שתף קטע נבחר

טלית קרועה ומכות: התפרעויות בכותל המערבי

מנכ"ל התנועה המסורתית הותקף, מתפללת מנשות הכותל הוכתה - ואישה חרדית ספגה אלימות: עימותים קשים בכותל המערבי בתפילת ראש חודש אב בין הזרמים הליברלים למתפללים חרדים. קטין נעצר ונשים עוכבו לחקירה

 

עימותים אלימים ברחבת הכותל המערבי: מנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, הותקף הבוקר (ו') באתר הקדוש בשעת התפילה החודשית של ארגון נשות הכותל. המשטרה עצרה קטין חרדי החשוד במעשה. גם מתפללת הוכתה בידיי צעירה חרדית ועוכבה. מנגד, דחפה אחת המתפללות אישה חרדית, שככל הנראה הפגינה נגד המניין הפמיניסטי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>   

 

 

בקרן למורשת הכותל מטילים את האחריות על נשות הכותל וטוענים כי הן הבריחו למקום ספר תורה בניגוד לחוק, תוך שהן מחביאות אותו בשירותים הציבוריים. האירועים האלימים בכותל מתרחשים בראש חודש אב, בעיצומם של ימי "בין המצרים" שבו מתאבל עם ישראל על חורבן בתי המקדש, שנגרם, בין היתר, בגלל שנאת חינם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

לפי המשטרה, במהלך שעות הבוקר בכותל המערבי נכנס מנכ"ל התנועה המסורתית אל תוך קבוצת חרדים כשהוא עטוף בטלית. הם, בתגובה, הקיפו אותו וקטין אחד תקף אותו באלימות, פגע בו - ונעצר. "המון חרדי מוסת ושונא הקיף אותי בדחיפות, בעיטות ויריקות, וקרע את הטלית מעליי", תיאר יזהר הס את המקרה. "הכיפה הושלכה לקרקע ונרמסה יחד עם הטלית תחת רגליהם. לשמחתי המשטרה זינקה הפעם על התוקפים, ועצרה אחד מהם".

 

הכותל הבוקר בתפילת
הכותל הבוקר בתפילת "נשות הכותל"(צילום: נשות הכותל)

 

כמה דקות לאחר מכן צעירה חרדית דחפה והכתה את אחת המתפללות מנשות הכותל. היא עוכבה על ידי המשטרה וזומנה לחקירה ליום ראשון. מנגד, כאמור, מאשרת המשטרה כי במקרה שלישי מתפללת מהקבוצה הפמיניסטית בשנות ה-70 לחייה דחפה אישה חרדית. השוטרים עיכבו גם אותה וגבו ממנה עדות.

 

הקרן למורשת הכותל: ספר תורה בשירותים

בקרן למורשת הכותל המערבי, המנהלת את האתר, תיארו "אירועים חמורים והפרות נהלים", וגינו "הן את הפרובוקציה של קבוצת נשות הכותל מדי ראש חודש - והן את האלימות החריפה שכנגד". בהודעה שפרסמה הקרן לאחר התפילה, נטען: "אותר ספר תורה שניסתה להחדיר קבוצת נשות הכותל לרחבת הכותל. הספר הגיע לילה קודם והוטמן בשירותים הציבוריים ברחבת הכותל המערבי, כדי להכניסו בהפרה בוטה של ההנחיות". מארגון נשות הכותל נמסר בתגובה: "לא היה ולא נברא".

 

בקרן, שבראשות רב הכותל שמואל רבינוביץ', הוסיפו ותיארו את האירועים מנקודת מבטו: "אחד הפעילים מקבוצת נשות הכותל שנכנס לתוך המון של צעירים חרדים, הותקף באלימות וחולץ על ידי משטרת ישראל. כמו כן, פעילה של נשות הכותל הסירה את כיסוי הראש של אישה אורתודוכסית וכנגד מחו נשים אורתודוכסיות נגדה. התוקפת האלימה קיבלה התקף חרדה וטופלה על ידי אנשי מד"א".

 

במקביל לעימותים השתתפו מאות מתפללים ומתפללות בתפילה אורתודוכסית בעזרות הנשים והגברים, בהם גם רבניות שבאו לחזק את המניין המסורתי מול נשות הכותל. קודם לכן הן שלחו אתמול מכתב לרב המקום, שבו דרשו את התערבותו על מנת לשמור על הסדר, "בתקווה שרב הכותל לא ימשוך ידיו מטיפול בדבר כי בנפשנו הדבר".

 

"מרכזות את כוונתנו באהבת חינם"

"נשות הכותל" מסרו: "תפילתנו היום היא לזכר חורבן בית המקדש אשר חרב משום שנאת חינם. למרות האלימות המופנית כאן כלפינו, אנחנו מרכזות את כוונתנו באהבת חינם, שהיא התשובה שלנו לבניית ירושלים והפיכתה לעיר שחוברה לה יחדיו".

 

הכותל הבוקר בתפילת
הכותל הבוקר בתפילת "נשות הכותל"(צילום: נשות הכותל)

 

יו"ר הנהלת "נשות הכותל", ענת הופמן, הוסיפה: "המניעים שלנו טהורים, אך למרות הרצון הכן שלנו בתפילה שמכבדת את המקום - אנו נאלצות להתמודד עם הסתה ושנאה נגדנו מצד גורמים קיצוניים שהשתלטו על הכותל. בשבילם ראש חודש אב איננו מועד לחשבון נפש, אלא מועד קרוב לבחירות הכלליות לכנסת. במקום לגשר על מחלוקות, משתלחים ופוגעים במי ששונה מהם. אנחנו קוראות שוב למשטרת ישראל לפעול בנחישות נגד הפורעים ולהגן על תפילתנו כחוק".

 

בצלאל זיני, ראש "המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל", מסר: "התנהלות המשטרה ואנשי הקרן למורשת הכותל היום ברחבה היא מחפירה ודורשת חקירה מיידית. רפורמיות שדוחפות ומציקות למתפללות ואפילו מורידות כיסוי ראש לנשים שבאות להתפלל! מעצר של ילדה מתפללת תמימה רק כדי 'לאזן את התמונה'! לא ייתכן שנשים שמגיעות לכותל צריכות להישמר מהתפרעויות והורדת כיסויי ראש כאילו היו במשטרים אפלים. את התשובות צריכים לתת רב הכותל ומפקד המחוז".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נשות הכותל
עימותים בכותל
צילום: נשות הכותל
מומלצים