שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קנאביס רפואי? לא לחברי מכבי

  ועדת הכספים של הכנסת קבעה כי הוצאה או חידוש רישיון לקנאביס רפואי תוגבל ל-278 שקלים, אבל בהנהלת מכבי אוסרים על הרופאים שהוסמכו להעניק את הרישיון. המשמעות – מבוטחי מכבי ימשיכו לשלם על הרישיון פי 5 ויותר

  לפני כחודש אישרה ועדת הכספים של הכנסת הוראה לפיה התשלום לרופא בגין הוצאת או חידוש רישיון לקנאביס רפואי יוגבל ל-278 שקלים, במקום 1,500 שקלים ויותר שנאלצים המטופלים לשלם לרופאים באופן פרטי.

   

  אלא שמהוראת ההנהלה הרפואית של קופת חולים מכבי אשר הגיע לידנו, עולה כי רופאי הקופה אינם רשאים לרשום למבוטחים המלצות לקנאביס רפואי. במייל שנשלח לאחרונה לרופאי הקופה נכתב כי ההנחיה נשלחה "בעקבות שאלות רבות מהשטח, ואי בהירות במענה למטופלים המבקשים לקבל קנאביס רפואי במסגרת קופת החולים".

   

  קראו עוד:

  המחסור בירוק: האנשים שנוסעים חצי מדינה בשביל קנאביס רפואי

  התפטרויות בכירים ומחסור בחומר: פארסת רפורמת הקנאביס בשיא

  "המדינה הפכה אותי לעבריין": הבכיר לשעבר במשטרה שרוכש סמים בטלגראס

  נזקי רפורמת הקנאביס: בן ה-8 לא מפסיק לפרכס

   

  בהמשך ההנחיה לרופאים מצוין כי "קנאביס רפואי לא מוגדר בסל התרופות. הטיפול בקנאביס רפואי הוא באחריות משרד הבריאות. רופאים שהוכשרו כמורשי רישום קנאביס רשאים לרשום קנאביס לפי התוויות משרד הבריאות כפעילות פרטית".

   

  ההנחיה גם אוסרת על רופאי מכבי שהוכשרו על ידי משרד הבריאות לרשום למטופלים קנאביס באופן פרטי, בשל "הנוהל שמחייב רופאי מכבי שלא לקבל באופן פרטי מטופלי מכבי", לשון ההנחיה.

   

  היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק"ר) הכשירה במהלך השנה האחרונה עשרות רופאים המוסמכים לרשום קנאביס רפואי במטרה להקל על הסבך הבירוקרטי עימו נאלצים מטופלי הקנאביס להתמודד.

   

  הפגנה קנאביס רפואי (צילום: איתי עמיקם)
  הפגנת מטופלי הקנאביס הרפואי החודש (צילום: איתי עמיקם)
   

   

  "חוצפה ממדרגה ראשונה" 

  מ', חבר בקופת חולים מכבי, אשר מטופל בקנאביס רפואי בשל מחלת עיכול כרונית, מתאר כי "ההנחיה הזו של קופת החולים היא חוצפה ממדרגה ראשונה. באיזו זכות הנהלת מכבי קובעת שהיא מונעת טיפול מהמבוטחים שלה? האם יעלה על הדעת שהנהלת מכבי הייתה אוסרת על הרופאים שלה לרשום אקומול לחולים? זו עזות מצח".

   

  "אני תלוי בקנאביס כמו כל תרופה אחרת", מוסיף ומתאר מ', "משרד הבריאות הכשיר רופאים להעניק את הטיפול. ועדת הכספים קבעה מחיר מקסימלי להוצאה או חידוש רישיון. זו בשורה של ממש.

   

  "כיום אני נדרש לשלם 1,500 שקלים לקבלת המלצה להוצאת רישיון ועוד 500 שקלים כל חצי שנה לחידוש שלו. ועדת הכספים רצתה לעשות מעשה נכון ולהקל על המטופלים, אבל במכבי מצפצפים".

   

  קנאביס רפואי (צילום: shutterstock)
  עשרות רופאים הוסמכו לרשום קנאביס רפואי (צילום: shutterstock)

   

  "הגבלת הגבייה - כותרת ריקה מתוכן"

  עו"ד מרים בריינין, אשר מתמחה במיצוי זכויות מטופלי קנאביס רפואי, תיארה כי "ההוראה של קופת החולים רק מנציחה את הפער בין הודעות משרד הבריאות בדבר הקלות, לכאורה, שיינתנו למטופלים הקנאביס הרפואי, אל מול המציאות העגומה בשטח. הקשר בין הכותרות הפופוליסטיות למציאות הוא מקרי לחלוטין".

   

  בריינין מסיפה כי "משמעות הדברים שמטופלי קופת החולים 'מכבי' לא יוכלו לקבל קנאביס רפואי בכלל, הן במסגרת הקופה על ידי רופאים שהוכשרו לכך לכאורה במיוחד, ולא במסגרת הסדר בין אותם הרופאים לקופה במסגרת הקליניקות הפרטיות שהם מפעילים.

   

  "רופא שיעז לתת מרשם לקנאביס רפואי בקליניקה הפרטית מסתכן בהפרה של תנאי הרישיון שמשרד הבריאות נותן לו. ישנן דוגמאות לרופאים שמשרד הבריאות התנכל אליהם בטענות דומות. ההודעה שהגבייה על חידוש או הוצאת הרישיון תוגבל מתגלה ככותרת דמגוגית ריקה מתוכן. מטופלי 'מכבי' ייאלצו לפנות לרפואה פרטית, לא מפוקחת, שכבר היום אנחנו עדים לניצול ציני של המצב מצד העוסקים במלאכה".

   

  מקופת חולים מכבי נמסר בתגובה: "מכבי תומכת בפתרון שיקל על חולים הזקוקים לקנאביס רפואי. רופאי מכבי אינם רשאים לגבות תשלום פרטי מחברי מכבי וזאת כדי להבטיח שירות שוויוני לכולם. ישנם מספר תחומים שאינם כלולים בסל הבריאות לגביהם הוסדרה גביית תשלום נוסף. לגבי קנאביס רפואי הוא אינו כלול בסל ומשרד הבריאות טרם הסדיר גבייה כזו. עם זאת, כאשר תיכנס לתוקפה הגבייה שיקבע המשרד, יוכל כל רופא שירצה בכך והוכשר על ידי משרד הבריאות להעניק שירות גם למטופלים הזקוקים לקנאביס רפואי".

   

  מטעם משרד הבריאות נמסר: "פי החלטת ועדת הכספים ושר הבריאות עודכנה לאחרונה תכנית הגבייה של הקופה, כמו גם של קופות החולים האחרות, וזו מאפשרת לקופה, ולא לרופא באופן פרטי, לגבות 278 שקלים עבור הנפקת רישיון שימוש בקנאביס. לפיכך על הקופה לספק את שירות הנפקת הרישיון למבוטחי הקופה על ידי רופאים מורשים בתחום וככל ונדרש יחודדו ההנחיות בנושא".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
  רישיון לקנאביס רפואי? לא במכבי
  צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
  צילום: יח"צ
  עו"ד מרים בריינין
  צילום: יח"צ
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים