שתף קטע נבחר

עוד כיבוש לאסד: מתקרב לעיר שאיבד ב-2012

כוחותיו של נשיא סוריה כבשו כפר חשוב קרוב לחאן שייחון ולכביש המהיר בין דמשק לחאלב. כבר יותר מ-2,000 הרוגים בקרב על אידליב

כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אסד השתלטו היום (א') על כפר חשוב במחוז אידליב שבצפון-מערב המדינה, מחוז שהוא מעוזם האחרון של המורדים והג'יהאדיסטים הנלחמים נגד משטרו.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הרוגים הפצצות של רוסיה ו צבא סוריה מחוז אידליב של ה מורדים (צילום: MCT)
פינוי מההריסות באידליב במהלך המבצע(צילום: MCT)

הרוגים הפצצות של רוסיה ו צבא סוריה מחוז אידליב של ה מורדים (צילום: MCT)
יותר מ-2,000 נהרגו בשני הצדדים. שלושה חודשי לחימה(צילום: MCT)

ההשתלטות על הכפר הביט פותחת לאנשי אסד דרך אל האזורים הדרומיים של אידליב, שם חיים כשלושה מיליון בני אדם, רבים מהם עקורים שברחו אל המחוז כדי למצוא מקלט אחרי שהמורדים הפסידו לאסד במחוזות אחרים בסוריה.

 

הביט קרובה לעיר הגדולה חאן שייחון, המוחזקת על-ידי המורדים מאז שנת 2012, וכן לחלקים מכביש M5, הכביש המהיר המקשר את הבירה דמשק לחאלב הצפונית, הגדולה בערי סוריה.

 

הרוגים הפצצות של רוסיה ו צבא סוריה מחוז אידליב של ה מורדים (צילום: AFP)
אחרי הפצצה באידליב(צילום: AFP)

כוחות אסד תוקפים את אידליב ואת סביבותיה מאז 30 באפריל, ואת דרכם לתוך אידליב והאזורים הצפוניים של מחוז חאלב הם מפלסים בשבועות האחרונים בעזרת הפצצות והפגזות כבדות. מאז תחילת המתקפה נהרגו כבר יותר מ-2,000 בני אדם בשני הצדדים ויותר מ-400 אלף איש נעקרו מבתיהם.

 

אסד פוחד שארדואן יישאר / ד"ר ירון פרידמן, פרשנות

 

לפי תומכי אסד, צבאו כבש את הכפר הביט אחרי קרבות עזים עם מחבלים הקשורים לאל-קאעידה. הארגון הסורי למעקב אחר זכויות אדם, שמושבו בלונדון ושדיווחיו נחשבים אמינים, תיאר את כיבוש הביט כ"התקדמות החשובה ביותר" של צבא אסד מאז 30 באפריל. לדברי הארגון, בלחימה במהלך הלילה האחרון נהרגו 18 מורדים ותשעה לוחמים תומכי המשטר.

  (צילום: AP)
אסד במסגד הבוקר(צילום: AP)

אסד עצמו, בינתיים, השתתף היום במסגד בדמשק בתפילה חגיגית לרגל חג הקורבן. בתמונות שפרסמה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית נראה אסד כורע בתפילה יחד עם בכירים אחרים, בהם ראש הממשלה והמפותי הגדול של סוריה.

 

בשנתיים האחרונות, נזכיר, הצליח אסד להחזיר לעצמו את השליטה ברוב האזורים שנכבשו על-ידי המורדים וארגוני הג'יהאד בתשע שנות המלחמה, בהם הפרברים המזרחיים של דמשק. הוא עשה זאת בראש ובראשונה הודות להצטרפות צבא רוסיה למלחמה והתייצבותה של מוסקבה לצדו. ערב ההצטרפות הזו היה מצבו אנוש, ונראָה כי משטרו על סף קריסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מבצע ההפצצות באזור אידליב
צילום: AFP
מומלצים