שתף קטע נבחר

נזקי רפורמת הקנאביס: בן ה-8 לא מפסיק לפרכס

כבר חודשים ארוכים שידידיה בן ה-8 שחולה באפילפסיה לא מקבל את הטיפול בקנאביס רפואי שהוא זקוק לו. "הפרכוסים שלו החמירו. הוא בסכנת חיים. אני שוקלת לעזוב את הארץ כדי שיוכל לקבל את הטיפול", מתארת אמו

הפרכוסים של ידידיה החמירו: 

 

 

ידידיה קולר בן ה-8 חולה באפילפסיה חמורה. שישה סוגים שונים של תרופות למניעת פרכוסים לא בלמו את הפרכוסים שמאפיינים את מחלה. הטיפול בקנאביס רפואי, אותו הוא מקבל כחמש שנים, הוא הטיפול היחיד שהיטיב עם מצבו, אלא שמאז שבמשרד הבריאות הכריזו על הרפורמה בענף הקנאביס קיים מחסור אקוטי בקנאביס רפואי, מחסור שהביא לדברי אמו, להידרדרות קשה במצבו.

 

חנה, אמו של ידידיה, מתארת: "המצב שלו הולך ומידרדר. ללא פתרון בהקדם,, אאלץ לעזוב את הארץ כדי להעניק לו טיפול. זו האחריות שלי כאם".

 

קיראו עוד:

"תעזרו לבעלי לא לסבול ברגעי חייו האחרונים"

"המדינה הפכה אותי לעבריין": הבכיר לשעבר במשטרה שרוכש סמים בטלגראס

המחסור בירוק: האנשים שנוסעים חצי מדינה בשביל קנאביס רפואי

  

ידידיה אפילפסיה לכתבה בלבד (צילום ביתי)
ידידיה קולר. הפרכוסים עברו מפעם בשבועיים לכל כמה דקות(צילום ביתי)

 

התקף אפילפטי כל כמה דקות

חנה מסבירה כי מאז הפסקת הטיפול הסדיר בבנה, הוא סובל מהתקפים אפילפטיים חמורים בכל כמה דקות. "כשידידיה היה מאוזן עם שמן הקנאביס הוא סבל מהתקף בממוצע פעם בשבועיים. מאז שהוא לא מקבל טיפול סדיר, הוא יכול לסבול מכזה התקף כל כמה דקות. החיים שלו בסכנה. אני אובדת עצות".

 

עד ההחמרה במצבו, טופל ידידיה ב-70 גרם שמן מיצוי קנאביס וב-30 גרם תפרחת קנאביס בחודש. באפריל האחרון הופסקה אספקת הקנאביס הרפואי של חברת "תיקון עולם", בשל תקינת משרד הבריאות והמעבר לחוות הגידול שבעמק יזרעאל.

 

החברה המשיכה לשווק את שמן מיצוי הקנאביס בו טופל ידידיה, אך הוא נותר ללא הטיפול באמצעות תפרחת הצמח.

 

אמו נאלצה לעתור לבית המשפט המחוזי בנצרת בבקשה לפצל את רישיונו של בנה, כך שימשיך לקבל את שמן הקנאביס של "תיקון עולם", במקביל לאספקת התפרחת מחברה אחרת. "בנוסף להחמרה בפרכוסים, ידידיה גם חזר להשתמש בחיתול ומתקשר פחות מאז הפסקת הטיפול", היא מתארת את מצבו הקשה.

  

ידידיה אפילפסיה לכתבה בלבד (צילום ביתי)
פרכוסים דחופים. נזק ממש לחולה(צילום ביתי)

 

"לרופאים אין מה להציע לו"

"אין ספק בעניינינו כי המדובר במצב המעורר סכנת חיים, על כל המשתמע מכך", טוענת חנה בתביעה שהגישה באמצעות עו"ד יריב ואקנין. "עקב מעשיהם ומחדליהם של משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי, נגרם ועוד ייגרם בעתיד נזק ממשי לתובע עקב אי קבלת מוצר רפואי חיוני. אין בעבור התובע מוצר רפואי חלופי, כשיודגש כי בעברו הרפואי נעשה ניסיון לטיפול ב-6 תרופות, ללא תועלת".

 

הבקשה לצו מניעה של האם התקבלה, אך גם הפנייה לבית המשפט לא הובילה לקבלת הטיפול. רישיונו של ידידיה לקנאביס רפואי פוצל, כך שהוא יכול לקבל את הטיפול בתפרחות בבתי המרקחת, אלא שמדפי בתי המרקחת ריקים כמעט לחלוטין כבר חודשים ארוכים ואלפי חולים לא מקבלים טיפול.

 

"מוצרי השמן שנמכרים בבתי המרקחת לא טובים עבור בני. הוא יצא לחלוטין מאיזון", מתארת חנה, "הפרכוסים שלו הפכו קיצוניים – גם באורך ובעוצמה וגם בתדירות שלהם. היינו כבר 4 פעמים בשבועות האחרונים בבתי חולים, אבל לרופאים אין מה להציע לו. הם חסרי אונים. אני אם חד הורית ל-7 ילדים. נשאר לי שמן לידידיה ל-10 ימים. אם לא יהיה פתרון לבן שלי אאלץ לעזוב את המדינה".

 

עו"ד ואקנין מתאר: "פניתי אתמול לפרקליטות וביקשתי שיספקו לילד תפרחת בהקדם. זה מקרה חירום. הרצף הטיפולי של הילד נפגע קשה כתוצאה מיישום הרפורמה באופן חלקי ולא מקצועי. למרבה הצער האם שוקלת לעבור יחד עם שבעת ילדיה להתגורר בחו"ל כדי לקבל טיפול רפואי הולם. לא נהסס לפנות לערכאות הגבוהות ביותר עד לקטין ולבני משפחתו יינתן הטיפול".

 

ממשרד הבריאות נמסר כי "במפעלי הייצור קיימת כמות גדולה מאוד בהכנה שצפויה להגיע לבתי המרקחת בימים בקרובים".

 

.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ביתי
פרכוס כל כמה דקות
צילום ביתי
יח"צ
עו"ד יריב ואקנין
יח"צ
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים