שתף קטע נבחר

ברק: "הפטפטת על הפעולה בסוריה - משיקולים פוליטיים"

רה"מ לשעבר ואיש המחנה הדמוקרטי טען באולפן ynet כי עלול להיגרם נזק מההודאה בתקיפה: "אין קשר להרתעה, זה בלבולי ביצים". ברק שיבח את עודה על הצהרתו וקרא לשילוב: "טיבי לגיטימי לוועדת חוץ וביטחון". ולא רק נתניהו - גם את מנדלבליט ועמיר פרץ הוא תוקף

 

 

ראש הממשלה לשעבר וחבר "המחנה הדמוקרטי", אהוד ברק, תקף היום (א') באולפן ynet את ראש הממשלה בנימין נתניהו על מה שהגדיר כ"פטפוט מיד לאחר הפעולה בסוריה". ברק טען כי "הפטפטת נובעת משיקולים פוליטיים. אין לזה קשר להרתעה, זה בלבולי ביצים פוליטיים".

 

כץ על התקיפה החריגה בסוריה: "מסר ברור לאיראן"

 

לדברי ברק, "הרי המורתע יודע היטב מה קרה לו. החשיפה מכריחה אותו - גם מול הקהלים שלו, גם מול היוקרה הפנימית ולפעמים מסיבות אחרות - לפעול ולהגיב יותר. עצם היכולות ועצם הנכונות לפעול חשובות מאוד, צריך להמשיך בהן בכל הזירות. הצורך לפטפט על זה מיד אחר כך הוא תופעה חדשה, אופיינית לממשלה הזאת. טעות קשה מאוד. שמרנו במשך שנים על עמימות מסיבה מרכזית אחת - ברגע שיש עמימות הצד השני לא חייב להגיב, הוא יכול להדחיק. הפרסום דוחק אותו למצב שלא תהיה לו ברירה אלא להגיב, גם אם הוא חושש מהתוצאות".

אהוד ברק ראיון אולפן (צילום: רז גרוס)
"פטפוטי ביצים פוליטיים". אהוד ברק באולפן ynet(צילום: רז גרוס)

"הפטפטת נובעת משיקולים פוליטיים. אצל נתניהו זה נכון כל הזמן – זה היה נכון בזמנו כשהוא חשף את הדיסקטים והחומרים מהמבצע המזהיר באיראן", הוסיף ברק.

 

- רק לפני כמה שנים אתה והוא דנתם על תקיפה באיראן. נתניהו של אז שונה מזה של היום?

"הוא עבר שינוי די חריף מאז הבחירות של 2015, הוא נהיה איש הרבה יותר פסימי, פסיבי, חרדתי וקורבני, מקטר כל הזמן על דברים, מהגג על איומי השמדה על ישראל. אין שום איום השמדה על ישראל ב-2019. אז ישבו בממשלה דן מרידור, בני בגין, אנוכי, בוגי יעלון ועוד. מעת לעת בפורום פנימי היו לו כל מיני רעיונות הזויים, אפילו בתחום הפרסום של דברים".

 

 

 

 

 

בנימין נתניהו נואם בפני אנשי הייטק באוקראינה (צילום: עמוס בן גרשום, לע
"חרדתי וקורבני". ראש הממשלה נתניהו (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

- פרסמתם לפני כמה ימים תוכנית מדינית, שבה אתם אומרים שצריך לשים גבול. אנשים אומרים לעצמם, על מה מדבר האיש הזה? הוא רוצה להביא לנו את חמאס לתוך כפר סבא.

"מי שמביא את חמאס לכפר סבא, משלם לו פרוטקשן ומפקיר את תושבי הדרום - זה נתניהו ושרי הביטחון של השנים אחרונות. הם מחלישים את הרשות ברמאללה, והתוצאה תהיה שהרשות תקרוס. אז ייתכן שהחמאס או מישהו אחר יגיע לכפר סבא. מטומטמים, אתם מביאים את זה עכשיו. ביבי ממשיך להיכנע לסינוואר ולפרוטקשן וממשיך להחזיק את החמאס כמעט בכוח, יורד על הרשות ומנסה לחסל אותה. כאשר הרשות תתמוטט, מי יבוא במקומה? נערי בית"ר? בני עקיבא? לא".

 

לדברי ברק, "נתניהו אדם חלש שעושה שטויות, וכוחו העיקרי זה בלתמרן ולתחמן אנשים לחשוב שמישהו אחר אחראי. הליכוד 40 שנה בשלטון, חוץ משלוש שנים של רבין עד שהוא נרצח ושנתיים שלי, ועדיין כל פעם שקורה משהו אומרים שזה מפא"י, שזה קמפ דייוויד, שזה ההתנתקות. כל הדבר הזה מתחיל מזה שהם לא לוקחים אחריות".

