך שחופות אלו נערכו בערב, כלומר ליל בדיקת חמץ, ולא ביום י"ד בניסן עצמו".

 

 

הכתובה המפוארת שהתגלתה בפירנצה, כתובה על גבי קלף מעוטר, היא גדולה ומרשימה במיוחד, ולכן הועברה על ידי הארגון היהודי שבארכיבו היא נמצאה אל בית המכירות הבינלאומי "קינג דויד". המסמך העתיק יועמד למכירה פומבית בימים הקרובים במחיר התחלתי של 20 אלף דולר, וההערכה היא כי תימכר בכ-50-40 אלף דולרים.

 

ריכזו חתונות דוקא בערב פסח. רבה של רומא, הרב שמואל די סייני בהיכל בית הכנסת הגדול ברומא (צילום: משה פרידמן)
ריכזו חתונות דוקא בערב פסח. רבה של רומא, הרב שמואל די סייני, בהיכל בית הכנסת הגדול ברומא(צילום: משה פרידמן)

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות הקהילה היהודית
הכתובה המפוארת
צילום: באדיבות הקהילה היהודית
מומלצים