שתף קטע נבחר

סדקים ב-NRA: הצרות של לובי הנשק האמריקני

הלובי רב העוצמה שלט שנים בגבעת הקפיטול, וב-2016 השקיע 30 מיליון דולר בקמפיין של טראמפ. אבל מאז התרומות צנחו, הגירעון תפח לעשרות מיליונים, הנשיא התפטר בגלל פרשת בזבוזים ומין – וגם ערוץ הטלוויזיה נסגר. יש שמאמינים: "ה-NRA מעולם לא היה חלש יותר, זה הזמן לפעול"

בעודו מאבד תמיכה וסובל ממלחמות פנימיות, איגוד הרובאים הלאומי בארה"ב (NRA), לובי הנשק החזק שהכתיב במשך עשרות שנים את המדיניות של וושינגטון, ניצב בימים אלה מול מבחן כוח בעקבות שלושת אירועי הירי ההמוניים בקליפורניה, בטקסס ובאוהיו, שגבו בתוך שבוע את חייהם של 34 בני אדם. למרות זאת, רק מעטים מאמינים שהוא עומד להרפות, ולו במעט, את אחיזתו בקונגרס או בממשל טראמפ.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ארה
סחיטה על בזבוזים ועבירות מין. מנכ"ל ה-NRA, וויין לה פייר(צילום: AP, shutterstock)

הנשיא האמריקני טראמפ בוועידת איגוד הרובאים האמריקני (צילום: TNS)
טראמפ בכנס של הלובי. קיבל 30 מיליון דולר(צילום: TNS)

אחרי מסעות ההרג בפסטיבל השום של גילרוי, שבו נרצחו שלושה בני אדם, באל-פאסו שבטקסס, שם נורו למוות 22, ובדייטון שבאוהיו, שם איבדו את חייהם תשעה בני אדם, קרא הנשיא טראמפ לדמוקרטים ולרפובליקנים "להתאחד" כדי להנהיג בדיקות רקע קפדניות יותר לבעלי הנשק בארה"ב. אלא ששעות אחר כך, במקום לנצל את נאומו בבית הלבן כדי לומר שהוא רוצה שהקונגרס יילחם באלימות הנשק על-ידי הטלת הגבלות נוקשות יותר על מכירת כלי נשק, חזר טראמפ על מה שדמוקרטים רבים מציגים כדברי תעמולה ישנים שמפיץ ה-NRA.

 

"מחלות נפש ושנאה הן שלוחצות על ההדק, לא הרובה", אמר טראמפ – אמירה שמזכירה את דבריהם של רבים מהפעילים האמריקנים למען הזכות לשאת נשק. אלה מקפידים להדגיש כל העת ש"רובים לא הורגים אנשים – אנשים הם שהורגים אנשים".

ארה
תערוכת נשק בארה"ב. יש רפובליקנים שמשנים את דעתם(צילום: AFP)

ארה
(צילום: gettyimages)

הדמוקרטים, נזכיר, דורשים זה שנים להכניס שינויים בבדיקות הרקע לקוני הנשק, אבל הרפובליקנים – וה-NRA – התנגדו לכך באופן עקבי. בנאומו המשודר נמנע טראמפ מלחזור על הקריאה שהשמיע קודם לכן להחמיר את בדיקות הרקע. "אם הנשיא אינו מסוגל לדבר על כלי נשק כשהוא מדבר על אלימות הקשורה לכלי נשק – אפשר להבין שהנשיא נותר שבוי בידי לובי הנשק וה-NRA", אמרה יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי.

 

1.6 מיליון דולר בחצי שנה

ה-NRA הוא מקבוצות הלובי החזקות ביותר בהיסטוריה האמריקנית, ולמרות שורת משברים גדולים שעבר בחודשים האחרונים הוא עדיין נהנה מהשפעה אדירה בגבעת הקפיטול. במחצית הראשונה של 2019 לבדה השקיע הארגון 1.6 מיליון דולר בשידול חברי קונגרס למנוע חקיקה שתרחיב את בדיקות הרקע לאנשים המבקשים לרכוש כלי נשק. ה-NRA גם תמך בקמפיין הבחירות של טראמפ ב-2016 והשקיע כ-30 מיליון דולר כדי לסייע לבחירתו.

 

בשנה החולפת ידע האיגוד כמה טלטלות. הנשיא שלו, אוליבר נורת', הודח אחרי שהמנכ"ל זה 28 שנה, וויין לה פייר, טען שנורת' מנסה לסחוט אותו עם מידע מכפיש על בזבוז כספים ועבירות מין. בשבוע שעבר התפטרו שלושה מאנשי חבר המנהלים של האיגוד.

 

גם מצבו הכספי של הארגון מחמיר: התרומות שהוא מקבל פחתו ב-26 מיליון דולר – 21% – בין שנת 2016 לשנת 2017. בשנת 2017 דיווח ה-NRA על גירעון של 31.8 מיליון דולר, אחרי שהתמודד עם גירעון של 14.8 מיליון דולר בשנה שלפני כן, השנה שבה השקיע סכומי כסף גדולים כדי לסייע לטראמפ. בחודשים האחרונים גם סגר את ערוץ השידורים החיים המקוון שלו NRATV.

ארה
הנשיא המודח של ה-NRA אוליבר נורת'

"אם ה-NRA סבל אי פעם מנקודת חולשה – זה עכשיו", אמר השבוע פיט קינג, חבר קונגרס רפובליקני מתון, לעיתון The Hill. "הם חלשים יותר עכשיו. וכולנו, כולל הנשיא, צריכים לנצל את זה".

 

יש רפובליקנים שאכן עושים צעדים, גם אם קטנים, לעבר תמיכה ברפורמה. הסנאטור לינדזי גרהאם הודיע ביום שני השבוע כי ייקח חלק בקידום חקיקה שתאפשר לרשויות אכיפת החוק ולקרובי משפחה להוציא באופן זמני כלי נשק מידיהם של אנשים שהם חושדים כי עלולים לסכן את עצמם או אחרים.

 

הירי בארה"ב – עדכונים אחרונים:

 

אלא שרוב המחנה של טראמפ ממשיך לשתוק בכל הנוגע לרפורמות כגון הרחבת בדיקות הרקע או הטלת איסור על השימוש ברובי סער מסוגים המשמשים בצבא, כמו אלה ששימשו באירועי הירי בסוף השבוע האחרון.

 

כשטראמפ טען: "עליי הם פחות משפיעים"

בתחילת השנה אישר בית הנבחרים, הנשלט על-ידי הדמוקרטים, חוק הסוגר פרצה משפטית שאפשרה מסירת כלי נשק בלי בדיקות רקע במהלך תערוכות נשק או בין אנשים פרטיים. החוק מונח כעת על שולחנו של הסנאט, אבל מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל, שזוכה לדירוג A+ מה-NRA, מסרב לערוך הצבעה עליו. לא עוזרת העובדה שלפי סקרים, רוב האמריקנים תומכים בהרחבת בדיקות הנשק.

ארה
"מה הבעיה הנפשית של אמריקה?". תצוגת אופנה של תיקים וכלי נשק בכינוס השנתי של ה-NRA(צילום: רויטרס)

כמה מהמועמדים הדמוקרטים בבחירות לנשיאות ארה"ב, בהם סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן והסנאטור ברני סנדרס, הצטרפו השבוע למגנים את חוסר נכונות של מקונל לפעול וכמובן את מה שנתפש כהסכמה שבשתיקה מצד טראמפ. "טראמפ החליט לצדד ב-NRA, שהלוביסטים שלו ותורמי הקמפיין שלו שולטים במפלגה הרפובליקנית", אמר סנדרס. "בכל רחבי העולם אנשים מביטים בארה"ב ותוהים – מה קורה? מה הבעיה הנפשית שממנה סובלת אמריקה, שבגללה פעם אחר פעם אחר פעם אחר פעם אנחנו עדים לזוועה בלתי ניתנת לתיאור?".

 

ביום שני השבוע הודיע מקונל כי הטיל על שלושה סנאטורים רפובליקנים את המשימה לבחון פתרונות אפשריים ל"מעשי הרצח ההמוניים", אבל בהודעתו אפילו לא הוזכרו כלי הנשק.

ארה
"לנצל את ההזדמנות". מחאה של מתנגדי איגוד הרובאים(צילום: רויטרס)

אחרי הטבח בבית הספר התיכון בפרקלנד שבפלורידה ב-2018, שבו נרצחו 17 תלמידים ואנשי צוות, תקף טראמפ את חברי הקונגרס על כך שהם מאפשרים ל-NRA להשפיע עליהם כל כך והתגאה: "יש לו פחות השפעה עליי". אבל לאחר פגישה בדלתיים סגורות עם מנהיגי ה-NRA שינה טראמפ כיוון והצהיר שהזכויות החוקתיות האמריקניות נתונות ל"מצור" מצד הדמוקרטים.

 

ביום שני השבוע בירך ה-NRA על קריאתו של טראמפ לטפל ב"סיבות הבסיסיות" לאירועי האלימות האחרונים. "עמדתו של ה-NRA זה שנים היא שמי שנקבע כי נשקפת מהם סכנה לעצמם או לאחרים אינם צריכים לקבל גישה לכלי נשק", נכתב בהודעת הלובי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, shutterstock
המנכ"ל לה פייר. הגירעון תופח
צילום: AP, shutterstock
מומלצים