אהוד ברק ראיון אולפן (צילום: רז גרוס)
"נתניהו אדם חלש". ברק באולפן(צילום: רז גרוס)

"נתניהו בורח מהנושא הפלסטיני"

ראש הממשלה לשעבר טען כי מדיניות הממשלה מובילה לסיפוח ולאסון: "יכול להיות שאבו-מאזן פרטנר. האלטרנטיבה היא לא רק החזון של הסמוטריצ'ים והגזענים ושל שקד ושל בנט, זה גם החזון של נתניהו והליכוד. העובדה היא שהחבורה הזאת מובילה אותנו לנתיב של אסון. מדינת ישראל שתשלוט על כל השטח שיש בו מיליוני פלסטינים, שתהפוך בהכרח או לדו-לאומית או לאפרטהייד לאומי. אנחנו נשים גבול לישראל, עם שליטה ביטחונית עד הירדן, גבול שבתוכו יהיה רוב יהודי מוצק לדורות וכל אינטרסי הביטחון שלנו, גוש עציון, מעלה אדומים, גבעת זאב, אריאל, קדומים והיישובים צמודי הגבול, אתרים אסטרטגיים והגישה אליהם. כל מה שצריך. אבל מה שמעבר להם, ההתנחלויות, אין להן קשר לביטחון.

 

"נתניהו מחמיץ את ההסדר האזורי שהיה יכול לעשות סדר. הוא מחמיץ את זה משום שאי אפשר לעשות את זה מבלי לדבר על הנושא הפלסטיני ברצינות. הוא בורח מהדבר הזה", טען ברק.

יחיא סינוואר איסמעיל הנייה חמאס עזה (צילום: AFP)
"הם מביאים את חמאס לכפר סבא". סינוואר והנייה(צילום: AFP)

- ועדיין הוא מתחבק עם נסיכים ועם שרי חוץ של מדינות המפרץ.

"אני התחבקתי עם אנשים גם לפני 20 שנה וגם שמעון פרס, ואף אחד לא עשה מזה עניין. יש פה מחדל עמוק, שנתניהו לא מעניין אותו כלום חוץ מלהציל את עצמו, והוא נשען על כהניסטים וקיצונים שהמטרה שלהם היא הרס הדמוקרטיה הישראלית, הפיכת המדינה למדינת הלכה וגם החזון ההזוי הזה של סיפוח".

 

אחד ממייסדי מפלגת ישראל דמוקרטית פירט את התוכנית המדינית שמציעה מפלגתו: "נתחיל ממשא ומתן אזורי ומו"מ עם הרשות הפלסטינית במטרה להגיע לשתי מדינות. רק אם זה יתברר כבלתי אפשרי, אז אין לנו ברירה ונפנה לפעולה חד-צדדית: נשים את הגבול, ונחיל בתוכו את כל אינטרסי הביטחון וגושי היישובים, ונודיע מראש שאין לנו תביעה על השטחים שמעבר לגבול. את הגושים נספח".

 

-מה שאתה מתאר לא יביא לעזה ביו"ש?

"מובן שלא. אני אומר לכל אלה ששוטפים לך את המוח ומספרים לך שצריך להתגעגע למצב שהיה לפני ההתנתקות, למה אף אחד מהם לא מוכן לחזור למציאות של גוש קטיף? כי הם פטפטנים. זה אנשים שגדלו בעולם של עשיית רושם ולא בעולם של אופרציות. עם אנשים כמו סמוטריץ' ואוחנה בקבינט, אני מציע לכולם להיות מוטרדים".

 

"אין למנדלבליט חוט שדרה ללחצים הללו"

ברק, שהשתתף במחאה מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לא חסך ממנו ביקורת: "אני רואה עובדות. עומדים שם אנשים יותר קרובים לגיל שלי, בשקט, 350 מטר מהבית, על מסלול ההליכה של מנדלבליט אל בית הכנסת שלו. הם לא צועקים, לא מפגינים. מחזיקים טי-שרט שעליה פסוק מספר ישעיהו. מישהו חושב שעל זה צריך לעצור בן אדם? היועמ"ש שאמור לעמוד בלחצים של נתניהו, של הרחוב, של בית הכנסת, יש לו בעיה לראות בן אדם בן 70, פנסיונר? אני לא סומך עליו.

ניצן הורוביץ בהפגנה מחוץ לביתו של מנדלבליט (צילום: דנה קופל)
הפגנה מחוץ לביתו של מנדלבליט(צילום: דנה קופל)

טקס פרידה ממנכ
"הפגישות עם נתניהו - דבר חסר תקדים". מנדלבליט (צילום: אוהד צויגנברג)

"עוצרים את עורך הדין של החשודים שמבקש פרטים על מעצרם, הוא בעצמו היה איש שב"כ. זה טירוף מערכות שצריך לעצור בכל הכוח. מנדלבליט, בבלי משים, נותן את ידו להרס שלטון החוק".

 

- היועמ"ש מגן על ראש הממשלה?

"היועמ"ש נפגש יותר ממאה פעם בארבע עיניים עם ראש הממשלה, זה דבר חסר תקדים. ראש המוסד לא יכול לשבת עם היועמ"ש בארבע עיניים בלי טייפ בחדר ועוד בן אדם, גם ראש השב"כ. אז בזמן החקירות של ראש הממשלה בעניינים פליליים בסמוך לחקירותיו, הוא יושב עם מנדלבליט שהיה קודם משרתו האישי הפוליטי. הוא נתון ללחצים, ואין לו חוט שדרה לעמוד בלחצים האלה".

מתניהו אנגלמן (צילום: עמית שאבי)
"חזרה על בר און-חברון". המבקר מתניהו אנגלמן(צילום: עמית שאבי)

ראש הממשלה לשעבר גם תקף בחריפות שומר סף נוסף - מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן: "ממנים מבקר מדינה בצורה שנראית ממש חזרה על פרשת בר-און חברון, והצעד הראשון שלו זה לסגור את האגף למלחמה בשחיתות. שלא יהיה שום דבר בתיק המעונות, לפרגן למבוקרים, לסרס את ועדת ההיתרים ולמצוא חבורת אנשים לא משפטנים, כולם נגועים עד הצוואר בניגוד עניינים. ואתם לא עוסקים בזה".

 

ברק התייחס לדברי יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, שהצהיר ב"ידיעות אחרונות" שיהיה מוכן לשקול הצטרפות לקואליציה בראשות בני גנץ: "יש אלמנט ברשימה המשותפת, בבל"ד, שלא מכיר בלגיטימיות של ישראל ואיתו יש בעיה לכל איש מאוזן. יש שם הרבה יותר גמישות ממה שנדמה. ההצעה שלו היא עמדה חשובה. אין שום בעיה ברופא ערבי, פרופסור. את הבן של משפחת שנרב, איתן, שנמצא בבית החולים עכשיו, ניתח ד"ר חליילה, את אימי שהגיעה עד גיל 100 פעמיים הציל רופא ערבי".

 

- אחמד טיבי הוא לגיטימי בעיניך לכהן בוועדת חוץ וביטחון?

"הוא בהחלט לגיטימי. אין בזה שום דבר רע. הם 20% מאזרחי מדינת ישראל, יש מגילת עצמאות, אני תמיד אומר לערבים, שילוב ושוויון. אני לא רוצה איתכם עסקאות - מצידי אתם יכולים כולכם להצביע נגדי - שילוב ושוויון זה החובה של מדינת ישראל לעצמה, למגילת העצמאות, זה לא עסקה עם הערבים".

 

במאבק הפנימי בזירת השמאל, ברק טען כי יו"ר העבודה, עמיר פרץ, "עלול בהחלט להצטרף לממשלת נתניהו". לדבריו, "יש סכנה ממשית אצלו ואצל כחול לבן, שעלולים להתפרק או לרוץ לממשלה שהיא ממשלת ימין. לכן אני אומר שמי שמאמין בערכים שלנו, שיצביע למחנה הדמוקרטי, וככה הוא לא ימצא עצמו בממשלת אחדות עם נתניהו".

מירי רגב (צילום: אבי מועלם)
"ברק ירדת מהפסים". השרה רגב תקפה(צילום: אבי מועלם)

דבריו של ברק באולפן ynet עוררו מתקפות נגדו מצד שרים בליכוד. שר העלייה והקליטה יואב גלנט מסר: "ברק, איבדת את הבלמים ובוודאי את האיזונים. לשמוע את דבריך ולא להאמין. שרי הקבינט מטומטמים ואילו אחמד טיבי ראוי לכהן בוועדת חוץ וביטחון. מעניין מה היו חושבים על התנהלותך דוד בן גוריון ויצחק רבין ז"ל".

 

גם שרת התרבות והספורט מירי רגב תקפה את ברק, וצייצה בטוויטר: "ברק אתה תארגן גם לאלפי שהידים להיות משקיפים בוועדת חוץ וביטחון. ברק ירדת מהפסים. נקודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רז גרוס
אהוד ברק באולפן ynet
צילום: רז גרוס
מומלצים