שתף קטע נבחר

היועמ"ש לנשות הכותל: התפללו במתחם נפרד - או שתורחקו

היועץ המשפטי לממשלה קובע כי נשות הכותל לא יורשו עוד להתפלל ככל הנשים ברחבת הכותל המערבי, אלא רק במתחם נפרד ומגודר שיוקצה עבורן, ומבהיר כי אם יפרו את ההוראה - יסתכנו בהרחקה מהאתר הקדוש. מכתבי אזהרה הוצאו למתפללות - וגם למפגינות נגדן

ל-ynet נודע כי היועץ המשפטי לממשלה קובע כי נשות הכותל לא יורשו עוד להתפלל ככל הנשים ברחבת הכותל המערבי , אלא רק במתחם נפרד ומגודר שתקצה עבורן המשטרה והממונה במקום, ומבהיר כי אם יפרו את ההוראה הן יסתכנו בהרחקה מהאתר הקדוש. בכך מאמץ היועמ"ש פרשנות חדשה ומחמירה לפסיקת בית המשפט, שהתירה לקבוצת הנשים להתפלל ברחבה המרכזית ללא תנאי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

ההחלטה התקבלה בעקבות בקשת המשטרה והקרן למורשת הכותל להפריד בין מניין התפילה החודשי שמקיימות חברות הארגון לבין הנשים האחרות המבקרות במקום, על מנת למנוע חיכוך שעלול להביא לעימותים בין הצדדים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

אליהו וישו עלו לשמים: כשהמציאות פוגשת אמונה

 

במשטרה הסבירו כי המטרה העיקרית היא לאפשר את אבטחת נשות הכותל, אך אלו סירבו לתנאים וההגבלות החדשים, דרשו כי תינתן להן אפשרות להתפלל בכל מקום שירצו בעזרת הנשים ולא בתוך מה שהגדירו "מכלאות" - ודרשו את התערבות היועמ"ש.

 

מכתב אזהרה לכל הצדדים

בישיבה שהתקיימה באחרונה במשרד המשפטים, קיבלה המשנה ליועמ"ש (פלילי), עו"ד עמית מררי, את עמדת המשטרה ורב הכותל, לפיה אף שהדבר לא הוזכר בפסיקת בית המשפט, הממונה רשאי לקבוע הוראות כדי להבטיח את מימוש זכות התפילה יחד עם השמירה על הסדר הציבורי התקין ברחבה – ואלו יחייבו את כלל המתפללים.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בעקבות מסקנות הישיבה, שיגרה הבוקר (ד') הלשכה המשפטית במשרד לשרותי דת מכתבים הן לנשות הכותל והן לנשים המתנגדות להן, לקראת תפילת ראש חודש תמוז בשבוע הבא, בהם הן מוזהרות כי אם יפרו את החלטות הממונה - בין בתפילה של הארגון האחד מחוץ למתחם שהוגדר ובין בהפגנה רועשת של הקבוצה השנייה מולה - יוצאו נגדן צווי הרחקה מהמקום לתקופות ממושכות.

 

עו"ד חגי אברהמי, הממונה על הייעוץ המשפטי למשרד, הסביר במכתבו לארגוני הנשים כי ההוראות נועדו לשמור על קדושת הכותל ולהבטיח את מימוש זכות התפילה של כלל הציבור וכן שלא תהיה הפרה של האיסורים שבדין.

 

"הנחייה זו תקפה כלפי כולי עלמא", הדגיש היועמ"ש, "כל גורם שפעל בניגוד להוראות הממונה ובניגוד להסדרי התפילה ברחבת הכותל יהיה חשוף להפעלת הסמכויות הנתונות לממונה מכוח הדין".

 

עו"ד צפנת נורדמן ממשרד הראל ארנון, באת כוח ארגון "נשים למען הכותל", הביעה סיפוק מקביעת היועמ"ש וקראה לרב הכותל ולמשטרה לממש את צווי ההרחקה. לדבריה, נשות הכותל מפרות כבר שנים את החוק "בעזות מצח" (כלשונה) במטרה לייצר עימות, אף שאיש לא מונע מהן תפילה ככל אדם בכותל, תוך כיבוד מנהג המקום.

 

לטענת עו"ד נודרמן, בראש החודש האחרון חלה "הסלמה קשה" בהפרת החוק של נשות הכותל, כאשר סירבו להישמע להוראות המשטרה, פרצו ללב הרחבה ודחפו נשים אחרות שהיו באמצע התפילה.

 

היסטוריה של מאבק

את הכותל המערבי מנהלת מאז שחרורו בשנת 1967 הקרן למורשת הכותל - וכך קבוע בחוק. בגלל האופי הדתי של המקום והיותו מוקד תפילה, הוא אימץ עם השנים מנהגים שמרניים-יחסית, בדומה לבית כנסת: ברחבה המרכזית יש הפרדה בין המינים ונשים לא הורשו לקיים מצוות שמזוהות כ"גבריות", כמו הנחת תפילין והתעטפות בטלית.  

 

 

בסוף שנות השמונים התגבשה קבוצת "נשות הכותל", שדרשה חופש דת מוחלט בעזרת הנשים. הן יצאו למאבק ציבורי ומשפטי, שנמשך עד היום, כבר כמעט שלושים שנה. בינתיים הן מקיימות בכותל כול ראש חודש תפילה עם טליתות, תפילין וספרי תורה. בתחילה הן היו נבלמות משום שהפרו את מנהג המקום, אך כיום הפרשנות המשפטית המחייבת מתירה זאת. כעת, כאמור, מגביל היועמ"ש שוב את זכותן להתפלל כמנהגן, וקובע כי הדבר ייעשה רק במתחם נפרד ומגודר - בתוך עזרת הנשים.

 

עו"ד אורלי ארז לחובסקי, היועצת המשפטית של "נשות הכותל", בתגובה למכתב: "רב הכותל מוסמך לתת הוראות להבטחת האיסורים הקבועים בתקנות המקומות הקדושים. נשות הכותל לא הפרו שום איסור והן פועלות לאור פסיקת בית המשפט המחוזי מלפני 5 שנים, ולכן אין כל עילה להרחקתן מהכותל. אנו נדהמות מעזות המצח של רב הכותל - בגיבוי המשרד לשירותי דת - שתחת להרחיק את מי שמפריעות לתפילתן של נשות הכותל ונוקטות באלימות קשה נגדן מזה שנתיים ימים - מנסה לאיים על נשות הכותל המבקשות לממש את זכותן להתפלל כדרכן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל שטרית
נשות הכותל
צילום: דניאל שטרית
מומלצים