שתף קטע נבחר

ליצמן למגדלי הקנאביס: שחררו המוצרים לבתי המרקחת - ולא, רישיונכם יישלל

בהודעה רשמית של משרד הבריאות למגדלי הקנאביס הרפואי הערב, נמסר כי העברה של מוצרי קנאביס לבתי המרקחת היא תנאי להמשך קבלת הרישיון להמשך פעולה. בכך לכאורה, מאשים המשרד את המגדלים במחסור שנוצר. מנכ"ל עמותת הקנאביס הרפואי אמרה ל-ynet: "מטרת ההחלטה להעביר הרווחים לבתי המרקחת"

  

 

המחסור בקנאביס הרפואי: במסגרת ישיבה דחופה, שהתקיימה היום (ב') בין נציגי משרד הבריאות למגדלי הקנאביס הרפואי, איימו נציגי המשרד על המגדלים שאם לא 'ישחררו' קנאביס רפואי לבתי המרקחת, יישלל רישיונם. בכך טוען משרד הבריאות ומורה אצבע מאשימה בהתנהלות המגדלים, שלכאורה נושאים גם הם באחריות למחסור החמור שנוצר במוצרי הקנאביס הרפואי וגורר ביקורת ציבורית נרחבת.

 

בהודעה רשמית שנמסרה הערב (ב') מטעם משרד הבריאות, נכתב כי המשרד "שב ומבהיר למגדלים כי העברה לבתי המרקחת היא תנאי להמשך קבלת הרישיון. מגדל שיבצע אגירה של מוצרים ולא ישחרר אותם לבית המרקחת, יפעל המשרד כדי לתפוס את המוצר כפי שמורשה לו בחוק".

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן אמר: "הודענו לכל מגדלי הקנאביס שעליהם להוציא את כל הקנאביס שיש להם ולהעביר לבתי המרקחת כדי שכל מי שנזקק לקנאביס רפואי יוכל לקבל את זה בלי בעיות ובלי עיכובים. כשנכנסתי לתפקידי היו 17,000 משתמשים בקנאביס רפואי והיום המספר עלה באופן דרמטי ל-50 אלף משתמשים".

 

קנאביס (צילום: shutterstock)
להעביר את מוצרי הקנאביס לבתי המרקחת(צילום: shutterstock)

 

קראו עוד:

המחסור בירוק: האנשים שנוסעים חצי מדינה בשביל קנאביס רפואי

התפטרויות בכירים ומחסור בחומר: פארסת רפורמת הקנאביס בשיא

"המדינה הפכה אותי לעבריין": הבכיר לשעבר במשטרה שרוכש סמים בטלגראס

נזקי רפורמת הקנאביס: בן ה-8 לא מפסיק לפרכס

 

"להעביר את מלאי המוצרים לבתי המרקחת"

מתוך עיקרי הפגישה שנערכה נמסר מטעם המשרד כי "יש מספיק מלאי אצל המגדלים ובמפעלי הייצור אך עד כה אילו לא מגיעים לבתי המרקחת". עוד נכתב כי "המשרד מנחה את המגדלים שכל מלאי המצוי במפעלים ואינו דרוש לחלוקה ישירה למטופלים יועבר לבתי מרקחת. כדי לוודא שאכן אין אגירה של מוצרים אצל מגדלים ולקבל תמונת מצב מדויקת - המשרד יכריז מידית על "תפיסה", בהתאם להוראות האמנה, של כל החומר שנמצא במפעלים ואצל המגדלים או הספקים".

 

עוד הבהיר המשרד למגדלים כי "אישור שחרור מהתפיסה אל בתי המרקחת או לחלוקה ישירה יתבצע רק באישור המשרד לאחר שיינתן פירוט לגבי יעדי החלוקה/הפצה: בית מרקחת/אספקה ישירה ולאחר שתנוח דעתנו כי אכן השחרור ליעדים אלה, בשיעורים ובכמויות שיתבקשו, סביר וראוי".

 

המשרד יכין הודעות מסודרות שיופצו למטופלים בכל הדרכים האפשריות על הצורך להיערך לפקיעת תוקפם של רישיונות "דור ישן" שברשותם, בין רישיונות שתוקפם כבר פג והוארך בהוראת שעה ובין רישיונות שתוקפם המקורי טרם פג.

 

יוסי בורנשטיין, מייסד שותף בחברת 'Cann10' המשווקת את מוצרי קנאביס, אמר: “אנו מברכים על החלטת משרד הבריאות, ומקווים כי אכן הצעד יסייע בהגדלת ההיצע של קנאביס רפואי במסגרת הרפורמה החדשה. המחסור החמור אומנם נובע ממגוון סיבות, אך צעד זה בהחלט צפוי להוות פתרון חלקי למצוקת המטופלים".

 

דנה בר-און, מנכ"ל עמותת הקנאביס הרפואי אמרה ל-ynet: "יצא המרצע מהשק, תוצאות הפגישה הערב הן ההוכחה שאין פה ניסיון להבטיח קבלת תרופה איכותית ורפואית במסגרת הרפורמה (מדיקליזציה, ע"ט) כי אחרת לא ברור למה מותר למכור מוצרים שאינם לפי התקינה רק בתנאי שהם יימכרו בבתי המרקחת. המטרה היחידה של האסדרה הזאת היא להעביר את הרווחים לבתי המרקחת והודעת משרד הבריאות הערב היא הודאה בכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מזרחי
סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן
צילום: משה מזרחי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים