שתף קטע נבחר

המחסור בירוק: האנשים שנוסעים חצי מדינה בשביל קנאביס רפואי

משבר הקנאביס הרפואי בארץ מביא חולים לסף ייאוש – רבים מהם מתקשרים בכל בוקר אל כל בתי המרקחת בארץ בניסיון למצוא קנאביס רפואי במלאי. כשהם זוכים לתשובה חיובית הם מוכנים לנסוע שעות ארוכות בשביל הטיפול. "כשבית המרקחת השיב שיש לו נכנסתי לאוטו ונסעתי 3 שעות. קנאביס מחזיק אותי בחיים. הייתי מוכן לנסוע גם עד אילת", מתאר חולה

בשלושת החודשים האחרונים, מתחיל צביקה גולדברג את היום שלו ברוטינה מתסכלת. גולדברג אשר מטופל בקנאביס רפואי על רקע פוסט טראומה, מטלפן לכל בתי המרקחת שמספקים קנאביס רפואי  בארץ כדי לברר האם יש להם קנאביס במלאי. ברוב המוחץ של המקרים, סבב הטלפונים מסתיים במפח נפש. 

 

בתפנית מפתיעה, דווקא בשבוע שעבר התמזל מזלו והוא הצליח למצוא בית מרקחת אחד עם קנאביס במלאי, אלא שהוא נאלץ לבזבז כשלוש שעות בדרכים, מביתו בפתח תקווה עד בית המרקחת בירושלים, כדי להשיג את הטיפול.

 

"זו הייתה הפעם הראשונה בשלושת החודשים האחרונים שקיבלתי תשובה חיובית מבית מרקחת שיש את הקנאביס בהתאם למרשם שלי", מספר גולדברג, "בכיתי מאושר. הייתי מוכן לנסוע גם עד אילת כדי לקבל לקבל את הטיפול".

 

 

קנאביס (צילום: shutterstock)
קנאביס רפואי. מלאי בהתאם למרשם(צילום: shutterstock)

 

קראו עוד:

התפטרויות בכירים ומחסור בחומר: פארסת רפורמת הקנאביס בשיא

"תעזרו לבעלי לא לסבול ברגעי חייו האחרונים"

4 חודשים לרפורמת הקנאביס הרפואי: מחסור במלאי בבתי המרקחת

חולים טוענים: רפורמת הקנאביס מייקרת את הטיפול פי 3

 

 

 

"הקנאביס מונע ממני לשים קץ לחיי"

"כבר שלושה חודשים שאני בלי אספקה סדירה של התרופה. זה סיוט", מתאר גולדברג, "הרוקח שאל אותי אם התפללתי הבוקר כי זו השקית האחרונה. הוא הסכים לשים אותה בצד עד שאגיע. אני סובל מפוסט טראומה וקנאביס רפואי זה הטיפול היחיד שיעיל עבורי. הוא לא רק נותן לי שקט - הקנאביס מונע ממני לשים קץ לחיי".

 

גולדברג אינו לבד. כשלי רפורמת הקנאביס הרפואי גורמים למטופלים רבים להגיע לסף ייאוש. הרפורמה, אשר נועדה להקל על החולים לממש את הטיפול החיוני עשתה בדיוק את ההפך.

 

כבר חודשים ארוכים שמדפי בתי המרקחת ריקים כמעט לחלוטין מקנאביס, דבר שמציב את החולים התלויים במציאות קשה ומסתכלת.

   

"התחננתי שישמרו לי את השקית האחרונה"

ב', חולה סרטן בן 28 מחולון, המטופל ב-50 גרם של קנאביס רפואי בחודש, מתאר כי הוא נאלץ לנסוע מביתו עד בית מרקחת בחדרה כדי לרכוש את הטיפול, לדבריו, 5 שעות הלוך וחזור.

 

"בכל בוקר אני עושה סבב טלפונים לכל בתי המרקחת בארץ שמספקים קנאביס וכמעט תמיד אין מספיק במלאי. בשבוע שעבר, במזל מצאתי בית מרקחת בחדרה שהשיב שיש לו שקית אחרונה.

 

"התחננתי בפניהם שישמרו לי אותה. אפילו הצעתי להם שאשלם להם מראש. אמרתי להם שאני חולה סרטן פעיל ושאני מיואש. הם הסכימו ובאותו הרגע נכנסתי לאוטו והתנעתי".

  

 

קנאביס רפואי. חולים נואשים מאי זמינותו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קנאביס רפואי. חולים נואשים מאי זמינותו(צילום: shutterstock)

לדברי ב', גם בתי המרקחת הם קורבן של כשלי הרפורמה: "הרוקח סיפר לי שכל יום הם מקבלים עשרות טלפונים של חולים מתוסכלים. הם לא יכולים להתמודד עם כמות הפניות.

 

"קנאביס מחזיק אותי בחיים", מסכם ב', "בלי הקנאביס אני נאלץ לקחת משככי כאבים עם תופעות לוואי קשות. רפורמת משרד הבריאות הורידה אותי על הברכיים. זה אבסורד מה שעושים לאנשים חולים".

 

מנהריה עד לראשון לציון עבור קנאביס

דוד, חולה סרטן לשעבר המטופל בתרופה ביולוגית, מתאר כי הוא נאלץ לנסוע מביתו בנהריה עד לבית מרקחת בראשון לציון עבור הטיפול.

 

"אין לי אפילו מילה לתאר את המצב בארבעת החודשים האחרונים. זה פשוט בזיון", הוא מטיח, "כל יום אני עושה טלפונים לכל בתי המרקחת בארץ. אני גר בנהריה ואני מתקשר גם לבתי מרקחת בשדרות ואשקלון. עד לשם אני מוכן לנסוע בשביל התרופה. אין את הטיפול באף בית מרקחת. בשבוע שעבר, במזל, השיבו לי שיש קנאביס בבית מרקחת בראשון לציון. ברגע שהם אמרו לי שיש להם את הקנאביס במלאי יצאתי מהבית. יצאתי מהבית שלי בנהריה בסביבות השעה שתיים בצהריים ברכבת וחזרתי הביתה ב-11 בלילה. זו מידת הייאוש של החולים".

 

"לעצור את הרפורמה המזיקה"

יו"ר הסתדרות רוקחים, דוד פפו, מתאר כי בכל יום הוא מקבל כ-250 שיחות טלפונית מחולים המטופלים בקנאביס רפואי המבקשים לברר האם הטיפול קיים במלאי.

 

חוות קנאביס (צילום:shutterstock)
חולה: "הרפורמה הורידה אותי על הברכיים"(צילום:shutterstock)

 

בשבוע שעבר, הגיב משרד הבריאות לעתירת מטופלי הקנאביס הרפואי לבג"ץ ,הדורשים לעצור את הרפורמה. בתגובתו, טען משרד הבריאות כי המחסור בקנאביס רפואי נובע מעצירת אספקת הקנאביס על ידי חברת תיקון עולם.

 

"המחסור במוצרים בחברת תיקון עולם יצר מציאות שחייבה העברת עשרת אלפים מטופלים לספקים אחרים ודווקא מימוש הרפורמה יביא לכך שבעתיד אירוע מסוג זה פגיעתו תהיה פחותה בהרבה", נכתב בתשובת משרד הבריאות.

 

שופטי בג"ץ דחו את בקשת המטופלים לסעד זמני וקבעו כי הדיון בעתירה יתקיים בחודש ספטמבר.

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "באסדרה (רגולציה) הישנה היו רק ארבע נקודות חלוקה, כעת יש למעלה מ-60 בתי מרקחת פעילים ועוד גופים שעושים שינוע בחינם לבית המטופל.

 

"אצל המגדלים קיים מלאי שעשוי להספיק לכל המטופלים לתקופה של מספר חודשים. המשרד פועל על מנת לוודא כי מלאי זה ינותב לבתי המרקחת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
קנאביס. מחסור חמור
צילום: EPA
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים