שתף קטע נבחר

"המדינה הפכה אותי לעבריין": הבכיר לשעבר במשטרה שרוכש סמים בטלגראס

ר', רכז מודיעין לשעבר ביחידה מרכזית במשטרה שמטופל בקנאביס רפואי עקב נכות שנגרמה לו בשירותו, מתאר כי בשל המחסור בקנאביס בבתי המרקחת הוא נאלץ לרכוש סמים בטלגראס. "זה מביש. אני נואש. מה אגיד לילדים שלי אם יעצרו אותי?"

"המדינה הפכה אותי לעבריין בעל כורחי. בגלל המחסור בקנאביס בבתי המרקחת נאלצתי לקנות סמים בטלגראס. איבדתי חלק מהזהות שלי", כך מתאר ר', רכז מודיעין לשעבר ביחידה מרכזית במרחב מרכזי של המשטרה את הצורך שלו לפנות לסוחרי סמים כדי לרכוש קנאביס.

 

ר' מטופל בקנאביס רפואי כמעט חמש שנים בגלל נכות אורטופדית והפרעת דחק פוסט טראומתית. שתיהן נגרמו לו במהלך שירותו במשטרה. "הקנאביס הרפואי שינה את חיי", הוא מתאר, "מעולם לא דימיינתי שאגע בזה. אני זוכר שבפעם הראשונה שעישנתי קנאביס ממש רעדו לי הידיים. חשבתי שאני הולך להתעלף רק מהרעיון. אני שהפעלתי סוכנים סמויים, בין היתר גם נגד סוחרי סמים, מבחינתי אין טאבו גדול מזה".

 

קיראו עוד:

"הקנאביס מחזיק את אבא בחיים, אין לנו כוחות להיאבק במשרד הבריאות"

"תעזרו לבעלי לא לסבול ברגעי חייו האחרונים"

אם ל-2 אוטיסטים: "אאלץ לבחור לאיזה ילד לתת את התרופה"

המחסור בירוק: האנשים שנוסעים חצי מדינה בשביל קנאביס רפואי

 

קנאביס (צילום: shutterstock)
קנאביס רפואי. מחסור שמוביל למעשים נואשים(צילום: shutterstock)

 

הוא שיתף בפייסבוק את המצב הבלתי אפשרי בו הוא נמצא, ומספר כי קרא באינטרנט איך נכנסים לטלגראס. "פתחתי חשבון וחיפשתי איפה לקנות. קניתי פעם ב-400 שקלים ופעם ב-500. הרגשתי גרוע מאוד. כמו עבריין. מעולם לא דימיינתי סרט כזה. זה מצב מביש. חשתי מושפל. איבדתי חלק מהזהות שלי. העבר שלי במשטרה הוא גאווה עבורי. ופתאום אני מוצא עצמי קונה סמים מסוחר ברחוב. הרפורמה הפכה אותי בעל כורחי לעבריין".

 

ר' מוסיף ומתאר כי עברו המשטרתי הגביר את החשש שלו מההתחככות בעבריינים: "אני הייתי עורך תצפיות על עסקאות מהסוג הזה. הרגשתי שעוקבים אחרי. זה מפחיד. אם יעצרו אותי? מה אגיד לילדים שלי? לאשתי? רכז מודיעין לשעבר שנעצר על קניית סמים. עד כדי כך אני נואש. סיפרתי לסוחר שאני מטופל ברפואי. הוא אמר שהוא מרחם עליי ועשה הנחה".

 

לכתבה בלבד (צילום מסך)
הפוסט של ר'. סיפרתי לסוחר שאני מטופל בקנאביס רפואי(צילום מסך)

 

"לא הייתה לי ברירה אלא לקנות ברחוב"

ר' מוסיף ומשתף: "לקח לי שנה להתגבר על הרתיעה, אבל כשהשתמשתי בקנאביס, דברים השתנו בחיים שלי. הפחתתי ממשככי הכאבים, ישנתי טוב יותר, היחסים שלי עם המשפחה שלי השתפרו. הרגשתי אדם אחר".

 

לפני מספר חודשים ביקש ר' להגדיל את מינון הטיפול מ-40 ל-50 גרם בחודש. "במשרד הבריאות אישרו לי את הגדלת המינון, אבל גם העבירו אותי לקבל את הקנאביס בבתי המרקחת במסגרת הרפורמה החדשה. מאז התחיל הסיוט שאני חי בו".

  

ר' מפרט כי חודשים ארוכים שהוא ללא טיפול סדיר: "היו שבועיים שבהם לא היה לי קנאביס כלל. חשבתי שאני משתגע. חזרתי למשככי הכאבים. אני לא יכול לשרוד ללא קנאביס. ראיתי איך כל מה שבניתי בחמשת השנים האחרונות נהרס. לא הייתה לי ברירה אלא לרדת לקנות ברחוב".

 

גם מ', תובע משטרתי לשעבר, אשר נוטל קנאביס רפואי בשל מחלה של מערכת העיכול, מתאר מצב בלתי אפשרי עבורו כשהוא נאלץ לפנות לשוק השחור כדי להשיג את הטיפול שמקל על כאביו.

 

"ביקשתי מחברים שלי להשיג עבורי קנאביס. קניתי 10 גרם ב-700 שקלים ואני מקווה שזה יחזיק אותי בשבוע הקרוב. איזו מין רפורמה עשה משרד הבריאות? איפה הרפורמה אם אין קנאביס למטופלים?".

 

מוחים נגד הרפורמה

ביום חמישי האחרון ערכו מאות ממטופלי הקנאביס הרפואי הפגנה בקרית הממשלה בתל אביב במחאה על רפורמת הקנאביס של משרד הבריאות.

 

המפגינים מחו על המחסור המתמשך בקנאביס בבתי המרקחת, על מחיר הטיפול שהוכפל ואף שולש עבור חלקם וצמצום זני הקנאביס הזמינים למטופלים.

 

הפגנה קנאביס רפואי (צילום: shutterstock)
מטופלי הקנאביס הרפואי מפגינים מול קרית הממשלה(צילום: shutterstock)

 

משרד הבריאות, אשר הכריז על השקת הרפורמה כבר בחודש אפריל, במסגרתה הייתה אמורה להיעצר אספקת הקנאביס הרפואי על ידי החברות המגדלות והפניית החולים לקבלת הטיפול באמצעות בתי המרקחת, הכריז מאז שוב ושוב על דחייתה.

 

במקביל העביר בהדרגה משרד הבריאות מטופלים לאסדרה החדשה ולא איפשר להם לקבל את הטיפול ישירות מהחברה המגדלת, חרף המחסור החמור בקנאביס בבתי המרקחת.

 

בשבוע שעבר הודיע משרד הבריאות על דחייה נוספת בכניסת הרפורמה לתוקף וכן על שורת הקלות למטופלים, כגון מתן אפשרות למטופלים שמחזיקים ברישיון באסדרה הישנה לחזור לקבל את הטיפול באמצעות הספק, וכן על נכונותו להגביל את מחיר הטיפול.

 

יו"ר פורום הקנאביס הרפואי בהתאחדות התעשיינים, חיים הורביץ, פנה למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, במכתב בו הוא מביע את התנגדות התעשיינים להגבלת מחיר הטיפול. "פיקוח על המחירים גורם באופן טבעי להרחקת משקיעים מתחומי העיסוק המפוקחים", כתב מנכ"ל טבע לשעבר בפנייה.

 

הפגנה קנאביס רפואי (צילום: איתי עמיקם)
מחסור בקנאביס ומחיר מופקע - הפגנת החולים(צילום: איתי עמיקם)

 

עשרות מטופלי קנאביס רפואי, אשר נאלצו לטענתם לרכוש את קנאביס מסוחרי סמים, הגישו תביעות נגד משרד הבריאות בדרישה לפצותם בגין התשלום לסוחרי הסמים. בחודש פברואר הסכים משרד הבריאות לפצות מטופל קנאביס בסכום של 4,000 שקלים לאחר שהחולה נאלץ לרכוש קנאביס מעבריינים.

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד מפעיל את כל הכלים שברשותו על מנת לוודא כי הספקים מעבירים את המוצרים שלהם לבתי מרקחת. מעבר לכך, למעלה מ-95% מהמטופלים מחזיקים ברישיון בהתאם ל "אסדרה הישנה" כך שהם יכולים לקנות ישירות מהמגדלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: shutterstock
קונה סמים בטלגראס
Photo: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים