שתף קטע נבחר

מלחמת החמאה: איפה תקנו חמאה בזול?

שופרסל הודיעה כי תייבא חמאה הולנדית, שתימכר ב-7.60 שקלים ל-200 גרם, נמוך ממחיר הפיקוח ב-28 אגורות. עם זאת, ברמי לוי מוכרים חמאת תנובה באותו המחיר וברשתות רבות מוכרים חמאה בלגית ב-6.80 שקלים ל-200 גרם (ששופרסל מוכרת ביוקר) - כך שאין בשורה במחירים

מלחמת החמאה: רשת שופרסל הודיעה היום (ב') שתציע ללקוחותיה חמאה במחיר נמוך ממחיר הפיקוח. "החמאה צפויה להגיע למדפי הרשת במהלך חודש יולי", הודיעה הרשת. מדובר בחמאה מיובאת מהולנד מתוצרת Ets mathot.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

טרה זכתה במכרז ליבוא חמאה, האם הצרכנים יהנו מכך?

היבואנים יחויבו למכור חמאה מוזלת; טרה חזרה למכור חמאה לרשתות

משבר החמאה: "חוששים מהבאות, ערוכים עם פתרונות"

 

החמאה תימכר ב-7.60 שקלים ליחידה של 200 גרם, בעוד שמחיר הפיקוח עומד על 7.88 שקלים ל-200 גרם. עד לאחרונה, חמאה נמכרה ב-7.60 שקלים ל-200 גרם, אך המדינה העלתה את מחיריה בעקבות עליית מחירי החלב הגולמי.

   (צילום: מירב קריסטל)
שופרסל מוכרת כיום חמאת יבוא בשם Valio של וילי פוד במחיר גבוה. בתמונה: בשופרסל שלי, 16.90 שקל ל-200 גרם(צילום: מירב קריסטל)
 

למרות זאת, לא מדובר בבשורת מחיר גדולה, שכן ברשת רמי לוי שיווק השקמה מוכרים חמאת תנובה ב-7.60 שקלים ל-200 גרם - בדיוק כמו מחיר חמאת היבוא של שופרסל. ביינות ביתן, ויקטורי, רמי לוי מגה בעיר, מחסני השוק, קשת טעמים ושוק מהדרין נמכרת חמאה זולה אף יותר: חמאה בלגית Euro Butterביבוא של וילי פוד, שמתומחרת כעת ב-6.80 שקלים ל-200 גרם.

 

במחסני השוק למשל, מוכרים את החמאה הזאת כבר חודשיים וחצי ב-6.80 שקלים ל-200 גרם, כך שלא ברור איזו בשורה מבשרת כאן שופרסל בחמאת היבוא החדשה שלה.  

 

בנוסף, שופרסל מוכרת את Euro Butter ביבוא ב-11.90 שקל ל-250 גרם, כלומר: 9.52 שקלים ל-200 גרם - מחיר גבוה משאר הרשתות. באחת הרשתות אמרו ל-ynet: "אנחנו לא מרוויחים על חמאת Euro Butter ביבוא. בנוסף, היא נמכרת פחות מחמאת תנובה".

   ()

 

שאלנו את צביקה ויליגר, אחד מבעלי וילי פוד, האם הרשתות מרוויחות על החמאה שהוא מייבא. ויליגר אמר ל-ynet: "אנחנו אלה שמפסידים כסף על החמאה הזאת, אבל זה חלק מהאסטרטגיה שלנו, אנחנו מייבאים גם גבינה צהובה ומוכרים אותה בזול".

 

לא תמיד וילי פוד מכרה בזול: ב-2018, וילי פוד זכתה במכרז לייבוא חמאה במכסה של 500 טונות במסגרת הליך תחרותי והתחייבה למכור 80% ממנה. בפועל מכרה כ-100 טונות בלבד, במחיר גבוה מהמחיר לו התחייבה ל-100 גרם: 3.3 שקלים. בנוסף, היא מוכרת בימים אלה גם חמאה נוספת, חמאה פינית בשם ואליו, במחירים גבוהים. כך למשל, בשופרסל שלי מצאנו חפיסה של 200 גרם ב-16.90 שקל.

   ()
   

שופרסל הפסיקה לייבא חמאה - ועכשיו כשיש ביקוש, מחדשת את היבוא

שופרסל ייבאה בעבר חמאה ומכרה אותה תחת המותג הפרטי, אך הפסיקה את מכירת החמאה הזאת לפני כשנה, סמוך לפרוץ משבר החמאה - מחסור במוצר שהחל בסוף 2018.

 

במקביל, טרה הפסיקה לשווק חמאה לרשתות השיווק ואצל תנובה נוצרו מחסורים גדולים. כעת שופרסל חוזרת לייבא חמאה, עקב הצפי לרווחיות גבוהה מבעבר, כיוון שהמוצר הפך ליקר ונחשק.

חמאה שופרסל (צילום: שופרסל)
חמאה שופרסל(צילום: שופרסל)
 

החמאה שויקטורי מוכר בזול היא euro butter ()
החמאה הזולה של יינות ביתן, ויקטורי, מגה בעיר, מחסני השוק, קשת טעמים ושוק מהדרין: חמאה בלגית Euro Butter

המחסור יחמיר בקיץ

רשתות השיווק דיווחו לאחרונה שצרכנים החלו לאגור חמאה למרות הרגיעה במחסור, שהוחמר שוב בעקבות הרכישה המוגברת וצפוי להחמיר עוד בקיץ.

 

בנוסף, מועצת החלב הפחיתה את מכסות החלב הגולמי השנה ב-55 מיליון ליטר, בעקבות עודפי אבקות חלב שנצברו במתקני הייבוש בשנה שעברה. מקור העודפים הוא עלייה בביקושים מהציבור למוצרים עתירי שומן, כמו גבינות קשות, שמנת מתוקה, חמאה וכד'. כדי לספק את הביקושים לשומן, מועצת החלב הגדילה את מכסות החלב - אך לאחר הוצאת השומן לא נמצא ביקוש תואם לעודפי החלב, והוא עובר לייבוש.

 

בתחילת אפריל חילק משרד הכלכלה מכסה של 3,000 טונות ליבוא חמאה פטורה ממכס, שהייתה אמורה לכסות על המחסור, אך הסחורה לא הגיעה לשוק. המכסות ניתנו בתנאי שהחמאה תימכר במחיר החמאה המפוקחת. יבואנים טענו בעבר כי לא משתלם למכור חמאה במחיר המפוקח, על אף הפטור ממכס, כיוון שמחירי החמאה בעולם גבוהים. לטענתם, שופרסל ורמי ילוי יכולים למכור חמאה בזול, בגלל השליטה שלהם על המדפים. 

 

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל: "במסגרת מאמצי שופרסל להורדת יוקר המחייה בישראל באמצעות המותג הפרטי, זיהינו את הצורך והביקוש ההולך וגובר למוצרי חמאה ובחודשים האחרונים פעלנו ליבוא ישיר של חמאה הולנדית משובחת שתימכר לצרכנים במחיר נמוך ממחיר הפיקוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים